Fakty - oglądaj online

Lista nieobecności

Długa lista nieobecności Zbigniewa Ziobry na posiedzeniach rządu. Resort tłumaczy to "pilnymi obowiązkami"

Na ostatnim posiedzeniu rządu tej kadencji Sejmu nie było ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Nie było go też na poprzednim i wcześniej też nie. Ostatnio widziano Zbigniewa Ziobrę na posiedzeniu rządu na początku września. Wygląda na to, że jego konflikt z premierem Mateuszem Morawieckim nie gaśnie. Resort twierdzi, że Zbigniew Ziobro był nieobecny, bo zatrzymały go "pilne obowiązki" prokuratora generalnego.

Ziobro "nie miał ambicji, by formułować postulaty względem jego roli w rządzie"

W dużych strukturach nie zawsze musi panować idealna przyjaźń, natomiast panu premierowi i panu...

W środę 6 listopada odbyło się ostatnie posiedzenie rządu upływającej kadencji Sejmu. Premier Mateusz Morawiecki podziękował ministrom za "ogromny wysiłek, ogromny trud".

Tych podziękowań premiera nie wysłuchał Zbigniew Ziobro. Nie było go.

29 października na posiedzeniu rządu też nie było Zbigniewa Ziobry. 22 października też był nieobecny. Tak samo nie było go: 15 października, 1 października, 24 września i 17 września.

Przez dwa miesiące Zbigniew Ziobro nie był obecny na posiedzeniach Rady Ministrów.

- Typowe dla polityków Zjednoczonej Prawicy, że oni zajmują się na początku tym, co mogą dla siebie zabrać, a nie tym, co mogą zrobić dla obywateli - komentuje poseł PO Marcin Kierwiński. - Nieprzychodzenie na posiedzenie Rady Ministrów tylko pokazuje, że on (Ziobro - przyp. red.), niestety, chyba do tej roli nie dorósł - uznaje poseł PO i były minister sprawiedliwości Borys Budka.

- To jest najważniejszy punkt w kalendarzu każdego ministra i dziwię się bardzo, że do takiej sytuacji mogło dojść, bo to oznacza, że minister uchyla się od swojego podstawowego obowiązku - ocenia poseł PO i były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

"Pragnę uspokoić widzów TVN-u"

Ostatni raz Zbigniew Ziobro na posiedzeniu rządu zjawił się dwa miesiące temu, 10 września.

- Wiceministrowie są od tego również, aby zastępować na posiedzeniach Rady Ministrów swoich szefów - informuje Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

- Minister sprawiedliwości jest o wszystkim poinformowany i jest w bieżącym kontakcie z premierem, jak i innymi ministrami, więc pragnę uspokoić widzów TVN-u, że na pewno pan minister Ziobro jest cały czas na posterunku - twierdzi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Ziobro, Gowin i żeglarskie ostrzeżenie od wiceprezesa PiS

8 milionów głosów to ogromny sukces. Ale, jak słychać, to czarny sen prezesa. W drużynie PiS-u...

Nieobecność rzeczywiście zdarza się każdemu ministrowi, ale za każdym razem to sprawa poważna. Każdy minister wyznaczał zastępstwo, ale w przypadku Zbigniewa Ziobry to były dwa miesiące nieobecności, i to nie z powodu choroby.

Pilniejsze obowiązki

Gdy Zbigniew Ziobro nie pracował na posiedzeniach rządu, to prowadził kampanię wyborczą. Swoją i swoich wiceministrów. Bywał też w siedzibie PiS-u.

- Jest to w oczywisty sposób ostentacja związana z tym, że Zbigniew Ziobro trafnie definiuje, kto jest rzeczywistym szefem rządu. Nie jest nim Mateusz Morawiecki - komentuje poseł Unii Europejskich Demokratów Michał Kamiński.

Nieoficjalnie politycy PiS-u mnożą anegdoty o wzajemnej niechęci Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa Ziobry w związku z walką o wpływy w spółkach Skarbu Państwa. - Nie ma takiego konfliktu - zapewnił 29 października w "Kropce nad i" TVN24 wiceminister Sebastian Kaleta.

- Być może w ramach protestu w tej sytuacji Zbigniew Ziobro postanowił nie brać udziału w obradach rządu, bo nie będzie przebywał w jednym pomieszczeniu z premierem Morawieckim - spekuluje szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Próbowaliśmy uzyskać w Ministerstwie Sprawiedliwości informację o tym, dlaczego ministra Zbigniewa Ziobry nie ma na posiedzeniach rządu. Resort odpowiedział, że powodem nieobecności ministra Zbigniewa Ziobry były w zdecydowanej większości "pilne obowiązki" prokuratora generalnego.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
henrykxx56

Prezydentem Polski powinna zostać Małgorzatę Kidawę-Błońską. Bo każdy, kto będzie z PIS lub Duda Polska będzie przegrana.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Lot 2
   Lot 2

   Mahomet miałby przyjść do Góry, nigdy!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     qhen
     qhen

     kase dostaje reszta sie nie liczy

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 27 lutego

        Fakty z 27 lutego

        W Polsce na razie nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa SARS-CoV-2, jednak ponad 40 osób czeka na wyniki testów, ponad 50 jest objętych kwarantanną, a półtora tysiąca osób jest monitorowanych. W programie powiemy również o ochronie zdrowia w kampanii prezydenckiej, o procesie prezydenta Sieradza, a także o poważnej kontuzji Roberta Lewandowskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       • Szumowski: koronawirus w Polsce to kwestia najbliższych dni

        Szumowski: koronawirus w Polsce to kwestia najbliższych dni

        W Polsce na razie nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa SARS-CoV-2, jednak ponad 40 osób czeka na wyniki testów, ponad 50 jest objętych kwarantanną, a półtora tysiąca jest monitorowanych. Wyższe uczelnie odwołują wyjazdy do Włoch, a minister zdrowia Łukasz Szumowski obiecuje codzienne konferencje i apeluje do turystów, którzy nie mają objawów kaszlu, gorączki i duszności, aby nie udawali się na oddziały zakaźne.

        czytaj więcej »
       • Koronawirus w blisko 50 krajach. "Nadchodzi epidemia"

        Koronawirus w blisko 50 krajach. "Nadchodzi epidemia"

        Koronawirus SARS-CoV-2 pokonuje kolejne granice. W Arabii Saudyjskiej władze zamykają dla pielgrzymów Mekkę i Medynę. Do Izraela pierwszy przypadek przywiózł turysta wracający z Włoch. Pierwsze przypadki odnotowano także w Danii i Norwegii. Z kolei we Włoszech gubernator Lombardii poddaje się kwarantannie, bo wirusa ma jego najbliższa współpracownica.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na piątek 28 lutego

        Prognoza pogody na piątek 28 lutego

        W piątek w kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami. Na Podlasiu, Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie na ogół bez opadów. Na pozostałym obszarze wystąpią opady śnieg i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, zachodni. Ciśnienie będzie rosło, w południe w Warszawie 996 hPa.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 26 lutego

        Fakty z 26 lutego

        Koronawirus jest na świecie tematem numer jeden. Polacy z niepokojem pytają - lekarze i politycy próbują odpowiadać. W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia, choć są osoby podejrzane i badane. W programie powiemy również o gospodarczych skutkach epidemii koronawirusa, o kolejnych przypadkach zakażenia, a także o kampanijnych obietnicach Andrzeja Dudy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       • "Kilka tysięcy obywateli poddanych kontroli"

        "Kilka tysięcy obywateli poddanych kontroli"

        Polacy z niepokojem pytają - lekarze i politycy próbują odpowiadać. Koronawirus jest na świecie tematem numer jeden. Wirus rozprzestrzenia się w kolejnych krajach. W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia, są osoby podejrzane i badane. Ile zrobiono testów, ile przygotowano łóżek i izolatek na oddziałach zakaźnych?

        czytaj więcej »
       tvnpix