Adam Bodnar rusza ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości. "Zdajemy sobie sprawę z ogromu wyzwań"

Źródło:
Fakty TVN
Adam Bodnar rusza ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości. "Zdajemy sobie sprawę z ogromu wyzwań"
Adam Bodnar rusza ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości. "Zdajemy sobie sprawę z ogromu wyzwań"
Jacek Tacik/Fakty TVN
Adam Bodnar rusza ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości. "Zdajemy sobie sprawę z ogromu wyzwań"Jacek Tacik/Fakty TVN

Nowy minister dam Bodnar rusza ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości. W piątek na konferencji prasowej minister przedstawił główne założenia nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wieczorem pojawił się komunikat o zmianach w Prokuraturze Krajowej.

Prokurator krajowy Dariusz Barski - zaufany człowiek Zbigniewa Ziobry, który miał de facto zabetonować prokuraturę i blokować decyzje nowego Prokuratora Generalnego - stracił stanowisko. Z komunikatu Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że przywrócenie go do służby w 2022 roku zostało "dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

Wcześniej w piątek Adam Bodnar na konferencji prasowej przedstawił główne założenia nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. - Sami sędziowie przy wsparciu Państwowej Komisji Wyborczej będą wybierali sędziów, członków Krajowej Rady Sądownictwa. Te wybory będą przejrzyste - mówił minister sprawiedliwości.

Plany krytykują politycy Zjednoczonej Prawicy. - Zmiana KRS-u, czyli kolesie kolesiów mają wybierać. Sędziowie sędziów mają wybierać bez udziału tak naprawdę społeczeństwa - ocenia Michał Wójcik z Suwerennej Polski, wiceminister sprawiedliwości w latach 2016–2020.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister sprawiedliwości: należy gruntownie zreformować funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa

Po zmianach, które wprowadziło PiS, to politycy zaczęli decydować o wyborze sędziów do KRS, która - w teorii - miała stać na straży niezawisłości sędziów. Powstała neo-KRS z jej neosędziami. - Ta zmiana doprowadziła do licznych problemów związanych z tym, że osoby nominowane przez Krajową Radę Sądownictwa, można mieć wątpliwości co do ich statusu w kontekście poszczególnych postępowań sądowych - mówił na konferencji Bodnar. Chodzi o wszystkich tych sędziów, którzy awansowali już przy udziale upolitycznionej i nieuznawanej przez unijne instytucje Krajowej Rady Sądownictwa. - Wszyscy oni powinni wrócić na miejsca, które zajmowali przed tymi fałszywymi tak na prawdę uchwałami neo-KRS i jeśli chcą startować w konkursach, proszę bardzo, droga otwarta - mówi Monika Frąckowiak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

16 sędziów odwołanych z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości, neo-KRS i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
16 sędziów odwołanych z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości, neo-KRS i Krajowej Szkoły Sądownictwa i ProkuraturyTVN24

Prawny bałagan

Projekt ustawy dotyczy jedynie zakresu powoływania sędziów do KRS-u. Nic poza tym. Jak tłumaczy posłanka Nowej Lewicy, która zasiada z ramienia Sejmu w KRS, jest to decyzja jak najbardziej przemyślana i logiczna. - Mamy nadzieję, że to będzie ustawa, którą prezydent podpisze, nie będzie jej nigdzie kierował. Tylko po prostu ją podpisze. To jest ustawa, która tylko i wyłącznie dotyczy samej Krajowej Rady Sądownictwa - wyjaśnia Anna Maria Żukowska.

Dla Pałacu Prezydenckiego status wskazanych przez neo-KRS i powołanych przez Andrzeja Dudę neosędziów jest nie do podważenia. - Taki sposób wyboru KRS został potwierdzony orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego - mówi Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Jednak niezależność i apolityczność Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej także są podważane przez konstytucjonalistów, prawników oraz unijne instytucje.

OGLĄDAJ REPORTAŻ "DROGA DO PRAWORZĄDNOŚCI" W TVN24 GO

Dlatego w Trybunale Konstytucyjnym także mają nastąpić zmiany. Ale to - jak zapowiada Adam Bodnar - w kolejnym etapie wprowadzania zmian. - Zdajemy sobie sprawę z ogromu wyzwań dotyczących sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, ustroju sądów powszechnych, czy wreszcie prokuratury - zaznaczał minister.

To, co szef resortu sprawiedliwości mógł zrobić i już zrobił, to odwołanie 16 sędziów z delegacji, czyli cofnął decyzję swojego poprzednika - Zbigniewa Ziobry. Na liście są między innymi Jakub Iwaniec oraz Łukasz Piebiak. - Pan Piebiak był wiązany z działalnością grupy hejterskiej, która działała właśnie w Ministerstwie Sprawiedliwości pod rządami Zbigniewa Ziobry - podkreśla Kamila Gasiuk-Pihowicz z PO.

Bez zgody prezydenta nie uda się odpolitycznić KRS-u, a bez jej odpolitycznienia nie uda się przywrócić praworządności. Brak praworządności to brak gigantycznych unijnych funduszy na KPO.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS