Michał Dworczyk miał nakłaniać premiera do podpisania z datą wsteczną decyzji o odwołaniu prezesa Prokuratorii Generalnej

17.09.2021 | Michał Dworczyk miał nakłaniać premiera do podpisania z datą wsteczną decyzji o odwołaniu prezesa Prokuratorii Generalnej
17.09.2021 | Michał Dworczyk miał nakłaniać premiera do podpisania z datą wsteczną decyzji o odwołaniu prezesa Prokuratorii Generalnej
Arleta Zalewska | Fakty TVN
17.09.2021 | Michał Dworczyk miał nakłaniać premiera do podpisania z datą wsteczną decyzji o odwołaniu prezesa Prokuratorii GeneralnejArleta Zalewska | Fakty TVN

Czy minister Dworczyk namawiał premiera Morawieckiego do podpisania dokumentu z datą wsteczną? Chodzi o odwołanie szefa Prokuratorii Generalnej, który został mianowany na sędziego Sądu Najwyższego.

Michał Dworczyk miał w prywatnej korespondencji nakłaniać premiera do podpisania z datą wsteczną decyzji o odwołaniu prezesa Prokuratorii Generalnej. Jeśli mail jest prawdziwy, oznacza to, że decyzję datowaną na 10 października premier podpisał dopiero w następnych dniach. - Gdyby ktoś przyszedł do mnie i o to zapytał jako radcę prawnego, jako prawnika, powiedziałbym, że to jest sprawa dla prokuratury, dlatego że nie można udawać, że odwołało się kogoś wcześniej, aniżeli się to zrobiło - mówi Borys Budka z PO.

Wszystkie informacje i dokumenty związane z odwołaniem prezesa Leszka Boska znajdują się albo w Prokuratorii Generalnej albo w kancelarii premiera - do emisji materiału w "Faktach" TVN żadna z tych instytucji nie odpowiedziała na nasze pytanie, a sam Leszek Bosek - pytany o sprawę - odmówił komentarza.

Bosek jest dziś sędzią Sądu Najwyższego i - jak twierdzi - sędziemu nie wypada komentować cudzych rozmów. "Nie komentuję cudzych rozmów ani też tego, co kto zapamiętał, jakichś notatek z jakichś spotkań, w których nie uczestniczyłem. Nie chcę tego robić, bo nie wypada sędziemu Sądu Najwyższego" - poinformował.

- To już jest przestępstwo czysto kryminalne. Przestępstwo urzędnicze, poświadczenie nieprawdy w dokumencie, i zagrożone karą pozbawienia wolności do lat pięciu - uważa Ewa Wrzosek ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia"

Przedłużone śledztwo

O sprawę domniemanych maili szefa kancelarii premiera, które wyciekły po tym, jak włamano się na jego prywatną skrzynkę, zapytany został także minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. - Jeśli prokuratorzy, bądź inne organa ścigania, które zajmują się tą sprawą znajdą też elementy, które mogłyby wskazywać na popełnienie przestępstwa, to na pewno takie wątki będą również przedmiotem oceny prawno-karnej - stwierdził.

- My od samego początku to podkreślamy, że nie będziemy się odnosić do każdego maila, który jest publikowany przez osoby z Rosji czy z Białorusi - przypomniał w Radiu Plus Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

- Tego nie można zbyć. Tu już od dawna powinno być postępowanie, powinny być wyciągnięte konsekwencje - mówi Marek Biernacki, były koordynator do spraw służb specjalnych z Koalicji Polskiej.

Bohaterami najnowszej odsłony afery mailowej - obok ministra Dworczyka i premiera - są też prezydencki minister i osoba nazywana "prezes Julią". Mieli oni uzgadniać i omawiać powołania sędziowskie do nowej izby Sądu Najwyższego. Jednym z kandydatów miał być właśnie Leszek Bosek - dziś sędzia Sądu Najwyższego. - Tak naprawdę nikt z osób, które tam występują, nie stanął przed kamerą i nie powiedział, że to jest fałszywka- mówi Borys Budka.

Prokuratura informuje, że śledztwo w sprawie wycieku maili ministra przedłużono do 10 grudnia. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS