Miliony pacjentów czekają na "szczepionkę" przeciw cukrzycy. Do badań klinicznych nad nią włączyli się polscy lekarze. Pierwsze dzieci z genetyczną predyspozycją do tej choroby przyjęły już insulinę w kapsułkach.
Kapsułka, która działa jak szczepionka. W jej środku znajduje się insulina. Ma zapobiegać cukrzycy. Dziesięciomiesięczny Staś dostaje ją codziennie razem z owsianką.
- Codziennie, przez okres praktycznie 3 lat, musimy podawać mu doustnie insulinę w formie proszku i tak naprawdę to wszystko - tłumaczy pani Anna Franczak, mama Stasia.
Dzięki temu, że chłopiec dostaje teraz insulinę w proszku, w przyszłości jego organizm jego własnej insuliny być może nie odrzuci. Lekarze zdiagnozowali u Stasia genetyczną predyspozycję do cukrzycy typu pierwszego.
- Tak naprawdę, nikt się nie spodziewał. Nikt w rodzinie nie ma cukrzycy. Tak naprawdę, nie wiedzieliśmy na początku o co chodzi - dodaje pani Anna.
"Szczepionkę" dostaje też ośmiomiesięczna Marta. Tu akurat nie było zaskoczenia, bo pan Paweł, ojciec Marty na cukrzycę choruje. Lekarze wykryli ją u niego, gdy miał 11 lat.
- Pogotowie mnie przywiozło do szpitala. Miałem bardzo wysoki cukier. Była bardzo niska świadomość w ogóle o cukrzycy i w rodzinie i wśród lekarzy nawet, bo nie wiedzieli co mi jest. Dopiero w szpitalu lekarz stwierdził cukrzycę - tłumaczy Paweł Sikorski, ojciec Marty.
Olbrzymi problem cywilizacyjny
Katarzyna Woźniak też o chorobie dowiedziała się późno. Ma siedemnaście lat.
- Zachorowałam na cukrzycę - mówi, i dodaje, że o samej chorobie dowiedziała się w bardzo niedawno, bo w środę, dwa tygodnie temu.
A chodzi o to, żeby cukrzycę wykryć jak najwcześniej, zanim zacznie niszczyć trzustkę. Dzieci, dzięki badaniu klinicznemu, w którym biorą udział, mają szansę w ogóle uniknąć choroby.
- Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się zatrzymać zachorowanie na cukrzycę - tłumaczy doktor Agnieszka Szypowska, diabetolog z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.
Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie jest jedyną placówką w Polsce, gdzie dzieci dostają taki preparat. Oprócz Polski, w badaniu klinicznym, niekomercyjnym i finansowanym przez fundację charytatywną, biorą też udział szpitale ze Szwecji, Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii.
- Jest możliwość włączenia się do tego badania po wypełnieniu kwestionariusza i wysłaniu prośby do Zakładu Badań Przesiewowych Instytutu Matki i Dziecka, i te wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej swiatbezjedynki.pl - mówi doktor Agnieszka Szypowska.
Cukrzyca typu pierwszego staje się coraz większym problemem cywilizacyjnym. W ostatnich latach lekarze notują gwałtowny wzrost zachorowań na tak zwaną "jedynkę". Trzy procent w skali roku.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24