68 procent Polek nie planuje mieć dzieci. "W pierwszej chwili myślałam, że źle odczytałam"

12.01.2023 | 68 procent Polek nie planuje mieć dzieci. "W pierwszej chwili myślałam, że źle odczytałam"
12.01.2023 | 68 procent Polek nie planuje mieć dzieci. "W pierwszej chwili myślałam, że źle odczytałam"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
12.01.2023 | 68 procent Polek nie planuje mieć dzieci. "W pierwszej chwili myślałam, że źle odczytałam"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Z badania CBOS wynika, że 68 procent Polek nie planuje mieć dzieci. Drastyczne zaostrzenie przepisów aborcyjnych, trudny dostęp do opieki okołoporodowej, ciężka sytuacja ekonomiczna, a nawet strach przed skutkami zmian klimatycznych - kobiety podają różne powody.

Państwowe CBOS zapytało Polki o ich plany prokreacyjne. 68 procent Polek stwierdziło, że nie planuje mieć dzieci, lub odpowiedziało "nie wiem". Tylko 17 procent Polek odpowiedziało, że planuje mieć dzieci w najbliższych latach.

- To jest tragiczna statystyka - ocenia Dominika Lasota, aktywista klimatyczna z Inicjatywy Wschód. - W pierwszej chwili myślałam, że się pomyliłam i źle je odczytałam - mówi Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.

To nie są tylko decyzje kobiet, to porażka państwa - oceniają posłanki. - Ten rząd robi wszystko, żeby Polki nie chciały mieć dzieci - podkreśla Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Kompletna zapaść jakiejkolwiek polityki prorodzinnej - wskazuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy.

Swoje wytłumaczenie wyników badania ma Barbara Dziuk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. - PR-owe działanie, że dziecko jest jakąś przeszkodą, jakąś rezygnacją z siebie, to jest tendencja ogólnoświatowa. Zły trend, który jest jakby uruchamiany dla kobiet, z którym ja się nie zgadzam, bo ja akurat podjęłam decyzję i mam czwórkę dzieci - podkreśla posłanka.

Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci?

W 2017 roku w Polsce było 22 procent kobiet, które nie miały dzieci i nie planowały ich mieć. Teraz takich kobiet jest aż 42 procent.

- Czerwona kartka wystawiona przez kobiety, i to powinno być natychmiast przeanalizowane przez polityków, decydentów - zwraca uwagę Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku. Nie chodzi tu o analizy Jarosława Kaczyńskiego w rodzaju "dawania w szyję" przez młode kobiety.

Niemal całkowity zakaz aborcji sprawił, że Polki boją się mieć dzieci, a gdy już się na nie zdecydują, nie chcą kolejnych, bo kobiety w ciąży często nie mają dostępu do lekarza i do badań, a opieka okołoporodowa to dla wielu okołoporodowa męka.

- Co dziesiąta kobieta kończy swoje doświadczenie porodowe z traumą i określa to jako doświadczenie najgorsze w życiu - wskazuje Joanna Pietrusiewicz.

W życiu potem jest nie lepiej - dodają ekspertki. - Kiedy rozpada się związek, to kobieta zostaje z dzieckiem sama - zwraca uwagę Dorota Herman z Fundacji KIDS.

Nie ma wsparcia, mieszkań na wynajem, żłobków, przedszkoli, nie ma alimentów. - Prawo nasze zawiera cały czas luki w przepisach i oprócz tego istnieje cały czas ciche przyzwolenie na niepłacenie alimentów - podkreśla Herman.

Do tego jeszcze drożyzna i inflacja. - Po prostu stać nas na mniej, a przecież utrzymanie dziecka kosztuje bardzo dużo - wskazuje Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Dlatego z danych wynika, że dzieci chcą mieć częściej kobiety wykształcone, z dużych miast i te po 30. roku życia. Młodsze pokolenie kobiet do sumy lęków dodaje swoje - strach o dzieci w świecie pogrążonym w katastrofie klimatycznej.

- Z aktualną władzą, ale generalnie z aktualnymi politykami, to ja nie mam dobrych perspektyw na przyszłość, nikt z nas nie ma dobrych perspektyw na przyszłość - uważa Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna z Inicjatywy Wschód.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS