18 razy najlepszy na świecie. Sebastian Kawa w pogoni za tym, co przekracza granice

Źródło:
Fakty TVN
18 razy najlepszy na świecie. Sebastian Kawa w pogoni za tym, co przekracza granice
18 razy najlepszy na świecie. Sebastian Kawa w pogoni za tym, co przekracza granice
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
18 razy najlepszy na świecie. Sebastian Kawa w pogoni za tym, co przekracza graniceJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Sebastian Kawa pokazał, jaką frajdą jest lot szybowcem nad bałtyckimi klifami. Latał już w Himalajach. W lipcu planuje przelot nad K2.

Muskając fale, by dorównać ptakom, niżej szybować już nie można. Dla takich widoków i wrażeń najlepiej urodzić się ze skrzydłami, albo pokochać latanie. Sebastian Kawa jest w pogoni za tym, co przekracza granice. - Jest to przepiękne znaleźć się nad takimi miejscami, których nikt w ogóle z takiej perspektywy nie widział - przyznaje Sebastian Kawa, pilot i mistrz szybowcowy. Startował z lotniska wojskowego w Babich Dołach, by za moment unosić się nad klifami w Gdyni. To był pokaz wyjątkowych lotów. - Około dwa kilometry udało się przelecieć jak albatros nad falami - opisuje Sebastian Kawa.

Gen latania

To, czego dokonał, latając wzdłuż klifu, to nawiązanie do konkursu szybowcowego, który odbył się prawie w tym samym miejscu w maju 1925 roku. Ponad sto lat temu szybowce startujące w Gdyni odbywały najwyżej kilkudziesięciosekundowe loty. Nie oddalano się też od lądu.

- Nie ma historycznych zapisków, żeby ktoś kiedykolwiek wykorzystał klif do tego, żeby latać od strony morza. I to trzeba było zrobić, bo takie loty wykonuje się prawie na całym świecie - tłumaczy Kawa.

ZOBACZ TEŻ: Zawisła na krawędzi, po 40 sekundach nagle wpadła. Kara dla golfisty

02.06.2019 | Te plaże nie mają sobie równych. Kitesurfingowe szaleństwo na Helu
02.06.2019 | Te plaże nie mają sobie równych. Kitesurfingowe szaleństwo na HeluPogoda jest już taka, że można uprawiać letnie sporty. Na przykład kitesurfing na Helu. Cudowne plaże, płytkie wody, silny wiatr i znakomici instruktorzy, których zazdrości nam świat.Maciej Cnota | Fakty TVN

Gen latania cała jego rodzina ma po ojcu. - Myśmy się wychowali na lotnisku. Nie mieliśmy komputerów, telefonów, zabawek za bardzo nie było. Jedyne co, to rower - opowiada Anna Kawa-Marugi, siostra Sebastiana Kawy.

Na horyzoncie K2

Sebastian Kawa uprawia szybownictwo od 36 lat. 18 razy był najlepszy na świecie, dziewięć razy w Europie. Startując w zawodach, ściga się sam ze sobą. Stąd potrzeba nowych wyzwań - za horyzontem klifów w Gdyni w planach rysuje się najwyższy szczyt Karakorum. - K2 to jest marzenie. To jest coś, co chciałbym naprawdę zrobić. Myślę, że jest też taki troszeczkę niedosyt po tym, że Polacy, którzy mieli bardzo piękną kartę himalaizmu zimowego, nie zdobyli jednak tej góry jako nasza ekipa w zimie. To chciałbym to zrobić na szybowcu - mówi Kawa.

ZOBACZ TEŻ: Ponad 13 tysięcy osób pobiegło w Półmaratonie Warszawskim

"Pokaż nam świat": Medytacja połączona ze sportem. Wyjątkowa wyspa dla aktywnych
"Pokaż nam świat": Medytacja połączona ze sportem. Wyjątkowa wyspa dla aktywnych08.06| Joga, medytacja, świetne miejsca dla surferów, a to wszystko na malowniczej wyspie Bali. - Można uprawiać sporty, ale to wszystko ma taki wymiar duchowy. Nawet jeżeli jesteś w Canggu, czyli w takim miejscu totalnie surferskim, trochę hipsterskim, widzisz surferów, którzy zanim wejdą na wodę, na przykład mówią sobie mantrę albo siedzą i medytują - opowiadała w "Pokaż nam świat" podróżniczka, tancerka i instruktorka jogi Hania Darmas. tvn24bis

Ekipa wybiera się do Pakistanu za dwa miesiące. 11 lat temu Polak latał już w Himalajach, jak nikt przed nim. - Trzeba było być na tyle szalonym, żeby się na to zdecydować - przyznaje Sebastian. - Sebastian może przeciera szlaki - mówi Anna. Przed wyprawą odbyły się jego symbolicznie zaślubiony z polskim morzem. - W życiu, oczywiście, najważniejsza jest rodzina, ale zaraz potem bardzo ważne jest to, żeby realizować swoje marzenia - twierdzi Sebastian Kawa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Sebastian Kawa/Archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS