Przeciwnicy aborcji hałasują przed szpitalem w Oleśnicy. "Ja to traktuję tak, jakby to były tortury"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Przeciwnicy aborcji hałasują pod szpitalem w Oleśnicy. "Ja to traktuję tak, jakby to były tortury"
Przeciwnicy aborcji hałasują pod szpitalem w Oleśnicy. "Ja to traktuję tak, jakby to były tortury"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Katarzyna Górniak/Fakty TVNPrzeciwnicy aborcji hałasują pod szpitalem w Oleśnicy. "Ja to traktuję tak, jakby to były tortury"

Coraz mniej jest w Polsce szpitali, gdzie można dokonać aborcji. W tych nielicznych przypadkach, gdy władza jej nie zabroniła. Ponieważ szpital w Oleśnicy jest takim miejscem - poddawany jest presji. Pikiety, modlitwy i groźby, a także zdjęcia, które - jak mówią lekarze - straszą, ale nie pokazują prawdy. 

Działacze antyaborcyjni wzięli sobie za cel oleśnicki szpital. - Coraz częściej, coraz dłużej. Bo na przykład kiedyś to była godzina, dwie. Teraz ostatnio rekordowo to chyba było ponad osiem - mówi Gizela Jagielska, ginekolożka, zastępczyni dyrektora Szpitala w Oleśnicy. Megafony, plakaty, modlitwy. Szpital wzywa policję, personel otrzymuje groźby, pacjentki są zastraszane. - My staramy się te pacjentki przenosić na inną część oddziału, żeby one tego nie słyszały - wyjaśnia Magdalena Liszewska, ginekolożka.

Oleśnicki szpital jako jeden z nielicznych w Polsce realizuje prawo kobiet do przerywania ciąży. Po pomoc przyjeżdżają tam kobiety z całego kraju, bo w innych szpitalach zabiegów im odmówiono. - My honorujemy to, co one przywożą, czyli te dokumenty. Ja nie będę wpływać na decyzję pacjentki, ani jej przekonywać, że ma urodzić dziecko, dlatego że to nie jest moja rola - tłumaczy Gizela Jagielska.

W czwartek przy dźwiękach demonstrantów o zakończeniu ciąży rozmawiała kolejna pacjentka. - Nie ukrywam, że przed chwilą byłam z pacjentką, która przechodziła trudne chwile akurat przy kwalifikacji do dalszego postępowania i myślę, że to ona się najgorzej czuje - podkreśla Magdalena Liszewska. - To są ciąże chciane po prostu i one bardzo przeżywają zakończenie tej ciąży, a jak jeszcze dodatkowo mają pod oknem coś takiego, to to jest straszne. Ja to traktuję tak, jakby to były tortury człowieka - mówi Gizela Jagielska. Dwóch panów w samochodzie krążącym wokół szpitala ma inne zdanie. - Celem aborcji nie jest leczenie kobiety. Celem aborcji jest zabicie dziecka, dlatego musi być zakazana - twierdzi Adam Brawata, Fundacja Pro Prawo Do Życia.

Sprawa pani Joanny. Płatek: aborcja, którą kobieta dokonuje sama, nie jest przestępstwem
Sprawa pani Joanny. Płatek: aborcja, którą kobieta dokonuje sama, nie jest przestępstwem TVN24

Kłamliwe zdjęcia

Lekarki z oleśnickiego szpitala, jako jedne z nielicznych w kraju, wykonują bezpieczne i nowoczesne aborcje zgodnie z najnowszymi wytycznymi WHO. - Szkolimy się, jeździmy, staramy się aktualizować naszą wiedzę - zapewnia Gizela Jagielska. Zdjęcia na antyaborcyjnych plakatach o przebiegu aborcji kłamią. - Nie ma nic wspólnego z prawdziwym zabiegiem. My tłumaczymy, że to nie wygląda tak, jak jest z tyłu za nami - zapewnia Magdalena Liszewska.

Tłumaczenia tutaj są jednak na nic. - Mężczyźni są od obrony dzieci. Gdyby ktoś tutaj katował 2-letnie dziecko, to by pani wołała kobietę, żeby broniła? Nie, mężczyzna jest od tego, żeby bronić słabszych - dodaje Adam Brawata. W obronie pacjentek i lekarek też ma kto stanąć - robią to mieszkańcy Oleśnicy. - Jak przyjeżdżają i oni jeżdżą, to wszyscy tutaj trąbią. Jakby w naszym imieniu walczą z nimi - przyznaje Magdalena Liszewska.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS