Aborcja a stan zdrowia psychicznego kobiety. Jest stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta

Źródło:
Fakty TVN
Aborcja a stan zdrowia psychicznego kobiety. Jest stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta
Aborcja a stan zdrowia psychicznego kobiety. Jest stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Aborcja a stan zdrowia psychicznego kobiety. Jest stanowisko Rzecznika Praw PacjentaKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Rzecznik Praw Pacjenta ogłasza swoje stanowisko i dla wielu kobiet może być ono kluczowe. Odmowa legalnej aborcji w związku z zagrożeniem zdrowia psychicznego to naruszenie praw pacjenta. W tym wypadku chodzi o konkretną sprawę, ale w innych sprawach, w publicznych szpitalach, też może się sporo zmienić.

Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził, że odmowa legalnej aborcji to naruszenie prawa do świadczeń zdrowotnych. - W ocenie Rzecznika Praw Pacjenta zagrożenie zdrowia psychicznego kobiety w ciąży może być przesłanką do zabiegu legalnego przerwania ciąży - przekazał Paweł Grzesiewski z Biura Rzecznika Praw Pacjenta. To decyzja ważna dla każdej kobiety. - W tak trudnych czasach musimy sobie jakoś radzić i wykorzystywać te resztki prawa, które nam zostały - uważa Kamila Ferenc, prawniczka z Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Dwa lata temu do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zgłosiła się młoda kobieta w ciąży. Płód miał bezczaszkowie, a ona miała zaświadczenia od psychiatrów, że przez tę ciążę jej stan psychiczny zagraża jej zdrowiu. - Pacjentka była w bardzo złym stanie psychicznym. Powtarzała, że nie jest w stanie kolejnych 6 miesięcy nosić tej ciąży, oczekując po prostu na śmierć tuż przed albo tuż po porodzie - opowiada Kamila Ferenc. Zagrożenie zdrowia kobiety wciąż jest w Polsce przesłanką do legalnej terminacji ciąży. Jednak szpital zabiegu odmówił, powołując się na opinię ultrakatolickiej organizacji Ordo Iuris, że depresja nie zagraża życiu kobiety.

- Rozpacz kobiet, które dotknęła tego typu tragedia, dla mnie, dla psychiatrki, jest nieporównywalna absolutnie do żadnego innego stanu, który znam u innych pacjentów - zapewnia Maja Herman, psychiatra, prezeska Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych.

"To jest duża zmiana systemowa"

W swoim postępowaniu wyjaśniającym Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził jasno, że zdrowie kobiety w ciąży to także jej zdrowie psychiczne. - To jest duża zmiana systemowa, ponieważ z tą decyzją teraz każda pacjentka może się udać do szpitala i jej pozycja w stosunku do władz szpitala jest po prostu silniejsza - komentuje Kamila Ferenc.

To opinią Rzecznika Praw Pacjenta, a nie opiniami ultrakonserwatywnych prawników, powinni się od teraz podpierać lekarze. - (Ta decyzja - przyp. red. ) dla psychiatrów może być takim sygnałem, że to jest istotne i że należy to robić, żeby pacjentka miała dostęp do terminacji ciąży - mówi Aleksandra Krasowska, psychiatra.

Myli się ten, kto sądzi, że to rozwiązuje wszystkie problemy. - Nasze stanowisko nie przesądza, że w każdym przypadku zagrożenia zdrowia psychicznego należy taki zabieg dokonać, tylko nie należy kobiety odsyłać, tylko zapewnić jej ocenę stanu zdrowia - doprecyzowuje Paweł Grzesiowski.

Czemu ocenione już przez psychiatrów zdrowie ma być znowu oceniane w szpitalu? Tego nie rozumieją aktywistki. - Dlaczego to wymaga dalszej analizy, dlaczego znowu wybieramy postawę wyczekującą i czy to się nie skończy kolejnymi dramatami? - pyta Natalia Broniarczyk z organizacji Aborcyjny Dream Team.

Rzecznik Praw Pacjenta wezwał białostocki szpital do działań naprawczych. Szpital zapewnia, że opracował procedury terminacji ciąży.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY W TRUDNYCH EMOCJONALNIE SYTUACJACH >>>

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS