Trwają badania kliniczne "szczepionki" przeciw cukrzycy

10.03.2019 | Trwają badania kliniczne "szczepionki" przeciw cukrzycy
10.03.2019 | Trwają badania kliniczne "szczepionki" przeciw cukrzycy
Marek Nowicki | Fakty TVN
10.03.2019 | Trwają badania kliniczne "szczepionki" przeciw cukrzycyMarek Nowicki | Fakty TVN

Miliony pacjentów czekają na "szczepionkę" przeciw cukrzycy. Do badań klinicznych nad nią włączyli się polscy lekarze. Pierwsze dzieci z genetyczną predyspozycją do tej choroby przyjęły już insulinę w kapsułkach.

Kapsułka, która działa jak szczepionka. W jej środku znajduje się insulina. Ma zapobiegać cukrzycy. Dziesięciomiesięczny Staś dostaje ją codziennie razem z owsianką.

- Codziennie, przez okres praktycznie 3 lat, musimy podawać mu doustnie insulinę w formie proszku i tak naprawdę to wszystko - tłumaczy pani Anna Franczak, mama Stasia.

Dzięki temu, że chłopiec dostaje teraz insulinę w proszku, w przyszłości jego organizm jego własnej insuliny być może nie odrzuci. Lekarze zdiagnozowali u Stasia genetyczną predyspozycję do cukrzycy typu pierwszego.

- Tak naprawdę, nikt się nie spodziewał. Nikt w rodzinie nie ma cukrzycy. Tak naprawdę, nie wiedzieliśmy na początku o co chodzi - dodaje pani Anna.

"Szczepionkę" dostaje też ośmiomiesięczna Marta. Tu akurat nie było zaskoczenia, bo pan Paweł, ojciec Marty na cukrzycę choruje. Lekarze wykryli ją u niego, gdy miał 11 lat.

- Pogotowie mnie przywiozło do szpitala. Miałem bardzo wysoki cukier. Była bardzo niska świadomość w ogóle o cukrzycy i w rodzinie i wśród lekarzy nawet, bo nie wiedzieli co mi jest. Dopiero w szpitalu lekarz stwierdził cukrzycę - tłumaczy Paweł Sikorski, ojciec Marty.

Olbrzymi problem cywilizacyjny

Katarzyna Woźniak też o chorobie dowiedziała się późno. Ma siedemnaście lat.

- Zachorowałam na cukrzycę - mówi, i dodaje, że o samej chorobie dowiedziała się w bardzo niedawno, bo w środę, dwa tygodnie temu.

A chodzi o to, żeby cukrzycę wykryć jak najwcześniej, zanim zacznie niszczyć trzustkę. Dzieci, dzięki badaniu klinicznemu, w którym biorą udział, mają szansę w ogóle uniknąć choroby.

- Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się zatrzymać zachorowanie na cukrzycę - tłumaczy doktor Agnieszka Szypowska, diabetolog z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie jest jedyną placówką w Polsce, gdzie dzieci dostają taki preparat. Oprócz Polski, w badaniu klinicznym, niekomercyjnym i finansowanym przez fundację charytatywną, biorą też udział szpitale ze Szwecji, Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii.

- Jest możliwość włączenia się do tego badania po wypełnieniu kwestionariusza i wysłaniu prośby do Zakładu Badań Przesiewowych Instytutu Matki i Dziecka, i te wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej swiatbezjedynki.pl - mówi doktor Agnieszka Szypowska.

Cukrzyca typu pierwszego staje się coraz większym problemem cywilizacyjnym. W ostatnich latach lekarze notują gwałtowny wzrost zachorowań na tak zwaną "jedynkę". Trzy procent w skali roku.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS