Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN
Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"
Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. Nauczyciele nie tylko przekazują wiedzę, także motywują i pokazują drogi rozwoju. I nieraz jako pierwsi wyciągają pomocną dłoń. - Jedna z dziewczyn podeszła do mnie i powiedziała: "była pani dla mnie ogromnym wsparciem", bo miewała ataki paniki - mówi Maria Kowalewska z inicjatywy Wolna Szkoła.

O Arturze Tutce, nauczycielu przedmiotów zawodowych, i jego uczniach już wiele razy było głośno. Pomogli między innymi małej Lilce, drukując dla niej rękę. Dla Kingi skonstruowali taką elektroniczną. Pan Artur ma teraz przerwę, jest na urlopie dla poratowania zdrowia.

- Niecały drugi miesiąc, ale ciężko jest wytrzymać bez tych moich żuczków - przyznaje Artur Tutka, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

"Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez szkoły nie mogła wytrzymać pani Elżbieta, nauczycielka, bibliotekarka i emerytka. - Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa i niedocenianie naszej pracy - ocenia Elżbieta Dmowska, nauczycielka i bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 70 w Łodzi.

To nie pojawiło się nagle. Na to latami wpływały wypowiedzi polityków, działania rządzących czy powielane stereotypy, że praca nauczyciela to tylko 18 godzin tygodniowo.

ZOBACZ TEŻ: Na widok "baby od angola" nie odwracają głowy. "Chciałabym więcej życzliwości w szkołach"

- Dziękuję za wszystko - mówi ministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka. Te słowa kierowała do wszystkich pracowników oświaty i przypominała to, czego doświadczali.

- Ile zła może wyrządzić hejt robiony systemowo i systematycznie, którego państwo, nauczyciele, byliście ofiarami? - pyta Barbara Nowacka.

To, jak wiele jest do zrobienia, pokazuje sondaż przeprowadzony przez Fundację Teach for Poland. Jedynie cztery procent młodych osób uważa zawód nauczyciela za swój wymarzony. I jak zwraca uwagę fundacja, nie chodzi o brak chęci, ale o brak odpowiednich warunków.

Akcja mobilizacja

- Jak masz chęć, to działaj i pokazuj, że warto być nauczycielem - apeluje Daria Wellman, inicjatorka akcji "Wspieram nauczycieli. Twój głos ma znaczenie". Akcja zrzesza nauczycielki, które wzięły sprawy w swoje ręce. Zorganizowały kampanię, która ma być wsparciem dla kolegów, ale także ma zachęcić do pracy w szkole.

- Nawet jeżeli jedna osoba zmieni swoje postrzeganie na temat nauczycieli, to już będzie nasz sukces - mówi Aleksandra Bączek, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i inicjatorka akcji "Wspieram nauczycieli. Twój głos ma znaczenie".

Nauczyciel Roku 2024: w szkole bardzo ważne jest kształtowanie kompetencji obywatelskich
Nauczyciel Roku 2024: w szkole bardzo ważne jest kształtowanie kompetencji obywatelskichTVN24

Dzięki nim w mediach społecznościowych pojawiły się kartki, których autorzy zwracali uwagę, że nauczyciele kształtują przyszłe pokolenia.

Akcja dwóch nauczycielek, która ma pokazywać, jak ważny jest to zawód, może być inspiracją dla Ministerstwa Edukacji Narodowej na przykład do zorganizowania szerokiej kampanii, bo dobre słowa i zachęty powinny wybrzmiewać nie tylko od święta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS