Były sędzia europejskiego Trybunału Sprawiedliwości: kadencja sędziego jest rzeczą świętą

04.08.2018 | Były sędzia europejskiego Trybunału Sprawiedliwości: kadencja sędziego jest rzeczą świętą
04.08.2018 | Były sędzia europejskiego Trybunału Sprawiedliwości: kadencja sędziego jest rzeczą świętą
Arleta Zalewska | Fakty TVN
04.08.2018 | Były sędzia europejskiego Trybunału Sprawiedliwości: kadencja sędziego jest rzeczą świętąArleta Zalewska | Fakty TVN

"Eksces" - tak wiceminister sprawiedliwości mówi o decyzji Sądu Najwyższego i nie zamierza jej respektować. Ta decyzja to pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które mają wyjaśnić sytuację czternastu sędziów. To także zawieszenie kilku przepisów ustawy. - Sąd Najwyższy ma do tego święte prawo, tak samo jak święta jest kadencja sędziów - mówi profesor prawa, który orzekał w TSUE. I warto go posłuchać.

- Ta sprawa jest do rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości, którego wyroki są ostateczne - twierdzi prawnik Jerzy Makarczyk. I to nie jest wyłącznie opinia profesora prawa. To przede wszystkim opinia byłego i zarazem pierwszego polskiego sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A to tam swoje zapytanie przesłał polski Sąd Najwyższy.

- Jeżeli sąd jest sądem ostatniej instancji, to jest przymus prawny. Sąd musi zapytać, jeżeli ma wątpliwość co do tego czy legislacja krajowa nie pozostaje w sprzeczności z prawem europejskim - tłumaczy profesor.

Profesor Jerzy Makarczyk to praktyk, a w unijnym trybunale pracował przez pięć lat. Rozstrzygał tu setki spraw przesyłanych przez sądy z różnych państw UE. Profesor z łatwością wskazuje więc prezydenckim ministrom i wiceministrom sprawiedliwości, którego przepisu dotyczą wątpliwości sędziów.

- Artykuł 6 Konwencji Praw Człowieka zakłada swobodny dostęp do niezawisłego i niezależnego sądu - przypomina.

Właśnie pod względem zgodności z tą zasadą ustawy PiS o Sądzie Najwyższym zbadają teraz unijni sędziowie.

- Kadencja sędziego jest rzeczą świętą. Jeżeli ktoś narusza kadencję każdego zwykłego sędziego, ale szczególnie prezesa, to narusza system europejski, bo ten gwarantuje wszystkim obywatelom Unii Europejskiej, a my jesteśmy obywatelami Unii, prawo do sądu niezależnego i niezawisłego - mówi Jerzy Makarczyk.

Przekroczenie prawa i uzurpacja?

Odsuwając na chwilę na bok argumenty prawne, wygłaszane przez sędziów i polityków, dochodzimy do sedna sprawy. Decyzja czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest władny, by zająć się polskim sporem, jest teraz w rękach sędziów w Luksemburgu. I to niezależnie od stanowiska rządu.

- Trudno akceptować coś, co jest jawnym przekroczeniem, jawną uzurpacją, mimo że przybrane jest w formie postanowienia i zostało wydane przez sędziów Sądu Najwyższego - uważa wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

- Jeżeli władza wykonawcza wypowiada się w tak zdecydowany sposób w sprawie, która należy do wyłącznej kompetencji sądu, to po prostu nie ma żadnego znaczenia. Jak powiadam, Trybunał luksemburski rozpatrzy sprawę, ponieważ została do niego prawnie zgłoszona. To, czy jakiś organ bezpośrednio się w tej sprawie wypowiada, to świadczy o tym, że nie zna się w ogóle na prawie - zapewnia profesor Jerzy Makarczyk.

"Ciężko Polskę traktować jako kraj cywilizowany"

Dlatego to, co mówi dziś prezydent, ustami swoich prawników, nie jest już tylko kwestią wewnętrzną, ale szerszą, obserwowaną i ocenianą w całej unii. Również w kontekście sporu o przestrzeganie przez polski rząd zasad praworządności.

- To jest anarchia. Tego świat nie widział, żeby sędziowie SN przyznali sobie uprawnienia władzy ustawodawczej i wykonawczej - stwierdza wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

- Jeśli się słyszy, że w Polsce najwyższe czynniki nie szanują orzeczeń sądowych, czyli, że tu jest jakaś anarchia, to trudno wtedy traktować Polskę jako kraj cywilizowany - uważa Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Jak mówi sędzia Makarczyk - unijny Trybunał polską sprawą zajmie się najprawdopodobniej już na pierwszym zgromadzeniu ogólnym we wrześniu.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS