Ministerstwo zapowiada więcej pieniędzy dla szpitali. Lekarze: podwyżka powinna być wyższa

14.03.2019 | Ministerstwo zapowiada więcej pieniędzy dla szpitali. Lekarze: podwyżka powinna być wyższa
14.03.2019 | Ministerstwo zapowiada więcej pieniędzy dla szpitali. Lekarze: podwyżka powinna być wyższa
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
14.03.2019 | Ministerstwo zapowiada więcej pieniędzy dla szpitali. Lekarze: podwyżka powinna być wyższaKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Będą dodatkowe pieniądze dla szpitali i na świadczenia zdrowotne - ogłasza minister zdrowia. Tylko czy 650 milionów złotych w skali kraju sprawi, że kolejki będą krótsze, a wizyty, zabiegi i operacje bardziej dostępne?

Gdy pieniędzy w szpitalu jak na lekarstwo, każdy zastrzyk gotówki jest mile widziany.

Minister zdrowia mówi o 650 milionach- tyle ma popłynąć na wszystkie oddziały chirurgii i chorób wewnętrznych w Polsce. - Zwiększenie wycen będzie istotnym wsparciem dla szpitali - zapewnia Łukasz Szumowski.

Ministerstwo Zdrowia zwiększa wycenę świadczeń w chirurgii i internie. Teraz, za wszystkie procedury, które są na tych oddziałach wykonywane, szpitale dostaną od pięciu do piętnastu procent więcej.

- To jest uzysk rzędu miliona złotych na poziomie szpitali powiatowych - precyzuje Andrzej Jacyna, prezes NFZ.

"Bardzo dobra informacja"

- Zwiększenie wyceny procedur jest dla nas bardzo dobrą informacją. Nie tylko dla nas, bo przede wszystkim to jest dobra informacja dla pacjenta - mówi Agnieszka Jóźwik ze Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu. - Pacjenci chirurgiczni, internistyczni, którzy są coraz ciężsi, coraz trudniejsi - procedury były dotychczas mocno niedofinansowane - dodaje dr n. med. Paweł Skowronek z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Ale gdy minister już myśli na co szpitale pieniądze mogłyby wydać, szpitale studzą zakupowy zapał.

- Przy aktualnie, dość dramatycznie złych wynikach finansowych szpitali powiatowych, na pewno nie uratuje sytuacji tych szpitali - mówi Józef Kurek chirurg, Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, Śląski Związek Szpitali Powiatowych.

Kwestia wyceny

Dyrektorzy przejrzeli podwyżkowe plany ministra i wyszło im, że podwyżka owszem będzie, ale za mała. Czy takie kwoty uratują zadłużone szpitale? Szpital w Zgierzu na przykład długów ma dziewięćdziesiąt milionów złotych.

- Płatność za procedurę powinna być wyższa - mówi Agnieszka Jóźwik ze Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

Bo według dyrektorów szpitali, to ile za świadczenia medyczne płaci NFZ, bardzo różni się od tego, jakie koszty faktycznie szpitale ponoszą.

Przykładem może być operacja przepukliny. Za operację NFZ płaci dwa tysiące siedemset złotych. Po podwyżce - trzy tysiące sto.

- Przy rozległej przepuklinie, której operacja trwa kilka godzin, sama siatka może kosztować od 3 do 7 tysięcy złotych - tłumaczy Józef Kurek ze Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, Śląski Związek Szpitali Powiatowych.

Dlatego szpitale uznają, że ta podwyżka to na razie dobry początek.

- Dalsza praca nad wyceną procedur medycznych jest po prostu niezbędna - tłumaczy Agnieszka Wołowiec ze Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich, Śląski Związek Szpitali Powiatowych.

Na drugą połowę roku ministerstwo zapowiada podwyżki wyceny świadczeń na kolejnych oddziałach.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS