Andrzej Duda i legalizacja związków partnerskich? "Kto jest w stanie się nabrać na taki numer?"

03.02.2020 | Andrzej Duda i legalizacja związków partnerskich? "Kto się jest w stanie nabrać na taki numer?"
03.02.2020 | Andrzej Duda i legalizacja związków partnerskich? "Kto się jest w stanie nabrać na taki numer?"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
03.02.2020 | Andrzej Duda i legalizacja związków partnerskich? "Kto się jest w stanie nabrać na taki numer?"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Prezydent Andrzej Duda poważnie rozważyłby podpisanie ustawy o związkach partnerskich. Tak właśnie mówił w wywiadzie dla tygodnika "Wprost". W kampanii politycy mówią wszystko, co chcą usłyszeć wyborcy. Nawet jeśli już to kiedyś obiecywali.

- Nikt przy zdrowych zmysłach nie uważa tych deklaracji za szczere. Ani teraz, ani wcześniej - mówi Krystian Legierski, adwokat i działacz lewicowy.

Krystian Legierski od lat działa na rzecz osób LGBT. Pięć lat temu głosował na Andrzeja Dudę. Jak tłumaczy - był to rodzaj protestu przeciwko polityce Platformy Obywatelskiej i Bronisława Komorowskiego.

Pytania o legalizację związków partnerskich padały i wtedy, i dziś. Wtedy kandydat na prezydenta mówił o spotkaniu i szczerej rozmowie. Przez pięć lat nie zrobił w tej sprawie praktycznie nic. Teraz, u progu kolejnej kampanii, do tematu wraca.

- Gdyby chodziło o status osoby najbliższej, ułatwiający takie sprawy, jak wzajemne wspieranie się, troskę, dowiadywanie się o stan zdrowia, to jako prezydent podpisanie takiej ustawy poważnie bym rozważył. Zwłaszcza że taka ustawa dotyczyłaby wszystkich żyjących w związkach nieformalnych - tłumaczył Andrzej Duda w rozmowie z tygodnikiem "Wprost".

- Odjęło mi mowę, szanowni państwo, ponieważ ja przeczytałem ten wywiad i nie jestem w stanie uwierzyć, że można próbować tak bardzo oszukiwać ludzi - komentuje Robert Biedroń z Wiosny, który kandyduje na prezydenta w nadchodzących wyborach.

Kandydaci opozycji mówią więc prezydentowi "sprawdzam" i pytają, dlaczego przez całą kadencje nie zorganizował choćby debaty w sprawie sytuacji, problemów i przestrzegania praw osób homoseksualnych w Polsce.

- Pan prezydent miał pięć lat, żeby zająć się tą sprawą. Pięć lat, żeby zabrać głos w sprawie, która dotyczy wielu Polaków - uważa Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

- Nawet PiS-owski prezydent uważa, że w kampanii nie będzie grał na anty-LGBT, tylko na sympatii LGBT. To jest, z mojej perspektywy oceniając, duży plus w Polsce - mówi Krystian Legierski.

"Kto jest w stanie się nabrać na taki numer?"

Prezydent uznał prawdopodobnie, że stawanie w jednym rzędzie z tymi politykami PiS-u, którzy kampanię wyborczą budowali na sprzeciwie i ataku na środowiska LGBT, w wyborach prezydenckich się nie sprawdzi. Oznacza to, że prezydent nie chce być postrzegany jako nietolerancyjny radykał. Strategia straszenia związkami partnerskimi mogłaby też mobilizować wyborców lewicowych.

- Dzisiaj próbuje nam wmówić, że on się będzie zastanawiał nad podpisywaniem związków partnerskich? Kto jest w stanie się nabrać na taki numer? - pyta Robert Biedroń.

- Zaskoczył wielu i zwolenników, a może przede wszystkim tych, którzy zwolennikami, mówiąc delikatnie, nie są. Teraz inni będą się musieli odnieść - uważa Ryszard Czarnecki, polityk obozu Zjednoczonej Prawicy.

Deklaracja prezydenta, gdy zderzymy ją z jego wypowiedziami sprzed lat, mogłaby zaskoczyć samego Andrzeja Dudę.

- Tego typu rozwiązania prawne są tymi, z którymi ja się nie godzę. (...) Kościół katolicki jest przeciwko takiej legalizacji (związków partnerskich - przyp. red.), jest za ochroną tradycyjnej rodziny - mówił obecny prezydent w wywiadzie dla RMF FM w 2014 roku.

Teraz, już po pierwszych spotkaniach w kraju, urzędujący prezydent wie, że walka o drugą kadencję będzie trudniejsza.

Nie jest już tym młodszym kandydatem bez politycznych obciążeń. Teraz to prezydent będzie mierzył się z pytaniami o obietnice. W tym te niespełnione. Jak chociażby zapowiedź pomocy tak zwanym frankowiczom.

Marszałek Sejmu datę wyborów ma ogłosić w lutym.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS