Antysemicki wybryk z udziałem nastolatków we Wrocławiu. Zajmie się nimi sąd rodzinny

Źródło:
Fakty TVN
Antysemicki wybryk z udziałem nastolatków we Wrocławiu. Zajmie się nimi sąd rodzinny
Antysemicki wybryk z udziałem nastolatków we Wrocławiu. Zajmie się nimi sąd rodzinny
Jan Błaszkowski/Fakty TVN
Antysemicki wybryk z udziałem nastolatków we Wrocławiu. Zajmie się nimi sąd rodzinnyJan Błaszkowski/Fakty TVN

Sprawcy podpalenia izraelskiej flagi i przewrócenia chanukowego świecznika w centrum Wrocławia są już w rękach policji. Pięcioma nastolatkami zajmie się sąd rodzinny, ale to nie jedyny antysemicki skandal w ostatnich dniach. Ten głośniejszy dotyczy Grzegorza Brauna, który za pomocą gaśnicy ugasił zapaloną z okazji chanuki świecę na sejmowym korytarzu.

Bezkarnością cieszyli się tylko jeden dzień. Sprawcy podpalenia izraelskiej flagi i przewrócenia chanukowego świecznika w centrum Wrocławia są już w rękach policji. O karze za te czyny trudno mówić - raczej o działaniach wychowawczych. Bo cała piątka zatrzymanych to jeszcze dzieci. Mają zaledwie 15-16 lat. - Ci nastolatkowie mają pewne wzorce. Pytanie - czy to są właściwe wzorce. Pytanie jest o zachowanie rodziców, rodzin, całego środowiska - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Na wszytskie pytania sprawcy będą odpowiadali przed sądem rodzinnym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Doszło do rzeczy niedopuszczalnej". Prawnicy o zgaszeniu świec chanukowych przez posła Brauna

Skojarzenia z podobną sytuacją kilka dni wcześniej w Sejmie nie są przypadkowe. - To nienawistne szaleństwo roztacza coraz szersze kręgi. Pan Braun poseł znajduje niestety swoich naśladowców - podkreśla Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości z Nowej Lewicy. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun, który gaśnicą zgasił chanukowy świecznik zapalony w Sejmie z okazji żydowskiego święta, w obliczu zarzutów o obrazę uczuć religijnych, dla swego ataku próbuje znaleźć nowe wytłumaczenie. Zdaniem posła - kierowała nim troska o bezpieczeństwo Sejmu, a w starciu z Polką, wyznawczynią judaizmu, która broniła świecznika i którą też zaatakował gaśnicą, Braun odwraca rolę napastnika i ofiary. - To jest przestępstwo ścigane z urzędu - zaznacza Braun.

Rozmowa z uczestniczką incydentu z udziałem Grzegorza Brauna. Przegląd prasy w TVN24
Rozmowa z uczestniczką incydentu z udziałem Grzegorza Brauna. Przegląd prasy w TVN24TVN24

Kolejni naśladowcy?

Grzegorz Braun grozi Magdalenie Gudzińskiej-Adamczyk chociaż kobieta twierdzi, że po starciu z posłem i jego gaśnicą ma problemy z mówieniem i tylko SMS-ami odpiera zarzuty o rzekomą napaść na posła. Za to Braunowi za atak na kobietę i obrazę uczyć religijnych grozi śledztwo i utrata immunitetu. Słowa potępienia płyną ze wszystkich stron sceny politycznej. Poseł Braun został ukarany finansowo, wykluczony z posiedzenia Sejmu i zawieszony w klubie Konfederacji. - Dla pana Brauna najwyższą karą byłaby kara zapomnienia i pominięcia. I myślę, że tę kare wobec niego trzeba zastosować - jest zdania Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL-u, Trzeciej Drogi.

Na razie poseł znajduje naśladowców. Jego partyjny kolega i były kandydat na senatora Konfederacji został zatrzymany przez policję, bo miał w internecie grozić wysadzeniem Sejmu w powietrze w czasie ponownego zapalenia chanukowych świec i szczuł na wyznawców judaizmu. - Biegły wywołał opinię, która jednoznacznie wskazuje na to, że z jego telefonu dokonano tego wpisu. Niemniej nie doszło do przełamania zabezpieczeń tego telefonu - podkreśla Szymon Banna z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Politykowi Konfederacji grozi nawet osiem lat więzienia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Sutryk/Facebook

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN