Dzwonią, pytają, przekonują. Politycy PiS wciąż walczą o Senat

04.11.2019 | Dzwonią, pytają, przekonują. Politycy PiS wciąż walczą o Senat
04.11.2019 | Dzwonią, pytają, przekonują. Politycy PiS wciąż walczą o Senat
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
04.11.2019 | Dzwonią, pytają, przekonują. Politycy PiS wciąż walczą o SenatKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Jedni nie potwierdzają i nie zaprzeczają, a inni mówią wprost - politycy PiS-u dzwonią, pytają, przekonują, ale słyszą stanowcze "nie". Walka o Senat trwa. Pierwsze posiedzenie już za niewiele ponad tydzień.

PiS straciło Senat, ale odchodzący marszałek Stanisław Karczewski wydaje się bardzo pewny, że zachowa stanowisko. - Wszystko na to wskazuje - powiedział do dziennikarzy Karczewski, pytany o to, czy pozostanie marszałkiem.

- To są tylko marzenia. Tak się nie stanie i nikt z członków (Koalicji Obywatelskiej) nie trafi na drugą stronę mocy - mówi Paweł Arndt, senator elekt z Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej.

- Nie sądzę, żeby ktokolwiek w ten sposób się splamił - uważa Alicja Chybicka, senator elekt z Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej.

W Senacie PiS ma 48 senatorów, opozycja tyle samo plus 4 senatorów niezależnych. Senatorowie PSL już publicznie zadeklarowali, że nie są zainteresowani wsparciem PiS. Podobnie SLD. Niezależni z wyjątkiem Lidii Staroń też są zdecydowani w deklaracjach. Nie ma mowy, by umożliwić PiS-owi odzyskanie większości.

- Za żadne pieniądze świata nikt mnie nie kupi. Po prostu honor nie ma ceny - zapewnia Wadim Tyszkiewicz, niezależny senator elekt. PiS najwyraźniej uznało, że ma - bo sonduje, dzwoni i rozmawia z senatorami z Koalicji Obywatelskiej.

- Myślę, że do każdego dzwoniono - mówi Artur Dunin, senator elekt z Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej.

"Jak ja bym wyglądał w oczach rodziny?"

PiS omija głośne polityczne nazwiska, choć Tomaszowi Grodzkiemu proponowano Ministerstwo Zdrowia.

- Propozycje są, ale nie będę o nich także mówił - twierdzi Janusz Pęcherz, senator elekt z Koalicji Obywatelskiej.

Okazuje się, że nawet natychmiastowe odrzucenie propozycji przejścia na stronę władzy PiS-u nie zniechęca. Próbowano zaraz po wyborach i próbuje się nadal. Wszyscy pytani przez ekipę "Faktów" TVN senatorowie Koalicji Obywatelskiej zapewniają, że nie umożliwią PiS-owi odzyskania Senatu.

Na nieustępliwość senatorów duże wpływ ma fakt, że startują w okręgach jednomandatowych, gdzie głosuje się na konkretnego człowieka.

- Jak ja bym wyglądał w oczach rodziny? Jak rodzina by wyglądała w oczach sąsiadów? (...) Podejrzewam, że by wycieczki były koło mojego domu i pokazywaliby palcem "tam mieszka ten zdrajca" - mówi Janusz Gromek, senator elekt z Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej.

Liderzy Koalicji Obywatelskiej cały czas wertują listy senatorów i szukają potencjalnych słabości, ale liczą na to, że zadziała obawa przed lokalnym odrzuceniem. - Morale stanowi o tym, jak się zachowamy - tłumaczy Barbara Borys-Damiecka, senator elekt z Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej.

- Jestem przekonany, ze z tych 51 osób nie znajdzie się nikt, kto przejdzie do PiS-u - zapewnia Marcin Bosacki, senator elekt z Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej.

Opozycja uważa, że nikogo przekupić się nie da. Boi się tylko, że znajdą się tacy, których będzie można zastraszyć.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS