Potrzebne są miliony na operację ratującą życie. "Czas, który dostała Gabrysia, powoli się kończy"

28.08.2019 | Potrzebne są miliony na operację ratującą życie. "Czas, który dostała Gabrysia, powoli się kończy"
28.08.2019 | Potrzebne są miliony na operację ratującą życie. "Czas, który dostała Gabrysia, powoli się kończy"
Renata Kijowska | Fakty TVN
28.08.2019 | Potrzebne są miliony na operację ratującą życie. "Czas, który dostała Gabrysia, powoli się kończy"Renata Kijowska | Fakty TVN

15-letnia Gabrysia coraz częściej nie ma siły, by wstać. Dusi się dniami i nocami czekając na operacje. Pierwszy wyznaczony termin zabiegu minął, bo wciąż brakuje pieniędzy. Na portalu Siepomaga trwa zbiórka pieniędzy dla dziewczynki.

Siostra chorej Gabrysi, chce oddać wszystkie zabawki, by pomóc uratować chorą 15-latkę.

- To wszystkie zabawki, które chciałabym oddać na licytacje dla mojej siostry, żeby była zdrowa, żeby mogła się ze mną bawić - mówi Kamila, siostra chorej Gabrysi.

Dziś chora dziewczyna nie ma siły na zabawę. To jak się czuje, możemy sprawdzić sami, wstrzymując oddech na minutę. Po tym czasie będziemy czuć się tak, jak Gabrysia czuje się cały czas. Serce i płuca Gabrysi są chore od urodzenia. To skomplikowana wada polegająca na tym, że przepływ krwi przez płuca jest utrudniony. Brakuje tlenu.

- Ona mniej lub bardziej dusi się całymi dniami i nocami - podkreśla doktor habilitowany Marek Wites, kardiochirurg dziecięcy z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

- Normalnego życia nie mogę prowadzić. Większość czasu spędzam u siebie w pokoju leżąc - mówi Gabrysia. - Dłuższy spacer, szybszy marsz czy umycie głowy w tej chwili jest już problemem. To jest życie jak na bombie zegarowej. Kiedy drobniutkie żyłki przestaną rosnąć razem z nią, może dojść do największej tragedii - dodaje mama dziewczyny.

Cztery miliony na operację

Dla Gabrysi pojawiła się pierwsza w życiu szansa na to, że będzie lepiej. Lekarz ze Stanford w Stanach Zjednoczonych chce przeprowadzić operację Gabrysi. W Polsce podobny zabieg jest niemożliwy.

- Operacja to 18 czy 19 godzin poszerzania najdrobniejszych odgałęzień tętnicy płucnej. Gigantyczny zabieg, szalenie ryzykowny. Żeby robić takie operacje trzeba mieć doświadczenie, my nie mamy doświadczenia, bo nie mamy tylu pacjentów. Oni mają - wyjaśnia doktor Marek Wites.

Taka operacja niestety kosztuje. Rodzina musi zdobyć cztery miliony złotych na pokrycie kosztów. Pierwszy termin operacji przepadł, bo nie udało się zebrać pieniędzy na czas.

Na platformie Siepomaga trwa zbiórka pieniędzy. Kwota rośnie każdego dnia, ale wciąż sporo brakuje. - Ten czas który dostaliśmy, który dostała Gabrysia, powoli się kończy - mówi mama dziewczyny.

ZBIÓRKĘ NA RZECZ GABRYSI PROWADZI STRONA SIEPOMAGA.PL

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS