Żyje za 717 złotych miesięcznie, będzie miał amputowaną nogę. Do takich ludzi trafia Szlachetna Paczka

07.12.2019 | Żyje za 717 złotych miesięcznie, będzie miał amputowaną nogę. Do takich ludzi trafia Szlachetna Paczka
07.12.2019 | Żyje za 717 złotych miesięcznie, będzie miał amputowaną nogę. Do takich ludzi trafia Szlachetna Paczka
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
07.12.2019 | Żyje za 717 złotych miesięcznie, będzie miał amputowaną nogę. Do takich ludzi trafia Szlachetna PaczkaMaria Mikołajewska | Fakty TVN

7 i 8 grudnia to "weekend cudów", czyli moment, na który czekają potrzebujący i wolontariusze Szlachetnej Paczki. To dwa dni, w trakcie których wręczane są kompletowane przez kilka tygodni paczki. W tegorocznym finale obdarowanych zostanie ponad 14 tysięcy rodzin. Wśród nich jest pan Marek Chotkiewicz.

Podarunki od Szlachetnej Paczki to nadzieja dla starszego człowieka na ucieczkę od głodu, bólu i nieprzespanych nocy.

Wraz z wolontariuszami Szlachetnej Paczki odwiedziliśmy pana Marka, aby poznać i opowiedzieć jego historię.

Marek Chotkiewicz ma 71 lat. Jest sam i cierpi na zaawansowaną miażdżycę, która doprowadziła do tego, że będzie miał amputowaną nogę. Rękę stracił, kiedy miał siedem lat, ale nie poddał się i pracował jako portier.

- Pod tramwaj wpadłem, tu w Warszawie, i po prostu zmiażdżyło mi rękę. Ale nie tylko rękę, bo miałem dwukrotną trepanację czaszki. Mam oba uszy przyszyte - opowiada pan Marek.

Do Szlachetnej Paczki, pana Marka zgłosił pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Emerytowi, który żyje za 717 złotych miesięcznie, potrzebne było jedzenie, krzesło na kółkach, nowy materac na łóżko i ciepła kołdra.

Opiekunem pana Marka jest Wojciech Siurdyna - wolontariusz Szlachetnej Paczki, który pomógł przygotować listę niezbędnych rzeczy. Przedmioty, ofiarowane przez darczyńców, dostarczył podczas finału Szlachetnej Paczki w "weekend cudów".

- To część właśnie najbardziej emocjonalna. Przynosząca jakieś bardzo pozytywne odczucia i też jest ta świadomość, że trafia konkretna pomoc do osoby, która właśnie konkretnych rzeczy potrzebuje - podkreśla Wojciech Siurdyna.

Taka świadomość towarzyszy wolontariuszom z całej Polski, którzy w weekend 7 i 8 grudnia zawiozą paczki do ponad 14 tysięcy rodzin.

Pomagać można przez cały rok

Wolontariusze przypominają, że pomagać Szlachetnej Paczce można przez cały rok, między innymi wpłacając pieniądze na konto stowarzyszenia i na pomoc konkretnemu dziecku z Akademii Przyszłości.

- Moje rodziny przede wszystkim wymagały żywności oraz środków czystości. Do jednej z moich rodzin jadę też z darczyńcą, więc to też będzie na pewno ciekawe przeżycie - mówi Kinga Kalisz, wolontariuszka Szlachetnej Paczki z Warszawy.

Beneficjentami Szlachetnej Paczki są samotni rodzice, seniorzy, osoby niepełnosprawne oraz ci, którzy niespodziewanie znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. "Weekend cudów" jest dla nich okazją na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

- Nic nas nie cieszy tak bardzo, jak kiedy wracamy do rodziny po roku i słyszymy, że ta paczka już w tym roku nie będzie potrzebna - mówi dyrektor operacyjna Szlachetnej Paczki Agnieszka Grzechnik.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, sportowców i celebrytów, przez ostatnich osiemnaście edycji udało się skompletować paczki o wartości 339 milionów złotych. Podsumowanie tegorocznego weekendu Szlachetnej Paczki poznamy w przyszłym tygodniu.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS