Afera wizowa uderza w reputację Polski. "To oszustwo zorganizowane przez polski rząd"

Źródło:
Fakty TVN
Afera wizowa uderza w reputację Polski. "To oszustwo zorganizowane przez polski rząd"
Afera wizowa uderza w reputację Polski. "To oszustwo zorganizowane przez polski rząd"
Michał Tracz/Fakty TVN
Afera wizowa uderza w reputację Polski. "To oszustwo zorganizowane przez polski rząd"Michał Tracz/Fakty TVN

Reputacja Polski bardzo mocno ucierpiała na aferze wizowej. Zagraniczne media podkreślają, że sprawa jest poważna. Padają nawet pytania o obecność Polski w Schengen. Dziennikarze z Ugandy przypominają, że o sprawie informowali już miesiące temu, a aktywiści z tego kraju mówią o "oszustwie zorganizowanym przez polski rząd".

Świat pisze o poważnej aferze, niemieckie media mówią o "skandalu o niewyobrażalnych rozmiarach". W Berlinie aferę wizową traktuje się niezwykle poważnie. Padają nawet pytania o obecność Polski w Schengen. Utrata wiarygodności i hipokryzja - tak w skrócie można powiedzieć, w jaki sposób o aferze wizowej piszą niemieckie media.

"Bild" pisze o hipokryzji Polski. O tym, że rząd zazwyczaj winę za wszystkie niepowodzenia zrzuca na Niemcy, a teraz "'zalew' migrantów wezbrał przez skorumpowanych warszawskich urzędników. "Nielegalni uchodźcy z kupionymi polskimi dokumentami są celowo przepuszczani do Niemiec" - podkreślono.

Komentarze mają też wyraźnie polityczny charakter. "Mówi się, że przy wydawaniu wiz w polskich konsulatach poza Europą dochodziło do nieprawidłowości i korupcji. Wizerunek partii, przedstawiającej się jako jedyny gwarant bezpiecznych granic, zaczyna się chwiać" - przekazuje Deutsche Welle. - Polska, która prezentowała się jako kraj, który nie przepuści ani jednego migranta, musi teraz przyznać, że ma problemy - uważa Jacek Lepiarz z Deutsche Welle.

Ostre reakcje w Niemczech, ustalenia hiszpańskiej agencji prasowej. Zagraniczne media o aferze wizowej
Ostre reakcje w Niemczech, ustalenia hiszpańskiej agencji prasowej. Zagraniczne media o aferze wizowejAngelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy skandal?

Podobnie pisze Associated Press. Zdaniem agencji - zarzuty mogą przed wyborami poważnie uderzyć w konserwatywną partię rządzącą. "Skandal grozi zburzeniem antyimigracyjnego stanowiska PiS" - komentuje BBC.

- Ten skandal przychodzi po prostu w przeddzień wyborów, dzięki czemu jest on poważną bronią w rękach opozycji. O tym też wszyscy piszą - mówi Michel Viatteau, korespondent AFP.

Nawet media w Afryce przypominają, że o sprawie pisały miesiące temu. Jednym z pierwszych, który alarmował o nieprawidłowościach, był portal Watchdog Uganda, który opisał, że "w polskiej ambasadzie w Nairobi(...) kobiecie kazano zapłacić aż 5000 dolarów za uzyskanie wizy pracowniczej".

Teraz autor tekstu mówi "Faktom", że nic się nie zmieniło. - Ludzie sprzedają domy, sprzedają wszystko co mają, żeby dostać wizę od polskiego rządu - podkreśla Baba Andrew Buluba, dziennikarz Watchdog Uganda.

CZYTAJ WIĘCEJ: Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

Sprawa ma dotyczyć tysięcy osób z wielu krajów, choć część mimo łapówki nie dostała wiz, przez co zamierzają protestować. - To oszustwo zorganizowane przez polski rząd. Oni traktują nas jak śmieci, a nie jak ludzi - mówi Bruce Kwikiriza, aktywista z Ugandy.

Media donoszą o kolejnych niebezpiecznych sytuacjach. Hiszpańska agencja ustaliła, że osoba niespełniająca wymogów do uzyskania wizy Schengen, czyli być może niebezpieczna, załatwiła jej wydanie w polskiej ambasadzie w jednym z państw Bliskiego Wschodu w zamian za 5000 euro łapówki.

Media piszą o utracie reputacji Polski. Mało kto wierzy, że chodzi zaledwie o kilkaset osób, mówi się nawet o setkach tysięcy. Politycy PiS przekonują jednak cały czas, że "nie ma żadnej afery".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS