Trzecia kadencja Xi Jinpinga. "Postawienie kropki nad i"


W piątek chiński parlament jednogłośnie zatwierdził wybór sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Xi Jinpinga na trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej. Zdaniem ekspertów Xi będzie teraz najsilniejszym przywódcą Chin od czasów Mao Zedonga. Piątkowa decyzja była jedynie formalnością, ponieważ innych kandydatów nie było.

Xi Jinping po raz trzeci będzie przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej i według niektórych - najsilniejszym przywódcą od czasów Mao. - Przysięgam bronić autorytetu konstytucji, być lojalnym wobec kraju i obywateli, być zaangażowanym i szczerym w pełnieniu obowiązków i pracować dla wielkiego, nowoczesnego, socjalistycznego państwa - mówił Xi Jinping po wyborze.

Ponowny wybór Xi nie jest jednak niespodzianką. Już pięć lat temu zmieniono w Chinach konstytucję w taki sposób, by usunąć z niej limit dwóch kadencji przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej. Xi mógłby więc rządzić Chinami nawet dożywotnio. Piątkowa decyzja to wyłącznie formalność, bo nie było innych kandydatów. - To jest postawienie kropki nad i, albo - mówiąc bardziej po chińsku - ostatnie pociągnięcie pędzlem w naszkicowaniu tego chińskiego znaku. Znaku, który będzie oznaczał pełna dominację Xi Jinpinga i całkowite skoncentrowanie całej władzy w jego rękach - uważa Radosław Pyffel z Instytutu Sobieskiego, autor książki "Biznes w Chinach".

Komunistyczna Partia Chin ma 97 milionów członków, dlatego konsolidacja władzy wcale nie jest tam łatwa. Ostatnie lata, a szczególnie pandemia, były wyzwaniem dla rządów chińskiego prezydenta. Brutalna polityka "zero covid" doprowadziła do protestów i spowolnienia wzrostu chińskiej gospodarki. - To jest okres trudny, dlatego że uwarunkowania zewnętrzne się skomplikowały. To, czego Chiny potrzebują dzisiaj, to stabilizacja. Każda zmiana na szczycie władzy to jest destabilizacja, dodatkowy element niepokoju i dodatkowy element ryzyka - tłumaczy Leszek Ślazyk z portalu Chiny24.com.

Światowa potęga

Nie ma wątpliwości, że dziś Chiny są potęgą, z którą trzeba się liczyć. Pekin gospodarczo uzależnia od siebie kraje Azji, Afryki, a nawet Europy. Modernizuje armię i nasila presję na Tajwan, co jest jednym z wielu powodów napięć ze Stanami Zjednoczonymi. - Komunistyczna Partia Chin reprezentuje najbardziej poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i przywództwa Stanów Zjednoczonych. Ich zdolności wywiadowcze, a także ambicje sprawiają, że obecnie są naszym największym rywalem - mówi Avril Haines, dyrektorka Wywiadu Narodowego w gabinecie prezydenta Joe Bidena.

Od miesięcy - zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie - trwają dyskusje na temat zablokowania TikToka - popularnej platformy społecznościowej, którą chiński rząd może wykorzystywać do zbierania danych na temat użytkowników. - TikTok martwi mnie z wielu powodów. Po pierwsze dlatego, że maja dostęp do danych, po drugie ze względu na algorytmy i to, kto sprawuje nad nimi kontrolę, a po trzecie bardzo szeroki wpływ tej platformy - przekazuje gen. Paul M. Nakasone z Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych.

Sesja chińskiego parlamentu potrwa do poniedziałku, w sobotę delegaci zagłosują jeszcze nad wyborem premiera, którym najprawdopodobniej zostanie bliski współpracownik Xi.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem, a zdjęcie z uścisku ich dłoni opublikował Biały Dom. Kandydat PiS-u w wyborach prezydenckich mówi, że to spotkanie było dla niego zaszczytem. Sztabowcy kalkulują, ile jest warte w kampanii, a politycy rządzący pytają, co Nawrockiemu udało się załatwić dla Polaków.

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS