150 polskich żołnierzy stacjonuje w bazie w Ämari w Estonii. Tak wygląda ich służba

Źródło:
Fakty TVN
150 polskich żołnierzy stacjonuje w bazie w Ämari w Estonii. Tak wygląda ich służba
150 polskich żołnierzy stacjonuje w bazie w Ämari w Estonii. Tak wygląda ich służba
Artur Molęda/Fakty TVN
150 polskich żołnierzy stacjonuje w bazie w Ämari w Estonii. Tak wygląda ich służbaArtur Molęda/Fakty TVN

Polacy regularnie patrolują niebo nad państwami bałtyckimi. Cztery nasze samoloty F-16 stacjonują w Estonii na zmianę z samolotami innych krajów NATO. To jest właśnie solidarność i odpowiedź na zagrożenie ze strony Putina.

Gdy w bazie w Ämari wybrzmiewa alarm, to dla wszystkich jest tam jasne, że piloci powinni być w powietrzu w ciągu kilkunastu minut. - Emocje są zawsze, bo w lotnictwie nigdy nie ma dwóch takich samych lotów - zaznacza "Bone", pilot F-16 - ze względów bezpieczeństwa nie możemy podać jego danych. Dla niego jest to pierwsza zagraniczna misja. - Zostajemy kierowani przez nawigatorów naprowadzania w dany obszar, gdzie będzie przebiegała operacja, i tam jesteśmy aktualizowani o sytuacji, o zadania, o to, czego od nas oczekują - opowiada "Bone".

David Cameron: powinniśmy dalej inwestować w NATO, wierzyć w NATO
David Cameron: powinniśmy dalej inwestować w NATO, wierzyć w NATOFakty po Południu TVN24

Siła NATO

Nasze załogi F-16 stoją na straży bałtyckiego nieba w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego "Orlik". Stacjonują one w bazie lotniczej Ämari w Estonii. Kontyngent jest częścią NATO-wskiej misji Baltic Air Policing. - Nie możemy dopuścić do naruszenia przez obcy samolot granic powietrznych państw bałtyckich. To jest nasze główne zadanie - podkreśla "Bongo", dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego "Orlik".

Siły powietrzne Litwy, Łotwy i Estonii nie są na tyle rozwinięte, żeby samodzielnie zapewnić bezpieczeństwo przed wschodnim sąsiadem. Stąd pomoc NATO. Lot bojowy ma kryptonim ALFA Scramble. Oznacza to, że zagrożenie jest realne. Najczęściej chodzi o rosyjskie myśliwce zbliżające się do przestrzeni powietrznej NATO. - Jeżeli jest to misja bojowa, każdy z nas zdaje sobie sprawę, że podlatujemy do obcego statku powietrznego i trzeba liczyć się z rożnymi reakcjami - dodaje "Bongo".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stoltenberg w Monachium: świat stał się bardziej niebezpiecznym miejscem, ale również NATO stało się silniejsze

Polski Kontyngent Wojskowy liczy około 150 żołnierzy. To nie tylko piloci, ale i logistycy czy mechanicy. Maggie jest jedną z dwóch kobiet w polskim wojsku, które są technikami myśliwca F-16. Na co dzień służy ona w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. - Przygotowujemy samolot do wylotu, odpowiadamy za jego odtworzenie po każdym wylocie i utrzymanie zdatności do wylotu - mówi. Alarm może wybrzmieć w każdej chwili.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS