"Ręce precz od dzieci". Ludzie wyszli na ulice, biskup przeprasza za "ciężkie grzechy"


List z przeprosinami za potworne przestępstwa pedofilii wśród księży napisał do wiernych biskup opolski Andrzej Czaja. Podkreśla, że "rany się nie przedawniają", o winach nie wolno milczeć, a chrześcijańską postawą powinno być zero tolerancji dla przestępcy i pełne wsparcie dla ofiary. W kilku miastach Polski odbyły się manifestacje przeciw tuszowaniu tych spraw w Kościele.

List biskupa Andrzeja Czai odczytano we wszystkich kościołach diecezji opolskiej.

"Jesteśmy pełni bólu, zawstydzeni i bezradni wobec krzywdy, która już się dokonała, i której nie da się naprawić. Wołamy do Boga o zmiłowanie i szczególne błogosławieństwo, i opiekę Bożą dla wszystkich cierpiących z naszego powodu. Przepraszamy was i prosimy o wybaczenie nam ciężkich grzechów naszych" - brzmi jeden z fragmentów.

W liście oprócz przeprosin padają także konkretne liczby. Wymieniane są wszystkie przypadki księży pedofilów, o których opolska kuria została poinformowana.

"Dotąd uznano i orzeczono winę sześciu kapłanów diecezji opolskiej, którzy dopuścili się co najmniej raz aktu wykorzystania seksualnego wobec osoby małoletniej" - brzmi kolejny fragment.

Biskup Czaja pisze także, że w ostatnim czasie do kurii trafiły jeszcze trzy kolejne zgłoszenia. "Ofiar niestety jest więcej. Zostało skrzywdzonych i na całe życie okaleczonych co najmniej dziewięć osób. Ich cierpienie i ból, to co przeżywają i z czym się zmagają, trudno sobie wyobrazić i nie sposób opisać" - napisał w liście biskup Andrzej Czaja.

Czemu tak późno?

- Takie słowa powinny być skierowane również szerzej, do całego społeczeństwa, bo myślę, że mnóstwo ludzi odeszło od Kościoła również z tego powodu, że takich słów nie usłyszało do tej pory - komentuje list jedna ze stojących koło kościoła kobiet.

Podobnych reakcji na list biskupa jest więcej.

- Zastanawiam się tylko czemu tak późno. Ponieważ o tych głosach mówiono już kilka lat wcześniej, nawet kilkanaście lat wcześniej - mówi stojący przed kościołem mężczyzna.

- Uważam, że to było odważne i bardzo dobre. To bardzo dobry krok. Uważam, że zdecydowanie wszędzie powinni podejmować takie decyzje i czytać takie listy - mówi młoda kobieta.

To wcale nie jest wykluczone. Rzecznik opolskiej kurii potwierdza, że właśnie takiego dokumentu chciał biskup Andrzej Czaja. - Chciał, aby to był list ogólnopolski, ale widać, że to jeszcze troszkę potrwa. Dlatego zdecydował się swoich diecezjan poprosić o tę modlitwę, a zarazem przekazać im tę trudną prawdę - uważa ksiądz Joachim Kobienia, rzecznik kurii diecezji opolskiej.

- To jest takie postępowanie, które powinno być normą. W tej chwili stało się takim wzorcem - twierdzi Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego".

Ale nie dla wszystkich. W siedmiu polskich miastach zorganizowano demonstracje przeciwko bezkarności księży pedofilów. Domagano się nie słów, a rozliczania z czynów.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS