Aborcja a stan zdrowia psychicznego kobiety. Jest stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta

Źródło:
Fakty TVN
Aborcja a stan zdrowia psychicznego kobiety. Jest stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta
Aborcja a stan zdrowia psychicznego kobiety. Jest stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Aborcja a stan zdrowia psychicznego kobiety. Jest stanowisko Rzecznika Praw PacjentaKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Rzecznik Praw Pacjenta ogłasza swoje stanowisko i dla wielu kobiet może być ono kluczowe. Odmowa legalnej aborcji w związku z zagrożeniem zdrowia psychicznego to naruszenie praw pacjenta. W tym wypadku chodzi o konkretną sprawę, ale w innych sprawach, w publicznych szpitalach, też może się sporo zmienić.

Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził, że odmowa legalnej aborcji to naruszenie prawa do świadczeń zdrowotnych. - W ocenie Rzecznika Praw Pacjenta zagrożenie zdrowia psychicznego kobiety w ciąży może być przesłanką do zabiegu legalnego przerwania ciąży - przekazał Paweł Grzesiewski z Biura Rzecznika Praw Pacjenta. To decyzja ważna dla każdej kobiety. - W tak trudnych czasach musimy sobie jakoś radzić i wykorzystywać te resztki prawa, które nam zostały - uważa Kamila Ferenc, prawniczka z Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Dwa lata temu do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zgłosiła się młoda kobieta w ciąży. Płód miał bezczaszkowie, a ona miała zaświadczenia od psychiatrów, że przez tę ciążę jej stan psychiczny zagraża jej zdrowiu. - Pacjentka była w bardzo złym stanie psychicznym. Powtarzała, że nie jest w stanie kolejnych 6 miesięcy nosić tej ciąży, oczekując po prostu na śmierć tuż przed albo tuż po porodzie - opowiada Kamila Ferenc. Zagrożenie zdrowia kobiety wciąż jest w Polsce przesłanką do legalnej terminacji ciąży. Jednak szpital zabiegu odmówił, powołując się na opinię ultrakatolickiej organizacji Ordo Iuris, że depresja nie zagraża życiu kobiety.

- Rozpacz kobiet, które dotknęła tego typu tragedia, dla mnie, dla psychiatrki, jest nieporównywalna absolutnie do żadnego innego stanu, który znam u innych pacjentów - zapewnia Maja Herman, psychiatra, prezeska Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych.

"To jest duża zmiana systemowa"

W swoim postępowaniu wyjaśniającym Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził jasno, że zdrowie kobiety w ciąży to także jej zdrowie psychiczne. - To jest duża zmiana systemowa, ponieważ z tą decyzją teraz każda pacjentka może się udać do szpitala i jej pozycja w stosunku do władz szpitala jest po prostu silniejsza - komentuje Kamila Ferenc.

To opinią Rzecznika Praw Pacjenta, a nie opiniami ultrakonserwatywnych prawników, powinni się od teraz podpierać lekarze. - (Ta decyzja - przyp. red. ) dla psychiatrów może być takim sygnałem, że to jest istotne i że należy to robić, żeby pacjentka miała dostęp do terminacji ciąży - mówi Aleksandra Krasowska, psychiatra.

Myli się ten, kto sądzi, że to rozwiązuje wszystkie problemy. - Nasze stanowisko nie przesądza, że w każdym przypadku zagrożenia zdrowia psychicznego należy taki zabieg dokonać, tylko nie należy kobiety odsyłać, tylko zapewnić jej ocenę stanu zdrowia - doprecyzowuje Paweł Grzesiowski.

Czemu ocenione już przez psychiatrów zdrowie ma być znowu oceniane w szpitalu? Tego nie rozumieją aktywistki. - Dlaczego to wymaga dalszej analizy, dlaczego znowu wybieramy postawę wyczekującą i czy to się nie skończy kolejnymi dramatami? - pyta Natalia Broniarczyk z organizacji Aborcyjny Dream Team.

Rzecznik Praw Pacjenta wezwał białostocki szpital do działań naprawczych. Szpital zapewnia, że opracował procedury terminacji ciąży.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY W TRUDNYCH EMOCJONALNIE SYTUACJACH >>>

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS