Dyrektor, doradca, p.o. prezesa zarządu. Zawrotna kariera syna Mariana Banasia

25.09.2019 | Dyrektor, doradca, p.o. prezesa zarządu. Zawrotna kariera syna Mariana Banasia
25.09.2019 | Dyrektor, doradca, p.o. prezesa zarządu. Zawrotna kariera syna Mariana Banasia
Arleta Zalewska | Fakty TVN
25.09.2019 | Dyrektor, doradca, p.o. prezesa zarządu. Zawrotna kariera syna Mariana BanasiaArleta Zalewska | Fakty TVN

Nazwisko byłego ministra finansów, a dziś prezesa Najwyższej Izby Kontroli, pojawia się także w spółkach Skarbu Państwa. Ale nie chodzi o Mariana Banasia, tylko o jego syna - Jakuba. Politycy PO mówią o nepotyzmie i chcą zbadania sprawy. Politycy PiS sprawę bagatelizują.

W sprawie Jakuba Banasia, syna obecnego szefa NIK, kluczowe są dwa pytania. Po pierwsze, o datę zatrudnienia, a po drugie - o miejsce, czyli spółki Skarbu Państwa. Syn Mariana Banasia, ówczesnego wiceministra finansów, wszedł do państwowych firm w połowie rządów PiS. Politycy partii rządzącej albo unikają tematu, albo uważają, że faktów tych nie należy ze sobą wiązać.

Zobacz więcej: "Pancerny Marian i pokoje na godziny". Reportaż "Superwizjera"

- Trudno zabronić członkom rodzin, aby wybierali miejsca pracy - twierdzi Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

- Sam fakt, że on zasiadał w jakiś spółkach czy w radach nadzorczych, nie może być dla niego obciążeniem - uważa Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zawiła ścieżka kariery

Jakub Banaś, absolwent prawa z doświadczeniem w prywatnym biznesie, rozpoczął karierę w państwowych spółkach w listopadzie 2017 roku od podległej ministrowi obrony narodowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Najpierw zatrudniony był jako dyrektor, a po pięciu miesiącach pracy został doradcą zarządu.

Na tym jednak nie koniec, bo po łącznie roku w spółce Jakub Banaś został pełniącym obowiązki prezesa w podległej PGZ spółce Maskpol, która jest czołowym producentem sprzętu dla wojska. Tam pracował jedynie pół roku.

Obecnie jest dyrektorem i pełnomocnikiem zarządu w państwowym bankowym gigancie Pekao S.A..

Na jakich zasadach w każdej ze spółek został zatrudniony Jakub Banaś? Pekao S.A. i PGZ poinformowały o "ochronie danych osobowych" i tajemnicy przedsiębiorstwa "co do sposobu i technik rekrutacji". Bank Pekao S.A. zapewnia przy tym, że władze firmy kierowały się "potrzebami banku" i kompetencjami kandydata.

Z kolei spółka Maskpol przedstawiła bardzo konkretny kalendarz postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu. Ogłoszony 23 lipca 2018 r. konkurs z terminem zgłaszania ofert do 3 sierpnia rozstrzygnięto 13 sierpnia, gdy rada nadzorcza powołała do zarządu właśnie Jakuba Banasia. Miesiąc później właśnie on został pełniącym obowiązki prezesa.

Sam Jakub Banaś wcześniej tłumaczył, że jego kariery w państwowych firmach nie można łączyć z pracą ojca w rządzie i że jest on menadżerem z kilkunastoletnim doświadczeniem, w tym w branży zbrojeniowej.

"Tę sprawę trzeba sprawdzić"

- Uważam, że mamy do czynienia z takim nepotyzmem, w którym wysoko postawiony ojciec załatwia pracę synowi, a ten syn nie ma najmniejszych kompetencji do tego, żeby od razu zaczynać karierę od kierowania firmą - mówi Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej, który w latach 2011-2015 pełnił funkcję ministra obrony narodowej.

- Nie mam wiedzy na temat kariery syna pana Banasia. Natomiast sam fakt tego, że dziecko jakiegoś polityka pracuje w spółce Skarbu Państwa, wydaje mi się, że jest niewystarczające, żeby stawiać taką tezę - odpowiada Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pytany o to, czy w przypadku kariery Jakuba Banasia można mówić o nepotyzmie.

Posłanka PO Izabela Leszczyna w sprawie zatrudnienia Jakuba Banasia w Maskpolu interweniowała już na początku roku. Na podstawie rozmów z pracownikami przesłała do premiera i do prezesa spółki interpelacje z konkretnymi pytaniami o rzekome nieprawidłowości - w tym pytania o wysokie pensje nowych prezesów i dyrektorów, a także o współpracę z rodzinną firmą Jakuba Banasia w czasie, gdy ten pełnił funkcję prezesa.

W przesłanej posłom odpowiedzi następca Jakuba Banasia w fotelu prezesa spółki zasłonił się tajemnicą przedsiębiorstwa.

- Czy poszedł tam do pracy po to, żeby podpisać jakiś intratny kontrakt ze spółką swojej żony i zarobić na tym pieniądze? To byłoby karygodne i właściwie nadawałoby się do prokuratury. Dlatego uważam, że tę sprawę trzeba po prostu sprawdzić - mówi Leszczyna.

W odpowiedzi na listę szczegółowych pytań redakcji "Faktów" TVN Jakub Banaś przesłał oświadczenie. Pisze w nim o "bezprawnym naruszeniu dóbr osobistych" i inspirowaniu działań w okresie przedwyborczym w celu zdyskredytowania jego i jego rodziny. Sprzeciwia się też wykorzystaniu jego wizerunku.

ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE JAKUBA BANASIA

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Magdalena Roguska, Sekretarz Stanu w KPRM.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS