Co z kandydatem Lewicy na prezydenta? "To nie są wyścigi"

11.12.2019 | Co z kandydatem Lewicy na prezydenta? "To nie są wyścigi"
11.12.2019 | Co z kandydatem Lewicy na prezydenta? "To nie są wyścigi"
Maciej Knapik | Fakty TVN
11.12.2019 | Co z kandydatem Lewicy na prezydenta? "To nie są wyścigi"Maciej Knapik | Fakty TVN

Nadchodzi czas kampanii prezydenckiej. W sobotę poznamy kandydata Platformy Obywatelskiej, a w poniedziałek do prezydenckich przymiarek ma zasiąść Lewica. Kiedyś to Robert Biedroń wydawał się pewnym kandydatem. Czemu dziś na Lewicy nie ma pewności?

- Zamykamy pracę sejmowo-klubową, zamykamy pracę partyjną w sobotę i od poniedziałku siadamy w kwestii prezydentury - zapowiada szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Plan na najbliższe dni jest następujący:

Już w sobotę partie SLD i Wiosna mają ogłosić swoje połączenie przy obecności koalicyjnego Razem - to ma być sygnał, że lewica się konsoliduje. W kolejnym tygodniu politycy mają dostać wyniki zleconych badań i sondaży i podjąć ostateczną decyzję o kandydacie na prezydenta.

- Podejmiemy tę decyzję wspólnie, wspólnie ją ogłosimy. Nie namówicie mnie państwo na żadne przecieki - ucina Adrian Zandberg z Razem.

Ale Lewica czeka na jeszcze jedną rzecz - ogłoszenie wyników prawyborów w PO. Wtedy sytuacja ma być jasna. - Ja najpierw chcę zobaczyć, jaki jest porządek gry na boisku - mówi Włodzimierz Czarzasty. - Wszystkie inne figury będą już na szachownicy - dodaje Adrian Zandberg.

Ona czy on?

Niezależnie jednak od wyniku prawyborów w PO, Lewica najpewniej będzie przekonywać, że wszyscy pozostali kandydaci w wyborach prezydenckich są prawicowi i tylko kandydat Lewicy niesie nową nadzieję i nową jakość.

On kontra reszta - taki jest pomysł na kampanię. Pojawia się jeszcze tylko pytanie - czy będziemy mieli do czynienia z kandydatem, czy może kandydatką?

Jeśli prawybory w PO wygrałby nieoczekiwanie Jacek Jaśkowiak, to kandydatka Lewicy byłaby też jedyną kobietą w stawce.

- Nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni do tego, że kobiety, które stanowią połowę naszego społeczeństwa, też mogą ubiegać się o to stanowisko - mówi Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu.

- Widzimy, że po prawej stronie sceny politycznej robi się całkiem ciasno - zauważa Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka klubu Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy.

Obie panie są na giełdzie nazwisk. Tyle tylko, że to sejmowe i senackie debiutantki. Osoby nowe w polityce. Kandydaci najczęściej wymieniani to Adrian Zandberg i Robert Biedroń. Jednak oni zajęci są Sejmem i Brukselą, a wyzwanie w kampanii byłoby duże.

"Będziemy się pięknie różnić"

- Mam wrażenie, że trudno jest znaleźć tego jednego kandydata - mówi o sytuacji Lewicy Jan Grabiec z Koalicji Obywatelskiej.

Nieco inaczej o całej sytuacji mówią inni przedstawiciele PO.

- Każda z tych osób na pewno będzie zasługiwała na to, żeby być godnym przeciwnikiem - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska. - Będziemy się pięknie różnić i pięknie rywalizować - dodaje Joanna Mucha.

Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że koniec końców prezydentem zostanie Andrzej Duda. Tak właśnie się może skończyć wahanie i przydługie korowody z doborem kandydatów. To tyczy się też Koalicji Obywatelskiej.

Lewica nie widzi tu jednak problemu, bo, jak mówi Anna Maria Żukowska "to nie są wyścigi", a sam Włodzimierz Czarzasty przyznaje, że jest "mistrzem w wyczekiwaniu".

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS