50. rocznica wydarzeń Marca '68. Prezydent prosi o wybaczenie

08.03.2018 | 50. rocznica wydarzeń Marca '68. Prezydent prosi o wybaczenie
08.03.2018 | 50. rocznica wydarzeń Marca '68. Prezydent prosi o wybaczenie
Maciej Knapik | Fakty TVN
08.03.2018 | 50. rocznica wydarzeń Marca '68. Prezydent prosi o wybaczenieMaciej Knapik | Fakty TVN

Wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczcie Polakom - mówił Andrzej Duda na uroczystościach 50-lecia wydarzeń Marca '68. Prezydent zwracał się do wypędzonych i zapewniał, że w niepodległej Polsce nie ma i nie będzie miejsca na antysemityzm.

- Proszę wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce - powiedział podczas obchodów 50. rocznicy wydarzeń z 8 marca 1968 roku Andrzej Duda.

Prezydent przeprosił za kampanię antysemityzmu, szykan i czystek, po której z komunistycznej Polski musiało wyjechać kilkanaście tysięcy polskich Żydów.

- Ja to osobiście przyjmuję. To płynie z serca - tak na przeprosiny prezydenta zareagował były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.

Ambasador Izraela Anna Azari nie mogła odnieść się do tych przeprosin, bo w tym samym czasie była na innej uroczystości. Prezydent był na Uniwersytecie Warszawskim, a ambasadorowie Izraela i Stanów Zjednoczonych - na Dworcu Gdańskim.

Konflikt nie gaśnie

Rocznicy nie obchodzono razem, a relacje na linii Polska-Izrael-Stany Zjednoczone pozostają napięte. O czym świadczą także te słowa:

- Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem, jak łatwo obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie, nawet kiedy w kraju prawie nie ma Żydów - mówiła ambasador Azari.

To jasna aluzja do uchwalonej przez PiS ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, wobec której protestują Amerykanie i Żydzi.

Przemówieniu prezydenta Dudy na UW towarzyszyły głośne protesty. Interweniował nawet rektor uczelni.

Gdy prezydent składał hołd uczestnikom Marca, za to, że protestowali przeciwko ówczesnej władzy, bohaterowie tamtych dni - a przynajmniej część z nich - stali wśród manifestujących i protestowali przeciwko władzy obecnej.

- Te władze rozmontowują liberalną demokrację - tak działania rządzącej koalicji ocenia Jan Tomasz Gross.

- Świadomie łamie prawo, konstytucję. Rozwala to państwo, to nie ma nic wspólnego z wartościami, o które walczyliśmy wtedy - mówi z kolei Seweryn Blumsztajn, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Seweryn Blumsztajn za walkę z komuną wtedy odsiedział niecałe półtora roku. Adam Michnik - po Marcu '68 - także półtora roku wiezienia. Jan Tomasz Gross - pięć miesięcy. Teraz przez obóz władzy - za krytykę poczynań PiS - traktowani są z reguły wrogo.

Spadkobiercy?

- Dzisiaj my, dzisiejszy rząd, czujemy się spadkobiercami Marca '68 - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki

- Dla polskiej wolności, dla polskiej niepodległości jesteście postaciami pomnikowymi - powiedział podczas rocznicy prezydent Andrzej Duda.

- Życzę, żeby miełi tyle odwagi i rozsądku, żeby się postawić Kaczyńskiemu. Tak jak my Gomułce - odniósł się do słów prezydenta i premiera Adam Michnik.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości nie było już mowy o bohaterach.

- Naruszają autonomię uczelni od polityki, sprzeniewierzają się temu, o co walczyli uczestnicy Marca '68 - mówił wicepremier Jarosław Gowin o protestujących na UW.

W 1968 roku studenci swój - brutalnie rozpędzony - protest kierowali przeciwko komunistycznej władzy, cenzurze i zdjęciu z afisza spektaklu "Dziady" za - jak uznano - antyradzieckie treści oraz za bezprawne wyrzucenie z uczelni studentów Adama Michnika i Henryka Szlajfera.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: IPN

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS