Afera Pegasusa. Część posłów PiS poprze komisję śledczą? Tomczyk: każdy może być na celowniku

31.01.2022 | Afera Pegasusa. Część posłów PiS poprze komisję śledczą? Tomczyk: każdy może być na celowniku
31.01.2022 | Afera Pegasusa. Część posłów PiS poprze komisję śledczą? Tomczyk: każdy może być na celowniku
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
31.01.2022 | Afera Pegasusa. Część posłów PiS poprze komisję śledczą? Tomczyk: każdy może być na celownikuKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Szanse na powołanie sejmowej komisji śledczej do spraw inwigilacji przez służby specjalne rosną. Były minister rolnictwa i poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski podejrzewa, że był inwigilowany za pomocą systemu Pegasus. Żąda wyjaśnień i grozi, że nie tylko on z klubu PiS może zagłosować za powołaniem komisji.

Władza nie chce powołania komisji śledczej do spraw inwigilacji przez służby specjalne, a w tym do sprawy Pegasusa. Blokadę może przełamać nie opozycja, ale sami posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

- Uważam za bardzo prawdopodobne, że również inwigilowano Pegasusem członków PiS - ocenił Marcin Bosacki, senator Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący senackiej komisji nadzwyczajnej ds. inwigilacji Pegasusem.

Szef senackiej komisji ujawnia, że dwóch członków PiS już go poprosiło o kontakt z Citizen Lab, kanadyjską organizacją badającą inwigilację Pegasusem. - Politycy PiS przeze mnie próbują badać swoje telefony - przyznał Marcin Bosacki.

Były minister rolnictwa w rządzie PiS Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznał, że ma podejrzenia, że mógł być podsłuchiwany. "Chcę mieć w tej kwestii absolutną pewność. (...) Nie jestem sam, jeśli chodzi o moje obawy. Rozmawiają ze mną posłowie PiS, którzy sądzą, że też mogli być podsłuchiwani bezpodstawnie" - powiedział Ardanowski.

- Ardanowski przez chwilę był poza klubem PiS-u: ludzie, którzy przez chwilę sprzeciwią się prezesowi, są na celowniku PiS i oni mogą być podsłuchiwani, i każdy polityk PiS-u również - skomentował poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

Jan Krzysztof Ardanowski został w PiS zawieszony, bo głosował przeciwko tzw. piątce dla zwierząt, czyli ustawie promowanej osobiście przez Jarosława Kaczyńskiego. Podobnie zawieszonych zostało 14 posłów, a wkrótce później Ardanowski stracił stanowisko ministra rolnictwa.

- Myślę, że wszyscy, którzy byli zawieszeni, mogą się spodziewać tego, że haki i teczki były na nich zbierane - ocenił Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Zapewnienia Ryszarda Terleckiego

Opozycja podsyca niepokoje posłów PiS i namawia ich, by poparli komisję śledczą. - Nie tylko pan Ardanowski, ale ja bym na miejscu bardzo wielu posłów PiS-u sprawdziła swoje komórki, czy nie były śledzone Pegasusem - powiedziała Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Wygląda na to, że przynajmniej część polityków PiS posłuchała opozycji i sprawdza swoje telefony. - Jeśli się okaże, że miałem zainfekowany telefon, to niezwłocznie powiadomię opinię publiczną - zapowiedział Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki nigdy jeszcze tak szeroko nie odpowiadał na pytania dotyczące Pegasusa. - My doskonale wiemy, że służby nie wykorzystywały działań operacyjnych w polityce - oświadczył w poniedziałek.

Ponadto Ryszard Terlecki powtarza, że jeśli doszło do inwigilacji, to zgodnie z prawem. To ma uspokoić nastroje w PiS. - Tylko wtedy, gdy ktoś miał poważne zarzuty i sąd się zgodził na działania operacyjne - powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS.

Inwigilowani Pegasusem

Organizacja Citizen Lab wykryła już pięć przypadków inwigilacji Pegasusem w Polsce - prokurator Ewy Wrzosek, szefa kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej w 2019 roku Krzysztofa Brejzy, mecenasa Romana Giertycha, lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka i dziennikarza Tomasza Szwejgierta.

- Uważali ich za wrogów obecnej władzy: to jest jedyna rzecz, która łączy te pięć osób - ocenił Marcin Bosacki, przewodniczący senackiej komisji nadzwyczajnej ds. inwigilacji Pegasusem.

Poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski daje do zrozumienia, że podziela pogląd szefa senackiej komisji nadzwyczajnej.

"Jestem coraz bardziej zaniepokojony stanem państwa. Zresztą, nie jest to tylko moje zdanie. Jest wielu posłów w klubie PiS, którzy to zatroskanie podzielają. Kolejni posłowie zaczynają się zastanawiać, kto naprawdę w Polsce rządzi" - powiedział polityk w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

- W moim przekonaniu rządzi Kamiński, Ziobro i Wąsik - skomentował Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Ardanowski domaga się wyjaśnień od rządu i ostrzega, że jeśli ich nie otrzyma, to może poprzeć powołanie komisji śledczej.

- Jeżeli pan minister ma jakieś wyjaśnienia, to w stosownym trybie może poprosić o ich weryfikację, jeżeli to jest przewidziane przepisami, ale tylko w tym zakresie - poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller.

Dysponentem wniosku o powołanie komisji śledczej - pod którym wszystkie podpisy są zebrane - jest Paweł Kukiz, ale wniosku jeszcze nie złożył.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS