Afera wizowa. Kolejna dymisja w MSZ, opozycja mówi o "handlu polskim bezpieczeństwem"

Źródło:
Fakty TVN
Afera wizowa. Kolejna dymisja w MSZ, opozycja mówi o "handlu polskim bezpieczeństwem"
Afera wizowa. Kolejna dymisja w MSZ, opozycja mówi o "handlu polskim bezpieczeństwem"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Afera wizowa. Kolejna dymisja w MSZ, opozycja mówi o "handlu polskim bezpieczeństwem"Maciej Knapik/Fakty TVN

W piątek doszło do kolejnej dymisji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w związku z aferą wizową. W komunikacie podano, że szef resortu zdecydował się zwolnić ze stanowiska i rozwiązać umowę o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ Jakubem Osajdą. Opozycja o aferze mówi wprost - to był nie tylko handel wizami, to był handel polskim bezpieczeństwem.

AFERA WIZOWA. CO WIEMY DO TEJ PORY?

Politycy PiS próbują wręcz siłowo zagłuszyć skandal z masowym wydawaniem i z handlem wizami. Tak było, gdy konferencję Radosława Sikorskiego zakłócił wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Jednak w cieniu politycznego spektaklu następują kolejne dymisje. MSZ, po Piotrze Wawrzyku, pozbywa się Jakuba Osajdy - dyrektora w resorcie. W komunikacie możemy przeczytać także, że polskie konsulaty czeka kontrola, a umowy z firmami zewnętrznymi, które świadczyły usługi wizowe, zostaną. Zaledwie dziewięć dni temu jedną z takich umów właśnie zawarto.

Choć PiS od kilku dni regularnie mówi o pseudoaferze, prokuratura poinformowała o zarzutach płatnej protekcji - w uproszczeniu łapownictwa - dla siedmiu osób i o trzech osobach aresztowanych.

Opozycja powtarza liczbę wydanych wiz - w ciągu trzydziestu miesięcy około 250 tysięcy. To są dane ministerstwa - słyszymy. - Uruchomili masowy proceder wydawania, jak leci, setek tysięcy wiz obywatelom Azji i Afryki - mówi Jan Grabiec z PO. - To jest handel bezpieczeństwem, to nie jest handel wizami, oni handlowali polskim bezpieczeństwem i przehandlowali polskie bezpieczeństwo - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Ta liczba sama w sobie jest dla PiS-u bardzo niewygodna, bo partia rządząca przed wyborami straszy imigracją i proponuje referendum. Stąd politycy władzy usiłują tę liczbę ukryć czy zakamuflować. - Sprawa dotyczy kilkuset wniosków wizowych - zapewnia Rafał Bochenek, rzecznik PiS.

Afera wizowa. Ekspert: ludzie mogą być wyciągany z kolejki, bo inne państwa Schengen będą dokładnie sprawdzać polskie wizy
Afera wizowa. Ekspert: ludzie mogą być wyciągany z kolejki, bo inne państwa Schengen będą dokładnie sprawdzać polskie wizyTVN24

CZYTAJ TAKŻE: Cudzoziemcy w Polsce: pozwolenia na pracę, wizy pracownicze, pozwolenia na pobyt. Czym się to różni

Spokój rządzących?

Liczba 250 tysięcy dotyczy wszystkich wiz wydanych imigrantom z Azji i Afryki w ciągu trzydziestu miesięcy. Jest ogromna, ale nikt jej nie dementuje wprost.

Kilkuset wiz natomiast dotyczy tylko śledztwo prokuratury. Dlaczego jedynie kilkuset? Bo tak uznała prokuratura, na której czele stoi polityk obozu władzy.

Politycy władzy - choć te dwie liczby dotyczą czego innego - bezustannie je mieszają. - Z 200 wiz zrobić 250 tysięcy to jest fikcja - uważa Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Zwolniony z ministerstwa Jakub Osajda - współpracownik Piotra Wawrzyka - to kiedyś kandydat PiS-u do Sejmu z listy kieleckiej razem ze Zbigniewem Ziobrą, który o całej sprawie mówi, że "ludzie nieuczciwi mogą znaleźć się wszędzie".

Kolejnym współpracownikiem Piotra Wawrzyka w MSZ był Edgar K., który miał być zaangażowany w przemyt ludzi z Indii udających ekipę filmowców z Bollywood za cenę do czterdziestu tysięcy dolarów od osoby.

Edgar K. był w przeszłości doradcą Anny Zalewskiej - byłej minister edukacji. Teraz, jak donosi "Gazeta Wyborcza", poszedł na współpracę w śledztwie i ma nagrania rozmów z politykami PiS. Piotr Wawrzyk - jak podają media - trafił do szpitala, a władza dalej straszy imigrantami.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji, odpowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS