Adam Bodnar wyrasta na wroga numer jeden PiS-u. "Cokolwiek przedstawimy, to i tak się to spotka z krytyką"

Źródło:
Fakty TVN
Adam Bodnar wyrasta na wroga numer jeden PiS-u. "Cokolwiek przedstawimy, to i tak się to spotka z krytyką"
Adam Bodnar wyrasta na wroga numer jeden PiS-u. "Cokolwiek przedstawimy, to i tak się to spotka z krytyką"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Adam Bodnar wyrasta na wroga numer jeden PiS-u. "Cokolwiek przedstawimy, to i tak się to spotka z krytyką"Maciej Knapik/Fakty TVN

Na liście politycznych wrogów Prawa i Sprawiedliwości Adam Bodnar jest na samym szczycie. Oskarżenia ministra o łamanie prawa, demolowanie prokuratury i niszczenie demokracji są na porządku dziennym.

W piątek odbyło się zwołane na wniosek grupy posłów posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, podczas którego minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił informację w sprawie odwołania organów władz spółek Telewizja Polska S.A., Polska Agencja Prasowa S.A., Polskie Radio S.A. oraz postawienia ich w stan likwidacji. To posiedzenie komisji sprawiedliwość było w istocie przygrywką do debaty nad wotum nieufności wobec Adama Bodnara, która odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

- Mam wrażenie takie, że cokolwiek zaproponujemy, cokolwiek przedstawimy, to i tak się to spotka z krytyką - mówił podczas posiedzenia komisji szef resortu sprawiedliwości.

Bodnar właśnie zaproponował konkurs na stanowisko Prokuratora Krajowego i powołał zespół, który oceni kandydatów. - Szukanie najlepszych ludzi w drodze otwartego, przejrzystego, dostępnego dla mediów konkursu - mówi o swojej decyzji Adam Bodnar. Od polityków PiS-u usłyszał tymczasem, że całkowicie demoluje prokuraturę.

Po prostu naprawia państwo po PiS-ie pada odpowiedź. - Każde działanie, które podejmuje (Adam Bodnar - przyp. red.), jest działaniem podejmowanym z należytą uwagą, rozwagą - zapewnia Kamila Gasiuk-Pihowicz, przewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. - W taki uczciwy, spokojny sposób myśli o tym, jak ten potworny bałagan, chaos, który zostawił PiS, który z państwa polskiego zrobił PiS, naprawić - dodaje marszałek Szymon Hołownia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w TK i neo-KRS. "Chcemy mieć pewność, co do każdego słowa"

PiS w uchwale zapowiada konsekwencje karne i cywilne wobec osób, które legitymizują działania Bodnara w prokuraturze. Tyle, że w Szczecinie zapadł właśnie wyrok, który - jak twierdzi ministerstwo - potwierdza rację ministra w sporze z nominatem Ziobry prokuratorem Barskim. Dla polityków poprzedniej władzy to żaden argument. - Przestępcy bardzo się cieszą z powodu tego, że Bodnar jest ministrem sprawiedliwości - twierdzi Michał Wójcik z Solidarnej Polski.

Szefowa Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia" uważa, że szefostwo prokuratury z czasów PiS-u walczy o utrzymanie apanaży, pensji i limuzyn z kierowcami. - Ci panowie żyli jak pączki w maśle. Stworzyli sobie Bizancjum, które należy w tej chwili absolutnie zlikwidować - mówiła w TVN24 prokurator Katarzyna Kwiatkowska.

Adam Bodnar na sejmowej komisji sprawiedliwości
Bodnar na sejmowej komisji sprawiedliwościTVN24

Seria zarzutów

Adam Bodnar wysłuchał zarzutów dotyczących zmian w mediach publicznych, które przeprowadza jednak inny minister - Bartłomiej Sienkiewicz. - To jest rzecz absolutnie skandaliczna, to jest rzecz niedopuszczalna - mówił Zbigniew Bogucki z Prawa i Sprawiedliwości. Niedopuszczalna była propaganda medialna za czasów PiS, podobnie jak ich stronniczość - odpowiadali politycy koalicji rządzącej. - Żadne zgromadzenie publiczne, które organizował kandydat opozycji demokratycznej, nie było transmitowane przez media publiczne - podkreśla Michał Szczerba z PO.

Posłowie PiS-u krytykowali także zmianę w regulaminie sądów, która zakłada, że tak zwani neo-sędziowie nie będą mogli rozstrzygać odwołań dotyczących innych neo-sędziów. - Dekret Bodnara stanowi bezprecedensową próbę segregowania sędziów - alarmuje Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski.

- Cała idea tego rozporządzenia opiera się na zasadzie, żeby nikt nie był sędzią we własnej sprawie - odpowiadał Adam Bodnar.

Pytany o zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, minister nadal prosił o cierpliwość.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Nowak

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS