Bank Żywności zbadał, jak radzą sobie najbiedniejsi Polacy. "Albo się je, albo się leczy"

Źródło:
Fakty TVN
Bank Żywności zbadał, jak radzą sobie najbiedniejsi Polacy. "Albo się je, albo się leczy"
Bank Żywności zbadał, jak radzą sobie najbiedniejsi Polacy. "Albo się je, albo się leczy"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Bank Żywności zbadał, jak radzą sobie najbiedniejsi Polacy. "Albo się je, albo się leczy"Renata Kijowska/Fakty TVN

Niemal 80 procent najbiedniejszych Polaków deklaruje, że przez rok ich sytuacja jeszcze się pogorszyła. Obecnie niemal 400 tysięcy dzieci żyje w skrajnym ubóstwie.

Pani Krystyna śpiewaniem rozpędza złe myśli. Jest piosenkarką i instruktorką teatralną. Śpiewem chciałaby zarabiać, by przestać korzystać z pomocy i nie musieć wybierać. - Albo się je, albo się leczy, a leki strasznie drogie - wyjaśnia Krystyna Czyżewska, piosenkarka i instruktorka teatralna.

Pani Krystyna jest jedną z miliona 400 tysięcy osób, które w 2022 roku korzystały z pomocy Banku Żywności. Bank zapytał o to, jak sobie radzą. - Pamiętam pana, który odpowiedział, że boi się, że za rok już nie będzie żył, ponieważ sobie nie poradzi - podkreśla Katarzyna Lipka-Szostak, dyrektorka do spraw edukacji i rozwoju, Federacja Polskich Banków Żywności.

Rosnący problem biedy w Polsce
Rosnący problem biedy w PolsceTVN24

Miara ubóstwa

Biedni biednieją. Prawie 78 procent z badanych wskazuje, że jest gorzej. Ponad połowa stawała przed dylematem: zapłacić rachunek czy kupić jedzenie - to podstawowe. - Czasem mi się śni na przykład tort śmietanowy z owocami, taki pyszny z mascarpone, ale jemy to, na co nas stać - przyznaje pani Krystyna.

Dobrze, że pani Krystyna mogła korzystać z tego sklepu społecznego, do którego trafia jedzenie z Banków Żywności. Klientów z bonami z urzędu zamiast gotówki przybywa. - Robią zakupy i tu mają możliwość spożycia. Czasem proszą o nóż, talerzyk. Mamy tu stół i spożywają te produkty, ponieważ nic nie jedli od rana - mówi Elżbieta Krawczyk, kierowniczka "Dobrego Sklepu" w Krakowie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pensje a inflacja. "Bieda w Polsce będzie miała twarz osób pracujących"

"Dom Łazarza" w Krakowie, dzięki darom z Banku Żywności, karmi 30 osób. Jeszcze więcej przychodzi tam po paczki. - Coraz to widzę nowe twarze, nowych ludzi. I to wcale nie widać, żeby oni byli od lat z patologii jakiejś - mówi Janusz Wróbel, pastor Chrześcijańskiej Wspólnoty Bezdomnych "Dom Łazarza" w Krakowie. Dziś osoba głodna jest starsza, samotna, z niepełnosprawnością lub samodzielnie wychowuje dzieci. - Mieliśmy kiedyś pana, który był wykładowcą na uczelni - dodaje Łucja Figura, wolontariuszka Banku Żywności w "Dobrym Sklepie" w Krakowie.

400 tysięcy polskich dzieci żyje w skrajnym ubóstwie. Podobnie prawie 300 tysięcy emerytów. "Menadżerowie ubóstwa" musieli wypracować wiele strategii przetrwania. To też wykazały badania Banków Żywności.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS