Andrzej Duda i legalizacja związków partnerskich? "Kto jest w stanie się nabrać na taki numer?"

03.02.2020 | Andrzej Duda i legalizacja związków partnerskich? "Kto się jest w stanie nabrać na taki numer?"
03.02.2020 | Andrzej Duda i legalizacja związków partnerskich? "Kto się jest w stanie nabrać na taki numer?"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
03.02.2020 | Andrzej Duda i legalizacja związków partnerskich? "Kto się jest w stanie nabrać na taki numer?"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Prezydent Andrzej Duda poważnie rozważyłby podpisanie ustawy o związkach partnerskich. Tak właśnie mówił w wywiadzie dla tygodnika "Wprost". W kampanii politycy mówią wszystko, co chcą usłyszeć wyborcy. Nawet jeśli już to kiedyś obiecywali.

- Nikt przy zdrowych zmysłach nie uważa tych deklaracji za szczere. Ani teraz, ani wcześniej - mówi Krystian Legierski, adwokat i działacz lewicowy.

Krystian Legierski od lat działa na rzecz osób LGBT. Pięć lat temu głosował na Andrzeja Dudę. Jak tłumaczy - był to rodzaj protestu przeciwko polityce Platformy Obywatelskiej i Bronisława Komorowskiego.

Pytania o legalizację związków partnerskich padały i wtedy, i dziś. Wtedy kandydat na prezydenta mówił o spotkaniu i szczerej rozmowie. Przez pięć lat nie zrobił w tej sprawie praktycznie nic. Teraz, u progu kolejnej kampanii, do tematu wraca.

- Gdyby chodziło o status osoby najbliższej, ułatwiający takie sprawy, jak wzajemne wspieranie się, troskę, dowiadywanie się o stan zdrowia, to jako prezydent podpisanie takiej ustawy poważnie bym rozważył. Zwłaszcza że taka ustawa dotyczyłaby wszystkich żyjących w związkach nieformalnych - tłumaczył Andrzej Duda w rozmowie z tygodnikiem "Wprost".

- Odjęło mi mowę, szanowni państwo, ponieważ ja przeczytałem ten wywiad i nie jestem w stanie uwierzyć, że można próbować tak bardzo oszukiwać ludzi - komentuje Robert Biedroń z Wiosny, który kandyduje na prezydenta w nadchodzących wyborach.

Kandydaci opozycji mówią więc prezydentowi "sprawdzam" i pytają, dlaczego przez całą kadencje nie zorganizował choćby debaty w sprawie sytuacji, problemów i przestrzegania praw osób homoseksualnych w Polsce.

- Pan prezydent miał pięć lat, żeby zająć się tą sprawą. Pięć lat, żeby zabrać głos w sprawie, która dotyczy wielu Polaków - uważa Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

- Nawet PiS-owski prezydent uważa, że w kampanii nie będzie grał na anty-LGBT, tylko na sympatii LGBT. To jest, z mojej perspektywy oceniając, duży plus w Polsce - mówi Krystian Legierski.

"Kto jest w stanie się nabrać na taki numer?"

Prezydent uznał prawdopodobnie, że stawanie w jednym rzędzie z tymi politykami PiS-u, którzy kampanię wyborczą budowali na sprzeciwie i ataku na środowiska LGBT, w wyborach prezydenckich się nie sprawdzi. Oznacza to, że prezydent nie chce być postrzegany jako nietolerancyjny radykał. Strategia straszenia związkami partnerskimi mogłaby też mobilizować wyborców lewicowych.

- Dzisiaj próbuje nam wmówić, że on się będzie zastanawiał nad podpisywaniem związków partnerskich? Kto jest w stanie się nabrać na taki numer? - pyta Robert Biedroń.

- Zaskoczył wielu i zwolenników, a może przede wszystkim tych, którzy zwolennikami, mówiąc delikatnie, nie są. Teraz inni będą się musieli odnieść - uważa Ryszard Czarnecki, polityk obozu Zjednoczonej Prawicy.

Deklaracja prezydenta, gdy zderzymy ją z jego wypowiedziami sprzed lat, mogłaby zaskoczyć samego Andrzeja Dudę.

- Tego typu rozwiązania prawne są tymi, z którymi ja się nie godzę. (...) Kościół katolicki jest przeciwko takiej legalizacji (związków partnerskich - przyp. red.), jest za ochroną tradycyjnej rodziny - mówił obecny prezydent w wywiadzie dla RMF FM w 2014 roku.

Teraz, już po pierwszych spotkaniach w kraju, urzędujący prezydent wie, że walka o drugą kadencję będzie trudniejsza.

Nie jest już tym młodszym kandydatem bez politycznych obciążeń. Teraz to prezydent będzie mierzył się z pytaniami o obietnice. W tym te niespełnione. Jak chociażby zapowiedź pomocy tak zwanym frankowiczom.

Marszałek Sejmu datę wyborów ma ogłosić w lutym.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN