Dzwonią, pytają, przekonują. Politycy PiS wciąż walczą o Senat

04.11.2019 | Dzwonią, pytają, przekonują. Politycy PiS wciąż walczą o Senat
04.11.2019 | Dzwonią, pytają, przekonują. Politycy PiS wciąż walczą o Senat
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
04.11.2019 | Dzwonią, pytają, przekonują. Politycy PiS wciąż walczą o SenatKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Jedni nie potwierdzają i nie zaprzeczają, a inni mówią wprost - politycy PiS-u dzwonią, pytają, przekonują, ale słyszą stanowcze "nie". Walka o Senat trwa. Pierwsze posiedzenie już za niewiele ponad tydzień.

PiS straciło Senat, ale odchodzący marszałek Stanisław Karczewski wydaje się bardzo pewny, że zachowa stanowisko. - Wszystko na to wskazuje - powiedział do dziennikarzy Karczewski, pytany o to, czy pozostanie marszałkiem.

- To są tylko marzenia. Tak się nie stanie i nikt z członków (Koalicji Obywatelskiej) nie trafi na drugą stronę mocy - mówi Paweł Arndt, senator elekt z Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej.

- Nie sądzę, żeby ktokolwiek w ten sposób się splamił - uważa Alicja Chybicka, senator elekt z Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej.

W Senacie PiS ma 48 senatorów, opozycja tyle samo plus 4 senatorów niezależnych. Senatorowie PSL już publicznie zadeklarowali, że nie są zainteresowani wsparciem PiS. Podobnie SLD. Niezależni z wyjątkiem Lidii Staroń też są zdecydowani w deklaracjach. Nie ma mowy, by umożliwić PiS-owi odzyskanie większości.

- Za żadne pieniądze świata nikt mnie nie kupi. Po prostu honor nie ma ceny - zapewnia Wadim Tyszkiewicz, niezależny senator elekt. PiS najwyraźniej uznało, że ma - bo sonduje, dzwoni i rozmawia z senatorami z Koalicji Obywatelskiej.

- Myślę, że do każdego dzwoniono - mówi Artur Dunin, senator elekt z Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej.

"Jak ja bym wyglądał w oczach rodziny?"

PiS omija głośne polityczne nazwiska, choć Tomaszowi Grodzkiemu proponowano Ministerstwo Zdrowia.

- Propozycje są, ale nie będę o nich także mówił - twierdzi Janusz Pęcherz, senator elekt z Koalicji Obywatelskiej.

Okazuje się, że nawet natychmiastowe odrzucenie propozycji przejścia na stronę władzy PiS-u nie zniechęca. Próbowano zaraz po wyborach i próbuje się nadal. Wszyscy pytani przez ekipę "Faktów" TVN senatorowie Koalicji Obywatelskiej zapewniają, że nie umożliwią PiS-owi odzyskania Senatu.

Na nieustępliwość senatorów duże wpływ ma fakt, że startują w okręgach jednomandatowych, gdzie głosuje się na konkretnego człowieka.

- Jak ja bym wyglądał w oczach rodziny? Jak rodzina by wyglądała w oczach sąsiadów? (...) Podejrzewam, że by wycieczki były koło mojego domu i pokazywaliby palcem "tam mieszka ten zdrajca" - mówi Janusz Gromek, senator elekt z Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej.

Liderzy Koalicji Obywatelskiej cały czas wertują listy senatorów i szukają potencjalnych słabości, ale liczą na to, że zadziała obawa przed lokalnym odrzuceniem. - Morale stanowi o tym, jak się zachowamy - tłumaczy Barbara Borys-Damiecka, senator elekt z Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej.

- Jestem przekonany, ze z tych 51 osób nie znajdzie się nikt, kto przejdzie do PiS-u - zapewnia Marcin Bosacki, senator elekt z Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej.

Opozycja uważa, że nikogo przekupić się nie da. Boi się tylko, że znajdą się tacy, których będzie można zastraszyć.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS