150 polskich żołnierzy stacjonuje w bazie w Ämari w Estonii. Tak wygląda ich służba

Źródło:
Fakty TVN
150 polskich żołnierzy stacjonuje w bazie w Ämari w Estonii. Tak wygląda ich służba
150 polskich żołnierzy stacjonuje w bazie w Ämari w Estonii. Tak wygląda ich służba
Artur Molęda/Fakty TVN
150 polskich żołnierzy stacjonuje w bazie w Ämari w Estonii. Tak wygląda ich służbaArtur Molęda/Fakty TVN

Polacy regularnie patrolują niebo nad państwami bałtyckimi. Cztery nasze samoloty F-16 stacjonują w Estonii na zmianę z samolotami innych krajów NATO. To jest właśnie solidarność i odpowiedź na zagrożenie ze strony Putina.

Gdy w bazie w Ämari wybrzmiewa alarm, to dla wszystkich jest tam jasne, że piloci powinni być w powietrzu w ciągu kilkunastu minut. - Emocje są zawsze, bo w lotnictwie nigdy nie ma dwóch takich samych lotów - zaznacza "Bone", pilot F-16 - ze względów bezpieczeństwa nie możemy podać jego danych. Dla niego jest to pierwsza zagraniczna misja. - Zostajemy kierowani przez nawigatorów naprowadzania w dany obszar, gdzie będzie przebiegała operacja, i tam jesteśmy aktualizowani o sytuacji, o zadania, o to, czego od nas oczekują - opowiada "Bone".

David Cameron: powinniśmy dalej inwestować w NATO, wierzyć w NATO
David Cameron: powinniśmy dalej inwestować w NATO, wierzyć w NATOFakty po Południu TVN24

Siła NATO

Nasze załogi F-16 stoją na straży bałtyckiego nieba w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego "Orlik". Stacjonują one w bazie lotniczej Ämari w Estonii. Kontyngent jest częścią NATO-wskiej misji Baltic Air Policing. - Nie możemy dopuścić do naruszenia przez obcy samolot granic powietrznych państw bałtyckich. To jest nasze główne zadanie - podkreśla "Bongo", dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego "Orlik".

Siły powietrzne Litwy, Łotwy i Estonii nie są na tyle rozwinięte, żeby samodzielnie zapewnić bezpieczeństwo przed wschodnim sąsiadem. Stąd pomoc NATO. Lot bojowy ma kryptonim ALFA Scramble. Oznacza to, że zagrożenie jest realne. Najczęściej chodzi o rosyjskie myśliwce zbliżające się do przestrzeni powietrznej NATO. - Jeżeli jest to misja bojowa, każdy z nas zdaje sobie sprawę, że podlatujemy do obcego statku powietrznego i trzeba liczyć się z rożnymi reakcjami - dodaje "Bongo".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stoltenberg w Monachium: świat stał się bardziej niebezpiecznym miejscem, ale również NATO stało się silniejsze

Polski Kontyngent Wojskowy liczy około 150 żołnierzy. To nie tylko piloci, ale i logistycy czy mechanicy. Maggie jest jedną z dwóch kobiet w polskim wojsku, które są technikami myśliwca F-16. Na co dzień służy ona w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. - Przygotowujemy samolot do wylotu, odpowiadamy za jego odtworzenie po każdym wylocie i utrzymanie zdatności do wylotu - mówi. Alarm może wybrzmieć w każdej chwili.

Autorka/Autor:Artur Molęda

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS