Fakty - oglądaj online

  • Foto: PAP/Marcin Bielecki | Video: Jan Błaszkowski / Fakty TVN
  • Pies osiedlowym wandalem? Mieszkańcy podzieleni
  • Prognoza pogody na niedzielę 31 maja
Projekt plaża

Bezpieczne plażowanie w czasie epidemii. Podano wytyczne

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny określił wytyczne dotyczące przebywania na plaży w czasie zagrożenia epidemicznego, ale sanepid nieco je zmodyfikował i już wiadomo, jak mogą wyglądać wakacje nad morzem.

Weszły w życie nowe zasady. Maseczki już nie wszędzie obowiązkowe

Od soboty nie trzeba używać maseczek na świeżym powietrzu, o ile jest zachowany dystans co...

Rozproszeni plażowicze to wymarzona przez Państwowy Zakład Higieny wizja wakacji nad wodą. Naukowcy z tego instytutu zalecają sanepidowi, by ten zezwalał na organizację kąpielisk w miejscach, gdzie każdy będzie miał minimum 6 metrów kwadratowych powierzchni dla siebie.

Według NIZP-PZH na plaży powinno być nie więcej niż jedna trzecia liczby turystów z zeszłego roku. To wymagałoby liczenia osób wchodzących na plażę i ją opuszczających.

- Padło zalecenie, że być może wydzielanie sektorów na plażach jest jakimś rozwiązaniem ułatwiającym kontrolowany przepływ osób - mówi Anna Dela, rzecznik prasowy NIZP-PZH.

W praktyce wyglądałoby to tak: z plaży we Władysławowie musiałoby zniknąć dwie trzecie turystów, a resztę, dla porządku, należałoby usadzić w oznaczonych sektorach.

- Chyba nikt sobie nie wyobraża, że w tych wejściach będzie stał nie wiem kto i liczył ludzi, a jak ktoś wejdzie na plażę, to nie będzie mógł iść 10 metrów w prawo, czy 10 metrów w lewo - komentuje Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

Władze kurortu apelują więc, by w trosce o zdrowie na zatłoczonej plaży zachować zdrowy rozsądek.

Zastrzeżenia ratowników wodnych

Główny Inspektorat Sanitarny już uruchomił swój serwis kąpieliskowy. Można tam znaleźć zalecenia, które są mniej restrykcyjne niż te, które zaproponował Państwowy Zakład Higieny. Poza dezynfekcją sprzętu wodnego, liczyć się będzie złota zasada dystansu społecznego.

- Cztery metry kwadratowe powierzchni na każdą osobę, oczywiście z wyłączeniem osób mieszkających wspólnie - taką zasadę podaje Tomasz Augustyniak, pomorski wojewódzki inspektor sanitarny.

To na razie teoria, którą na praktykę już przekuwają Międzyzdroje. Bałtycki kurort właśnie oficjalnie otworzył swoje plaże. Dla opalających się powstały odgrodzone sektory, które mają zapobiec przenoszeniu wirusa drogą kropelkową.

Ci, co znają się na ratowaniu tonących, ostrzegają, że przy większym rozproszeniu plażowiczów spada ryzyko zakażenia, ale zwiększa się ryzyko utonięcia.

- Idziemy w kierunku separacji, ale to jest równoznaczne z oddaleniem się od ratownika, więc to jest niebezpieczne - ocenia Maciej Dziubich z Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix