Prezydent nawiązuje do sędziów orzekających w PRL-u. O zaprzysiężeniu Piotrowicza milczy

12.12.2019 | Prezydent nawiązuje do sędziów orzekających w PRL-u. O zaprzysiężeniu Piotrowicza milczy
12.12.2019 | Prezydent nawiązuje do sędziów orzekających w PRL-u. O zaprzysiężeniu Piotrowicza milczy
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
12.12.2019 | Prezydent nawiązuje do sędziów orzekających w PRL-u. O zaprzysiężeniu Piotrowicza milczyKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Stary układ mocno się trzyma - grzmi prezydent i już wszyscy wiedzą, że mówi o sądach. Zdaniem Andrzeja Dudy żyjemy w postkomunistycznym systemie sprawiedliwości. Jednocześnie średnia wieku sędziów to niewiele ponad 40 lat. Nie pamiętają PRL-u tak dobrze jak prokurator stanu wojennego, z którego to prezydent zrobił sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami w Nowym Mieście Lubawskim (województwo warmińsko-mazurskie) ocenił, że w sądach "stary układ się bardzo dobrze trzyma". - Nie chce pozwolić sobie na to, by zabrać im przywileje i władzę nad ludźmi, do której doszli – dodał. (http://www.tvn24.pl)

Słowo "układ" od dawna nie pojawiało się w politycznym obiegu. Wróciło w najostrzejszym wydaniu. I to za sprawą prezydenta.

W środę podczas spotkania z mieszkańcami w Nowym Mieście Lubawskim prezydent Andrzej Duda ostro skrytykował sytuację w polskim sądownictwie. - Przywrócenie w Polsce sprawiedliwości (...) jest bardzo trudne, ponieważ tam ten stary układ się bardzo mocno się trzyma - mówił prezydent.

stary układ się bardzo dobrze trzyma (http://www.tvn24.pl)

To był dopiero początek, bo w tym samym przemówieniu Andrzej Duda wprost nawoływał do wparcia najostrzejszej linii wobec sędziów. - Jeżeli tego wsparcia nie będzie, to nadal będziemy wszyscy żyli w tym postkomunistycznym systemie, bo to są postkomunistyczne obyczaje - ocenił.

Ślubowanie bez udziału mediów

Ślubowanie bez udziału mediów (http://www.tvn24.pl)

O postkomunistycznych obyczajach w środowisku sędziowskim i postkomunistycznych sędziach, prezydent Andrzej Duda powiedział równo tydzień po tym, jak przyjął ślubowanie od trzech nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Stelina.

Ślubowanie odbyło się w Belwederze w głębokiej konspiracji, bez udziału kamer, bez mediów i w tajemnicy.

- Słowa pana prezydenta mają się tak do czynów, jak jego mówienie o dekomunizacji sądów, chwilę po tym jak zaprzysiągł pana Piotrowicza - stwierdził wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Koalicja Polska, Unia Europejskich Demokratów).

- Wszelką wiarygodność prezydent stracił w mówieniu o jakichś komunistach, czy sędziach stanu wojennego. Dziwię się, że wraca do tej retoryki, bo ona jest nieprawdziwa, haniebna - ocenił poseł Tomasz Siemoniak (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

Archiwum wypowiedzi prezydenta

Archiwum niepochlebnych wypowiedzi prezydenta o polskim sądownictwie jest pełne. W listopadzie Andrzej Duda mówił o sędziach, którzy swoje nominacje otrzymali przed transformacją. - Swoje pierwsze legitymacje sędziowskie otrzymali jeszcze od komunistycznej władzy - mówił. Z kolei w innej swojej wypowiedzi stwierdził, że wielu z tych ludzi "dosyć skrzętnie zaciera swoją przeszłość czy też przynajmniej ją przemilcza".

Wśród osób, które swoje kariery zaczynali w czasach słusznie minionych, są dwie kluczowe dla partyjnej rewolucji sądowej. W curriculum vitae Stanisława Piotrowicza jest długa i nagradzana przez komunistów medalami kariera w PRL-owskiej prokuraturze. W tym - w najciemniejszym okresie stanu wojennego.

Z kolei wybrana przez PiS prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, także uzyskała nominację sędziowską w PRL-owskim systemie. W roku, w którym nikt nie przewidywał, że ten system w ogóle ma szanse upaść.

Ale akurat te życiorysy, partii rządzącej i prezydentowi nie przeszkadzają. - Niektórzy sędziowie w okresie PRL-u zachowywali się w sposób przyzwoity - mówi rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller.

- Słowa Andrzeja Dudy nie odbiegają od tego hejterstwa, które mieliśmy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Tylko niestety on je uprawia jako prezydent - stwierdziła posłanka Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska, Nowoczesna)

Trzymając się faktów

W polskich sądach orzeka blisko dziesięć i pół tysiąca sędziów, z czego tylko ponad 700 swoją karierę zaczynało przed 1989 rokiem - większość z nich w schyłkowym PRL-u. Z kolei średnia wieku sędziów w Polsce to 42 lata. Z czego wynika, że przed transformacją systemu zaczynali podstawówkę.

- Ja bym pewnych rzeczy ze względu na poczucie wstydu nie powiedział. Powiem tak: w Polsce my jesteśmy ciągle obrażani - mówił Krzysztof Rączka, sędzia Sądu Najwyższego.

Jednocześnie do zaprzysiężenia Stanisława Piotrowicza na sędziego Trybunału Konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda od tygodnia nie nawiązał. Ani razu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS