Dotarli do dwóch nieodkrytych dotąd wraków. Niesamowite nagrania płetwonurków

07.07.2022 | Dotarli do dwóch nieodkrytych dotąd wraków. Niesamowite nagrania płetwonurków
07.07.2022 | Dotarli do dwóch nieodkrytych dotąd wraków. Niesamowite nagrania płetwonurków
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
07.07.2022 | Dotarli do dwóch nieodkrytych dotąd wraków. Niesamowite nagrania płetwonurkówDariusz Łapiński | Fakty TVN

Niemiecki torpedowiec został zatopiony w sierpniu 1939 roku, a transportowiec - ostatniego dnia drugiej wojny światowej. Specjaliści wiedzieli o istnieniu wraków na dnie Bałtyku, ale dopiero teraz udało się je zlokalizować i sfilmować na dużej głębokości.

Wygląda jak plątanina stalowych prętów i sieci, ale to także pomnik historii dotąd przez nikogo nieodkryty. Niemiecki torpedowiec Tiger od 83 lat leży na dnie Bałtyku. Zatonął kilka dni przed atakiem na Polskę - został staranowany przez inny niemiecki okręt w trakcie przygotowań do inwazji.

- Samo nurkowanie jest ciekawe, a później okazuje się, że grzebanie w archiwach i okrywanie tej historii jest jeszcze bardziej ciekawe niż to, co widzimy pod wodą - mówi Tomasz Stachura, płetwonurek, szef Grupy Baltictech.

- Okręty były zaciemnione i duży niszczyciel uderzył w burtę torpedowca. Przeciął go na pół, w związku z czym okręt zatonął - dodaje Tomasz Zwara, płetwonurek.

Do tej pory nikt nie znał dokładnej pozycji torpedowca i do wraku nie dotarł. Teraz możemy go nawet zobaczyć dzięki nagraniom płetwonurków.

Tiger leży na głębokości 901 metrów. Tylko najlepsi nurkowie potrafią zejść na taką głębokość. Zagrożeń jest dużo.

- Wielkie fale, które mogą przyjść nagle, gwałtownie, wiatr może zmienić kierunek i również prądy, sieci, bardzo słaba widoczność - to są rzeczy, które tak naprawdę zawsze utrudniają nurkowanie. Tutaj trzeba lat doświadczeń - podkreśla Marek Cacaj, płetwonurek z Grupy Baltictech.

Kolejne odkrycie płetwonurków

Płetwonurkom tym razem udało się podwójnie. Zaledwie 15 mil morskich obok znaleźli inny niemiecki statek, który zatonął zaatakowany przez radzieckie samoloty ostatniego dnia wojny. Niewielki tankowiec, którym z otoczonego przez Rosjan Helu, do Rzeszy uciekało kilkuset niemieckich żołnierzy.

- Leży na około 72 metrach głębokości z dziobem zarytym dość mocno w dnie. Jest tam ładnie zachowana rufa i nadbudówka - przybliża Tomasz Zwara, płetwonurek.

Dotąd też nikt go nie odkrył. Być może dlatego, że oba wraki leżą głęboko i daleko od stałego lądu - w pobliżu wyspy Bornholm.

- Mamy namiary od rybaków i sprawdzamy. Rybacy zaczepiają sieci i odmarkerują sobie, żeby tam nie pływać, bo je tracą, a my wiemy, że taki zaczep to dla nas okazja - opowiada Maciej Honc, płetwonurek z Grupy Baltictech.

Okazja nie tylko do nurkowania, ale też do odkrywania dawno zaginionych i często zapomnianych pomników historii.

- Trzeba pamiętać, że na tym akwenie toczyły się działania wojenne nie tylko podczas obu wojen światowych, ale też wiele wieków wcześniej - podkreśla dr Marcin Westphal z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Honc/Marek Cacaj

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS