Afera wizowa. Kolejna dymisja w MSZ, opozycja mówi o "handlu polskim bezpieczeństwem"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Afera wizowa. Kolejna dymisja w MSZ, opozycja mówi o "handlu polskim bezpieczeństwem"
Afera wizowa. Kolejna dymisja w MSZ, opozycja mówi o "handlu polskim bezpieczeństwem"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Maciej Knapik/Fakty TVNAfera wizowa. Kolejna dymisja w MSZ, opozycja mówi o "handlu polskim bezpieczeństwem"

W piątek doszło do kolejnej dymisji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w związku z aferą wizową. W komunikacie podano, że szef resortu zdecydował się zwolnić ze stanowiska i rozwiązać umowę o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ Jakubem Osajdą. Opozycja o aferze mówi wprost - to był nie tylko handel wizami, to był handel polskim bezpieczeństwem.

AFERA WIZOWA. CO WIEMY DO TEJ PORY?

Politycy PiS próbują wręcz siłowo zagłuszyć skandal z masowym wydawaniem i z handlem wizami. Tak było, gdy konferencję Radosława Sikorskiego zakłócił wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Jednak w cieniu politycznego spektaklu następują kolejne dymisje. MSZ, po Piotrze Wawrzyku, pozbywa się Jakuba Osajdy - dyrektora w resorcie. W komunikacie możemy przeczytać także, że polskie konsulaty czeka kontrola, a umowy z firmami zewnętrznymi, które świadczyły usługi wizowe, zostaną. Zaledwie dziewięć dni temu jedną z takich umów właśnie zawarto.

Choć PiS od kilku dni regularnie mówi o pseudoaferze, prokuratura poinformowała o zarzutach płatnej protekcji - w uproszczeniu łapownictwa - dla siedmiu osób i o trzech osobach aresztowanych.

Opozycja powtarza liczbę wydanych wiz - w ciągu trzydziestu miesięcy około 250 tysięcy. To są dane ministerstwa - słyszymy. - Uruchomili masowy proceder wydawania, jak leci, setek tysięcy wiz obywatelom Azji i Afryki - mówi Jan Grabiec z PO. - To jest handel bezpieczeństwem, to nie jest handel wizami, oni handlowali polskim bezpieczeństwem i przehandlowali polskie bezpieczeństwo - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Ta liczba sama w sobie jest dla PiS-u bardzo niewygodna, bo partia rządząca przed wyborami straszy imigracją i proponuje referendum. Stąd politycy władzy usiłują tę liczbę ukryć czy zakamuflować. - Sprawa dotyczy kilkuset wniosków wizowych - zapewnia Rafał Bochenek, rzecznik PiS.

Afera wizowa. Ekspert: ludzie mogą być wyciągany z kolejki, bo inne państwa Schengen będą dokładnie sprawdzać polskie wizy
Afera wizowa. Ekspert: ludzie mogą być wyciągany z kolejki, bo inne państwa Schengen będą dokładnie sprawdzać polskie wizyTVN24

CZYTAJ TAKŻE: Cudzoziemcy w Polsce: pozwolenia na pracę, wizy pracownicze, pozwolenia na pobyt. Czym się to różni

Spokój rządzących?

Liczba 250 tysięcy dotyczy wszystkich wiz wydanych imigrantom z Azji i Afryki w ciągu trzydziestu miesięcy. Jest ogromna, ale nikt jej nie dementuje wprost.

Kilkuset wiz natomiast dotyczy tylko śledztwo prokuratury. Dlaczego jedynie kilkuset? Bo tak uznała prokuratura, na której czele stoi polityk obozu władzy.

Politycy władzy - choć te dwie liczby dotyczą czego innego - bezustannie je mieszają. - Z 200 wiz zrobić 250 tysięcy to jest fikcja - uważa Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Zwolniony z ministerstwa Jakub Osajda - współpracownik Piotra Wawrzyka - to kiedyś kandydat PiS-u do Sejmu z listy kieleckiej razem ze Zbigniewem Ziobrą, który o całej sprawie mówi, że "ludzie nieuczciwi mogą znaleźć się wszędzie".

Kolejnym współpracownikiem Piotra Wawrzyka w MSZ był Edgar K., który miał być zaangażowany w przemyt ludzi z Indii udających ekipę filmowców z Bollywood za cenę do czterdziestu tysięcy dolarów od osoby.

Edgar K. był w przeszłości doradcą Anny Zalewskiej - byłej minister edukacji. Teraz, jak donosi "Gazeta Wyborcza", poszedł na współpracę w śledztwie i ma nagrania rozmów z politykami PiS. Piotr Wawrzyk - jak podają media - trafił do szpitala, a władza dalej straszy imigrantami.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS