Dotarli do dwóch nieodkrytych dotąd wraków. Niesamowite nagrania płetwonurków

07.07.2022 | Dotarli do dwóch nieodkrytych dotąd wraków. Niesamowite nagrania płetwonurków
07.07.2022 | Dotarli do dwóch nieodkrytych dotąd wraków. Niesamowite nagrania płetwonurków
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
07.07.2022 | Dotarli do dwóch nieodkrytych dotąd wraków. Niesamowite nagrania płetwonurkówDariusz Łapiński | Fakty TVN

Niemiecki torpedowiec został zatopiony w sierpniu 1939 roku, a transportowiec - ostatniego dnia drugiej wojny światowej. Specjaliści wiedzieli o istnieniu wraków na dnie Bałtyku, ale dopiero teraz udało się je zlokalizować i sfilmować na dużej głębokości.

Wygląda jak plątanina stalowych prętów i sieci, ale to także pomnik historii dotąd przez nikogo nieodkryty. Niemiecki torpedowiec Tiger od 83 lat leży na dnie Bałtyku. Zatonął kilka dni przed atakiem na Polskę - został staranowany przez inny niemiecki okręt w trakcie przygotowań do inwazji.

- Samo nurkowanie jest ciekawe, a później okazuje się, że grzebanie w archiwach i okrywanie tej historii jest jeszcze bardziej ciekawe niż to, co widzimy pod wodą - mówi Tomasz Stachura, płetwonurek, szef Grupy Baltictech.

- Okręty były zaciemnione i duży niszczyciel uderzył w burtę torpedowca. Przeciął go na pół, w związku z czym okręt zatonął - dodaje Tomasz Zwara, płetwonurek.

Do tej pory nikt nie znał dokładnej pozycji torpedowca i do wraku nie dotarł. Teraz możemy go nawet zobaczyć dzięki nagraniom płetwonurków.

Tiger leży na głębokości 901 metrów. Tylko najlepsi nurkowie potrafią zejść na taką głębokość. Zagrożeń jest dużo.

- Wielkie fale, które mogą przyjść nagle, gwałtownie, wiatr może zmienić kierunek i również prądy, sieci, bardzo słaba widoczność - to są rzeczy, które tak naprawdę zawsze utrudniają nurkowanie. Tutaj trzeba lat doświadczeń - podkreśla Marek Cacaj, płetwonurek z Grupy Baltictech.

Kolejne odkrycie płetwonurków

Płetwonurkom tym razem udało się podwójnie. Zaledwie 15 mil morskich obok znaleźli inny niemiecki statek, który zatonął zaatakowany przez radzieckie samoloty ostatniego dnia wojny. Niewielki tankowiec, którym z otoczonego przez Rosjan Helu, do Rzeszy uciekało kilkuset niemieckich żołnierzy.

- Leży na około 72 metrach głębokości z dziobem zarytym dość mocno w dnie. Jest tam ładnie zachowana rufa i nadbudówka - przybliża Tomasz Zwara, płetwonurek.

Dotąd też nikt go nie odkrył. Być może dlatego, że oba wraki leżą głęboko i daleko od stałego lądu - w pobliżu wyspy Bornholm.

- Mamy namiary od rybaków i sprawdzamy. Rybacy zaczepiają sieci i odmarkerują sobie, żeby tam nie pływać, bo je tracą, a my wiemy, że taki zaczep to dla nas okazja - opowiada Maciej Honc, płetwonurek z Grupy Baltictech.

Okazja nie tylko do nurkowania, ale też do odkrywania dawno zaginionych i często zapomnianych pomników historii.

- Trzeba pamiętać, że na tym akwenie toczyły się działania wojenne nie tylko podczas obu wojen światowych, ale też wiele wieków wcześniej - podkreśla dr Marcin Westphal z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Honc/Marek Cacaj

Pozostałe wiadomości

Komornik zajął niemal pół miliona złotych na koncie gminy Białystok. To nie gmina miała długi, ale jeden z jej mieszkańców, który zmarł. Zmarły nie miał żadnych spadkobierców. Gdyby miasto dopełniło formalności, mogłoby się uchronić przed najgorszym.

Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie

Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy zdarzyło się, że Sejm musi ustalać, czy posłowi ściganemu listem gończym należy wypłacać na konto wynagrodzenie. I wychodzi na to, że na razie tak. Jeżeli chodzi o miejsce, do którego mógł uciec Marcin Romanowski, to ustalono, że raczej nie do ośrodka Opus Dei, bo organizacja oficjalnie oświadczyła, że go nie ukrywa.

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem i największym wyzwaniem startującej na dniach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Kwestie z nim związane podzielono na siedem filarów - między innymi energetyczny, ekonomiczny i zdrowotny. Kluczowe ma być budowanie porozumienia wokół dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz rozbudowy Tarczy Wschód.

Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Olsztyna powinna przypomnieć nam, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Wszystko działo się w restauracji. W pewnym momencie kobieta zaalarmowała, że jej dziecko się dusi. Niemowlę zadławiło się. Traciło oddech. Z pomocą ruszył funkcjonariusz z Mrągowa.

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji z Lewicy, przyznał w środowym wydaniu "Faktów po Faktach", że w czwartek zostanie podjęta decyzja w sprawie przyszłości ministra nauki Dariusza Wieczorka w rządzie.

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Źródło:
TVN24

Ważą się losy ministra nauki Dariusza Wieczorka (Lewica), który miał ujawnić dane sygnalistki rektorowi Uniwersytetu Szczecińskiego. Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przyznała, że sytuacja utrudnia prekampanię Magdaleny Biejat. - To jest dla niej bardzo trudne, mamy tego świadomość. Im szybciej zostanie podjęta konkretna decyzja, tym lepiej - mówiła posłanka. Dodała, że według niej Wieczorek "powinien oddać się do dyspozycji premiera". Senator Krzysztof Kwiatkowski (KO) zaznaczył, że "Lewica ponosi odpowiedzialność za tego ministra".

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Źródło:
TVN24

- To zabójstwo miało wywołać szok, zwrócić uwagę i spowodować zastraszenie - mówi prokurator Alvin Bragg o zbrodni na Manhattanie. Podejrzanemu o zabicie szefa firmy ubezpieczeniowej młodemu Amerykaninowi postawiono zarzuty między innymi zabójstwa pierwszego stopnia oraz terroryzmu.

Luigi Mangione wkrótce trafi do Nowego Jorku? Jego nowi obrońcy nie chcą walczyć z ekstradycją

Luigi Mangione wkrótce trafi do Nowego Jorku? Jego nowi obrońcy nie chcą walczyć z ekstradycją

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Paul Watson to 75-letni aktywista, któremu groziło w Japonii 15 lat więzienia, co w jego wieku jest praktycznie dożywociem. Tokio polowało na niego od lat z powodu zakłócania przez Watsona i jego ludzi pracy statków wielorybniczych. Gdy niecałe pół roku temu trafił do aresztu na Grenlandii, groziła mu ekstradycja do Tokio. W jego obronę zaangażowało się wiele znanych osób.

Paul Watson opuścił areszt na Grenlandii. Sprzeciwia się połowowi wielorybów, a ściga go Japonia

Paul Watson opuścił areszt na Grenlandii. Sprzeciwia się połowowi wielorybów, a ściga go Japonia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS