Weekend Cudów u 14 tysięcy rodzin. "Zobaczyliśmy ogrom solidarności społecznej"

12.12.2020 | Weekend Cudów u 14 tysięcy rodzin. "Zobaczyliśmy ogrom solidarności społecznej"
12.12.2020 | Weekend Cudów u 14 tysięcy rodzin. "Zobaczyliśmy ogrom solidarności społecznej"
Paweł Szot | Fakty TVN
12.12.2020 | Weekend Cudów u 14 tysięcy rodzin. "Zobaczyliśmy ogrom solidarności społecznej"Paweł Szot | Fakty TVN

Pani Ewa z Katowic po raz pierwszy w życiu w swoim mieszkaniu będzie miała ciepłą wodę, pani Basia dostanie drugie krzesło, żeby mogła jeść przy stole posiłki z córką - to są cudy, które w ten weekend wydarzyły się dzięki Szlachetnej Paczce. - Nasza paczka skupia się na tym, żeby dawać wędkę, a nie rybę. Jest to mądra pomoc, która powinna przynosić w przyszłości jakieś rezultaty - mówi o akcji jedna z wolontariuszek.

Tysiące paczek, tony podarunków i jeszcze więcej radości. W całej Polsce wolontariusze ruszyli z prezentami dla potrzebujących. To Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Cud zdarzył się między innymi u pani Ewy z Katowic. Po raz pierwszy w życiu w swoim mieszkaniu będzie miała ciepłą wodę. Dostała bojler.

- Dziękuję z całego serca i z całej duszy za to, że jeszcze są tacy dobrzy ludzie - mówi pani Ewa.

Ludzie najczęściej proszą o żywność i środki czystości. Potrzeb jest tyle, ile jest rodzin.

- Ja pamiętam taką jedną historię z tego roku. Jest pani Basia, która samotnie wychowuje 17-letnią córkę i zapytana przez wolontariuszy, czego ona potrzebowałaby najbardziej, odpowiada że drugiego krzesła. Dlatego, że w domu jest tylko jedno i ona nie może jeść posiłków wspólnie ze swoją córką - opowiada Agnieszka Grzechnik, dyrektor operacyjny Szlachetnej Paczki.

W tej akcji nie ma nietrafionych prezentów.

- Nasza paczka skupia się na tym, żeby dawać wędkę, a nie rybę. Jest to mądra pomoc, która powinna przynosić w przyszłości jakieś rezultaty - mówi Klaudia Niewadzisz, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

Wyjątkowo trudny rok

Potrzebujący są typowani na podstawie informacji z ośrodków pomocy społecznej. Później spotykają się z nimi wolontariusze.

- Na tej podstawie jest tworzony opis rodziny, który trafia na stronę Szlachetnej Paczki w listopadzie, w dniu otwarcia bazy. Z tej bazy korzystają darczyńcy, którzy wybierają rodzinę, której chcą i są w stanie pomóc - wyjaśnia Patrycja Dziechciarz, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

Jedną paczkę średnio przygotowuje około trzydziestu osób. Jak co roku w akcję zaangażowały się znane osoby - muzycy i sportowcy. Swoją paczkę przygotował team Igi Świątek.

- Pomaganie daje mi takie poczucie, że to, co robię ze swoim życiem, ma też wpływ na innych - mówi Iga Świątek, tenisistka.

To już 20. edycja Szlachetnej Paczki. Bierze w niej udział 8000 wolontariuszy, którzy tylko w jeden weekend dotrą do 14 tysięcy rodzin. W 2019 roku średnia wartość paczki wyniosła 3000 złotych.

Od początku akcji udało się przekazać pomoc wartości ponad 385 milionów złotych.

Według organizatorów w tym roku, mimo pandemii, powinno być podobnie.

- To jest bardzo trudny rok, inny od wszystkich pozostałych, a jednocześnie dla nas bardzo, bardzo szczęśliwy, bo zobaczyliśmy ogrom solidarności społecznej - twierdzi Joanna Sadzik, szefowa Szlachetnej Paczki.

Akcja nie kończy się w weekend. Wolontariusze będą wracać do obdarowanych, by dalej im pomagać.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS