Afera wizowa uderza w reputację Polski. "To oszustwo zorganizowane przez polski rząd"

Źródło:
Fakty TVN
Afera wizowa uderza w reputację Polski. "To oszustwo zorganizowane przez polski rząd"
Afera wizowa uderza w reputację Polski. "To oszustwo zorganizowane przez polski rząd"
Michał Tracz/Fakty TVN
Afera wizowa uderza w reputację Polski. "To oszustwo zorganizowane przez polski rząd"Michał Tracz/Fakty TVN

Reputacja Polski bardzo mocno ucierpiała na aferze wizowej. Zagraniczne media podkreślają, że sprawa jest poważna. Padają nawet pytania o obecność Polski w Schengen. Dziennikarze z Ugandy przypominają, że o sprawie informowali już miesiące temu, a aktywiści z tego kraju mówią o "oszustwie zorganizowanym przez polski rząd".

Świat pisze o poważnej aferze, niemieckie media mówią o "skandalu o niewyobrażalnych rozmiarach". W Berlinie aferę wizową traktuje się niezwykle poważnie. Padają nawet pytania o obecność Polski w Schengen. Utrata wiarygodności i hipokryzja - tak w skrócie można powiedzieć, w jaki sposób o aferze wizowej piszą niemieckie media.

"Bild" pisze o hipokryzji Polski. O tym, że rząd zazwyczaj winę za wszystkie niepowodzenia zrzuca na Niemcy, a teraz "'zalew' migrantów wezbrał przez skorumpowanych warszawskich urzędników. "Nielegalni uchodźcy z kupionymi polskimi dokumentami są celowo przepuszczani do Niemiec" - podkreślono.

Komentarze mają też wyraźnie polityczny charakter. "Mówi się, że przy wydawaniu wiz w polskich konsulatach poza Europą dochodziło do nieprawidłowości i korupcji. Wizerunek partii, przedstawiającej się jako jedyny gwarant bezpiecznych granic, zaczyna się chwiać" - przekazuje Deutsche Welle. - Polska, która prezentowała się jako kraj, który nie przepuści ani jednego migranta, musi teraz przyznać, że ma problemy - uważa Jacek Lepiarz z Deutsche Welle.

Ostre reakcje w Niemczech, ustalenia hiszpańskiej agencji prasowej. Zagraniczne media o aferze wizowej
Ostre reakcje w Niemczech, ustalenia hiszpańskiej agencji prasowej. Zagraniczne media o aferze wizowejAngelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy skandal?

Podobnie pisze Associated Press. Zdaniem agencji - zarzuty mogą przed wyborami poważnie uderzyć w konserwatywną partię rządzącą. "Skandal grozi zburzeniem antyimigracyjnego stanowiska PiS" - komentuje BBC.

- Ten skandal przychodzi po prostu w przeddzień wyborów, dzięki czemu jest on poważną bronią w rękach opozycji. O tym też wszyscy piszą - mówi Michel Viatteau, korespondent AFP.

Nawet media w Afryce przypominają, że o sprawie pisały miesiące temu. Jednym z pierwszych, który alarmował o nieprawidłowościach, był portal Watchdog Uganda, który opisał, że "w polskiej ambasadzie w Nairobi(...) kobiecie kazano zapłacić aż 5000 dolarów za uzyskanie wizy pracowniczej".

Teraz autor tekstu mówi "Faktom", że nic się nie zmieniło. - Ludzie sprzedają domy, sprzedają wszystko co mają, żeby dostać wizę od polskiego rządu - podkreśla Baba Andrew Buluba, dziennikarz Watchdog Uganda.

CZYTAJ WIĘCEJ: Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

Sprawa ma dotyczyć tysięcy osób z wielu krajów, choć część mimo łapówki nie dostała wiz, przez co zamierzają protestować. - To oszustwo zorganizowane przez polski rząd. Oni traktują nas jak śmieci, a nie jak ludzi - mówi Bruce Kwikiriza, aktywista z Ugandy.

Media donoszą o kolejnych niebezpiecznych sytuacjach. Hiszpańska agencja ustaliła, że osoba niespełniająca wymogów do uzyskania wizy Schengen, czyli być może niebezpieczna, załatwiła jej wydanie w polskiej ambasadzie w jednym z państw Bliskiego Wschodu w zamian za 5000 euro łapówki.

Media piszą o utracie reputacji Polski. Mało kto wierzy, że chodzi zaledwie o kilkaset osób, mówi się nawet o setkach tysięcy. Politycy PiS przekonują jednak cały czas, że "nie ma żadnej afery".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS