Adaś Lis walczy o lepsze życie. Potrzebuje jednak pomocy

Źródło:
Fakty TVN
Adaś Lis walczy o lepsze życie. Potrzebuje jednak pomocy
Adaś Lis walczy o lepsze życie. Potrzebuje jednak pomocy
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Adaś Lis walczy o lepsze życie. Potrzebuje jednak pomocyJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Adaś ma tylko trzy lata. Już jak się rodził, pokazał, że jest wojownikiem. Teraz jego wewnętrzna siła nie wystarczy. Potrzeba siły dorosłych. Wszystkich tych, którzy chcieliby pomóc.

Po śniadaniu i pierwszej porcji tabletek pora na zabawę i naukę. Co rano Adaś rusza też poznawać świat i stawia w nim pierwsze kroki. To prawdziwe wyprawy i frajda, bo do przedszkola zanosi go tata. - On się przewraca, ale on dalej odpycha się rączkami od nas. Nie, on sam, on wszystko sam, jesteśmy w ogóle zdumieni - mówi Janusz Lis, tata Adama.

Chłopiec miał mieć brata i miał być zdrowy. - Adaś się urodził w szóstym miesiącu, też byłam w ciąży bliźniaczej, oczekiwałam dwójki dzieci. Adaś się urodził jako jedynak. Był niedotleniony, miał brak krążenia, miał wylewy krwi do mózgu, później doszła padaczka, trzy miesiące spędził na OIOM-ie - opowiada Wioletta Kaczmarczyk, mama Adama.

Poza wrodzonymi wadami była miłość od pierwszych chwil. - Poczułem radość, szczęście, że się Adaś urodził - przyznaje tata chłopca. Teraz walka toczy się o to, by trzylatek miał sprawne rączki. W prawej brakuje kości, obydwie dłonie są szczątkowe i brakuje palców, które są zrośnięte. Ratunkiem jest operacja za ponad 300 tysięcy złotych, bo zabieg nie jest refundowany i do szczęścia jeszcze brakuje. - Przeniesienie jednego z paluszków, bo Adaś nie ma kciuka. Polega ta operacja na tym, że właśnie jeden z palców zostanie przeniesiony w miejsce tego nieistniejącego kciuka, żeby miał Adaś lepszy chwyt - wyjaśnia mama Adasia.

ZBIÓRKA DLA ADASIA PROWADZONA JEST NA PORTALU SIEPOMAGA.PL

Niezwykła determinacja

Chłopiec jednak i tak zadziwia innych. - Adaś, jak przyszedł do nas do przedszkola, był dzieckiem niechodzącym, on siedział. Z pomocą rodziców, czy też osoby dorosłej, wstawał. Jednak teraz, tak jak państwo widzieliście, Adaś jest w stanie zrobić samodzielnie kilka kroków - mówi Monika Grudowska, wychowawczyni Adama. Adaś doskonale czuł się, kiedy na lód wyjechali dla niego dziennikarze i artyści. - Chcemy zapewnić Adasiowi jak najlepszy start w życiu, dlatego robimy wszystko, żeby zapewnić mu jak najlepszy rozwój - podkreśla mama Adama.

- Adasiowi co można życzyć? Żeby brnął dalej, tak jak brnie, cały czas do przodu, i się rozwijał - podkreśla tata chłopca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS