Prezydent nawiązuje do sędziów orzekających w PRL-u. O zaprzysiężeniu Piotrowicza milczy

12.12.2019 | Prezydent nawiązuje do sędziów orzekających w PRL-u. O zaprzysiężeniu Piotrowicza milczy
12.12.2019 | Prezydent nawiązuje do sędziów orzekających w PRL-u. O zaprzysiężeniu Piotrowicza milczy
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
12.12.2019 | Prezydent nawiązuje do sędziów orzekających w PRL-u. O zaprzysiężeniu Piotrowicza milczyKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Stary układ mocno się trzyma - grzmi prezydent i już wszyscy wiedzą, że mówi o sądach. Zdaniem Andrzeja Dudy żyjemy w postkomunistycznym systemie sprawiedliwości. Jednocześnie średnia wieku sędziów to niewiele ponad 40 lat. Nie pamiętają PRL-u tak dobrze jak prokurator stanu wojennego, z którego to prezydent zrobił sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami w Nowym Mieście Lubawskim (województwo warmińsko-mazurskie) ocenił, że w sądach "stary układ się bardzo dobrze trzyma". - Nie chce pozwolić sobie na to, by zabrać im przywileje i władzę nad ludźmi, do której doszli – dodał. (http://www.tvn24.pl)

Słowo "układ" od dawna nie pojawiało się w politycznym obiegu. Wróciło w najostrzejszym wydaniu. I to za sprawą prezydenta.

W środę podczas spotkania z mieszkańcami w Nowym Mieście Lubawskim prezydent Andrzej Duda ostro skrytykował sytuację w polskim sądownictwie. - Przywrócenie w Polsce sprawiedliwości (...) jest bardzo trudne, ponieważ tam ten stary układ się bardzo mocno się trzyma - mówił prezydent.

stary układ się bardzo dobrze trzyma (http://www.tvn24.pl)

To był dopiero początek, bo w tym samym przemówieniu Andrzej Duda wprost nawoływał do wparcia najostrzejszej linii wobec sędziów. - Jeżeli tego wsparcia nie będzie, to nadal będziemy wszyscy żyli w tym postkomunistycznym systemie, bo to są postkomunistyczne obyczaje - ocenił.

Ślubowanie bez udziału mediów

Ślubowanie bez udziału mediów (http://www.tvn24.pl)

O postkomunistycznych obyczajach w środowisku sędziowskim i postkomunistycznych sędziach, prezydent Andrzej Duda powiedział równo tydzień po tym, jak przyjął ślubowanie od trzech nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Stelina.

Ślubowanie odbyło się w Belwederze w głębokiej konspiracji, bez udziału kamer, bez mediów i w tajemnicy.

- Słowa pana prezydenta mają się tak do czynów, jak jego mówienie o dekomunizacji sądów, chwilę po tym jak zaprzysiągł pana Piotrowicza - stwierdził wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Koalicja Polska, Unia Europejskich Demokratów).

- Wszelką wiarygodność prezydent stracił w mówieniu o jakichś komunistach, czy sędziach stanu wojennego. Dziwię się, że wraca do tej retoryki, bo ona jest nieprawdziwa, haniebna - ocenił poseł Tomasz Siemoniak (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

Archiwum wypowiedzi prezydenta

Archiwum niepochlebnych wypowiedzi prezydenta o polskim sądownictwie jest pełne. W listopadzie Andrzej Duda mówił o sędziach, którzy swoje nominacje otrzymali przed transformacją. - Swoje pierwsze legitymacje sędziowskie otrzymali jeszcze od komunistycznej władzy - mówił. Z kolei w innej swojej wypowiedzi stwierdził, że wielu z tych ludzi "dosyć skrzętnie zaciera swoją przeszłość czy też przynajmniej ją przemilcza".

Wśród osób, które swoje kariery zaczynali w czasach słusznie minionych, są dwie kluczowe dla partyjnej rewolucji sądowej. W curriculum vitae Stanisława Piotrowicza jest długa i nagradzana przez komunistów medalami kariera w PRL-owskiej prokuraturze. W tym - w najciemniejszym okresie stanu wojennego.

Z kolei wybrana przez PiS prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, także uzyskała nominację sędziowską w PRL-owskim systemie. W roku, w którym nikt nie przewidywał, że ten system w ogóle ma szanse upaść.

Ale akurat te życiorysy, partii rządzącej i prezydentowi nie przeszkadzają. - Niektórzy sędziowie w okresie PRL-u zachowywali się w sposób przyzwoity - mówi rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller.

- Słowa Andrzeja Dudy nie odbiegają od tego hejterstwa, które mieliśmy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Tylko niestety on je uprawia jako prezydent - stwierdziła posłanka Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska, Nowoczesna)

Trzymając się faktów

W polskich sądach orzeka blisko dziesięć i pół tysiąca sędziów, z czego tylko ponad 700 swoją karierę zaczynało przed 1989 rokiem - większość z nich w schyłkowym PRL-u. Z kolei średnia wieku sędziów w Polsce to 42 lata. Z czego wynika, że przed transformacją systemu zaczynali podstawówkę.

- Ja bym pewnych rzeczy ze względu na poczucie wstydu nie powiedział. Powiem tak: w Polsce my jesteśmy ciągle obrażani - mówił Krzysztof Rączka, sędzia Sądu Najwyższego.

Jednocześnie do zaprzysiężenia Stanisława Piotrowicza na sędziego Trybunału Konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda od tygodnia nie nawiązał. Ani razu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS