Przeciwnicy aborcji hałasują przed szpitalem w Oleśnicy. "Ja to traktuję tak, jakby to były tortury"

Źródło:
Fakty TVN
Przeciwnicy aborcji hałasują pod szpitalem w Oleśnicy. "Ja to traktuję tak, jakby to były tortury"
Przeciwnicy aborcji hałasują pod szpitalem w Oleśnicy. "Ja to traktuję tak, jakby to były tortury"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Przeciwnicy aborcji hałasują pod szpitalem w Oleśnicy. "Ja to traktuję tak, jakby to były tortury"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Coraz mniej jest w Polsce szpitali, gdzie można dokonać aborcji. W tych nielicznych przypadkach, gdy władza jej nie zabroniła. Ponieważ szpital w Oleśnicy jest takim miejscem - poddawany jest presji. Pikiety, modlitwy i groźby, a także zdjęcia, które - jak mówią lekarze - straszą, ale nie pokazują prawdy. 

Działacze antyaborcyjni wzięli sobie za cel oleśnicki szpital. - Coraz częściej, coraz dłużej. Bo na przykład kiedyś to była godzina, dwie. Teraz ostatnio rekordowo to chyba było ponad osiem - mówi Gizela Jagielska, ginekolożka, zastępczyni dyrektora Szpitala w Oleśnicy. Megafony, plakaty, modlitwy. Szpital wzywa policję, personel otrzymuje groźby, pacjentki są zastraszane. - My staramy się te pacjentki przenosić na inną część oddziału, żeby one tego nie słyszały - wyjaśnia Magdalena Liszewska, ginekolożka.

Oleśnicki szpital jako jeden z nielicznych w Polsce realizuje prawo kobiet do przerywania ciąży. Po pomoc przyjeżdżają tam kobiety z całego kraju, bo w innych szpitalach zabiegów im odmówiono. - My honorujemy to, co one przywożą, czyli te dokumenty. Ja nie będę wpływać na decyzję pacjentki, ani jej przekonywać, że ma urodzić dziecko, dlatego że to nie jest moja rola - tłumaczy Gizela Jagielska.

W czwartek przy dźwiękach demonstrantów o zakończeniu ciąży rozmawiała kolejna pacjentka. - Nie ukrywam, że przed chwilą byłam z pacjentką, która przechodziła trudne chwile akurat przy kwalifikacji do dalszego postępowania i myślę, że to ona się najgorzej czuje - podkreśla Magdalena Liszewska. - To są ciąże chciane po prostu i one bardzo przeżywają zakończenie tej ciąży, a jak jeszcze dodatkowo mają pod oknem coś takiego, to to jest straszne. Ja to traktuję tak, jakby to były tortury człowieka - mówi Gizela Jagielska. Dwóch panów w samochodzie krążącym wokół szpitala ma inne zdanie. - Celem aborcji nie jest leczenie kobiety. Celem aborcji jest zabicie dziecka, dlatego musi być zakazana - twierdzi Adam Brawata, Fundacja Pro Prawo Do Życia.

Sprawa pani Joanny. Płatek: aborcja, którą kobieta dokonuje sama, nie jest przestępstwem
Sprawa pani Joanny. Płatek: aborcja, którą kobieta dokonuje sama, nie jest przestępstwem TVN24

Kłamliwe zdjęcia

Lekarki z oleśnickiego szpitala, jako jedne z nielicznych w kraju, wykonują bezpieczne i nowoczesne aborcje zgodnie z najnowszymi wytycznymi WHO. - Szkolimy się, jeździmy, staramy się aktualizować naszą wiedzę - zapewnia Gizela Jagielska. Zdjęcia na antyaborcyjnych plakatach o przebiegu aborcji kłamią. - Nie ma nic wspólnego z prawdziwym zabiegiem. My tłumaczymy, że to nie wygląda tak, jak jest z tyłu za nami - zapewnia Magdalena Liszewska.

Tłumaczenia tutaj są jednak na nic. - Mężczyźni są od obrony dzieci. Gdyby ktoś tutaj katował 2-letnie dziecko, to by pani wołała kobietę, żeby broniła? Nie, mężczyzna jest od tego, żeby bronić słabszych - dodaje Adam Brawata. W obronie pacjentek i lekarek też ma kto stanąć - robią to mieszkańcy Oleśnicy. - Jak przyjeżdżają i oni jeżdżą, to wszyscy tutaj trąbią. Jakby w naszym imieniu walczą z nimi - przyznaje Magdalena Liszewska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS