Fakty - oglądaj online

Epidemia cukrzycy

Wstał i za chwilę chciał iść znowu spać. "Nie jesteśmy w stanie zastopować tego wzrostu zachorowań"

Szybka utrata wagi, senność i wzmożone pragnienie. To pierwsze, ale bardzo poważne objawy cukrzycy u dziecka. Nie można ich lekceważyć, bo mogą być wręcz śmiertelnie niebezpiecznie. Liczba dzieci chorych na cukrzycę wzrasta lawinowo, a lekarze biją na alarm.

Jemy ponad 50 kilo cukru rocznie. To nas zabija

Pożeramy go na potęgę. A państwo liczy straty w miliardach. Tyle kosztuje leczenie chorób, które...

Tak źle nie było nigdy. Mamy wśród dzieci epidemię cukrzycy typu pierwszego. Każdego roku liczba zachorowań wzrasta w Polsce o pięć procent.

- Sytuacja jest rzeczywiście przerażająca. Dramatycznie wzrasta liczba dzieci chorych na cukrzycę i to szczególnie tych młodych - mówi profesor Krzysztof Strojek, krajowy konsultant do spraw diabetologii.

Wiele dzieci z tego powodu trafia karetkami wprost na szpitalne oddziały intensywnej terapii.

- 30 procent dzieci jest przyjmowanych w stanie ciężkim, w stanie kwasicy ketonowej, czyli jest to stan zagrożenia zdrowia i życia dziecka - tłumaczy profesor Agnieszka Szypowska, diabetolog i profesor nauk medycznych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W takich sytuacjach liczy się każda godzina. Co powinno zmusić rodziców do szybkiego działania? W pierwszej kolejności wzrost pragnienia u dziecka.

- Diagnozę dostaliśmy w środę rano. Natomiast od dwóch tygodni zaczął bardzo dużo pić i bardzo dużo sikać - opowiada Agnieszka Wojciechowska, mama Olka.

Kolejne objawy to szybka utrata wagi oraz wzmożona senność. Tak było w przypadku Huberta.

- O 22:00 wstał i za chwilę chciał iść znowu spać. To już mi się włączyła bardzo czerwona lampka. Wzięliśmy go, ponieważ to była niedziela, na pomoc doraźną. On już w samochodzie z powrotem spał - opowiada Ewa Marcinkowska-Mozio, mama Huberta.

"Nie znamy przyczyn"

Minister zdrowia: leki na choroby tarczycy i diabetologiczne są już w Polsce

Część leków, których w ostatnich tygodniach brakowało w aptekach, jest już w hurtowniach i "za...

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza zachorowalność na pierwszy typ cukrzycy zwiększyła się u polskich dzieci czterokrotnie. W tej chwili choruje ich już prawie dwadzieścia tysięcy.

Oddziały diabetologiczne są przepełnione. Potwierdza to profesor Agnieszka Szypowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Skąd ten wybuch epidemii? Nie wiadomo. Nie wie też krajowy konsultant do spraw diabetologii.

- Nie znamy przyczyn i nie potrafimy w związku z tym zaradzić temu wzrostowi - tłumaczy profesor Krzysztof Strojek.

- Nie jesteśmy w stanie zastopować tego wzrostu zachorowań - dodaje profesor Agnieszka Szypowska.

Jest oczywiście wiele hipotez. Nasze dzieci najprawdopodobniej po prostu niszczy rozwój cywilizacji. Za mało czasu spędzają na słońcu i brakuje im witaminy D3. Organizmy ich oraz ich rodziców ulegają stresowi oraz infekcjom. To z kolei powoduje, że system odpornościowy odmawia współpracy i zaczyna niszczyć własne komórki.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
nero21
nero21

- Nie znamy przyczyn i nie potrafimy w związku z tym zaradzić temu wzrostowi - tłumaczy profesor Krzysztof Strojek. Wszędzie cukier,napoje,kanapki,żelki, itd itp.Jedzenie na wariata o różnym czasie bo lekcje tak wypadają i tyle ich jest

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   szymon_gracz

   A czy nie ma to związku ze szczepionkami? Podobnie było z wymieraniem pszczół nikt nie znał przyczyny aż przyłapano znaną firmę której nazwy specjalnie nie podaję.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty z 12 grudnia

      Fakty z 12 grudnia

      Andrzej Duda grzmi "o starym układzie" w polskim sądownictwie, a na to reaguje opozycja. Sędziowie z Katowic wysyłają zapytanie do Sądu Najwyższego i w ten sposób narażają się rzecznikowi dyscyplinarnemu. W programie powiemy także o skutkach awarii instalacji ciepłowniczej w Warszawie, a także o reakcjach na fakt odebrania Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

      czytaj więcej »
     • Polityczna wojna z sędziami i jej skutki dla obywateli

      Polityczna wojna z sędziami i jej skutki dla obywateli

      Dwóch sędziów z trzyosobowego składu orzekającego wysłało zapytanie do Sądu Najwyższego, czy mogą rozpatrywać sprawę rozwodową, skoro ten trzeci był opiniowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa. To kolejny przykład tego, jak wyrok TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN i Krajowej Rady Sądownictwa ma wpływ na codzienne sprawy w sądach. Sędziami, którzy wysłali zapytanie, zainteresował się rzecznik dyscyplinarny sędziów.

      czytaj więcej »
     • "Co się takiego musi stać w Polsce, żeby przestano uprawiać państwowe piractwo drogowe?"

      "Co się takiego musi stać w Polsce, żeby przestano uprawiać państwowe piractwo drogowe?"

      Rozpędzony pojazd jechał w środę rano trasą S7 tak, że stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu. To nie była ani karetka pogotowia, ani policyjny radiowóz. To była limuzyna SOP z wicepremierem Jarosławem Gowinem, który jechał na konferencję naukową. Limuzyna zderzyła się z ciężarówką. Nikomu nic się nie stało, ale wydarzenie wywołało lawinę komentarzy.

      czytaj więcej »
     • Kolejna doba utrudnień w Warszawie. Trwa usuwanie skutków awarii ciepłowniczej

      Kolejna doba utrudnień w Warszawie. Trwa usuwanie skutków awarii ciepłowniczej

      W Warszawie pytanie o ciepłą wodę w kranie nie jest pytaniem politycznym. W środę doszło do poważnej i spektakularnej awarii instalacji ciepłowniczej. Ciepła woda parowała nad ulicami, zamiast trafiać do domów i mieszkań. W nocy przywrócono dostawy ciepła do większości osiedli, które dotknęła awaria, ale jednak nie wszystkich. Całkowita likwidacja skutków awarii magistrali ciepłowniczej może potrwać jeszcze wiele dni.

      czytaj więcej »
     • "Z noblistów to Sienkiewicz i Prus". Komentarze po odebraniu Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk

      "Z noblistów to Sienkiewicz i Prus". Komentarze po odebraniu Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk

      Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Poseł Arkadiusz Mularczyk napisał, że żałuje, iż członek Akademii Szwedzkiej, który wygłosił laudację na cześć noblistki, nie przeprosił przy tym za potop szwedzki. Z kolei Łukasz Warzecha, publicysta tygodnika "Do Rzeczy", stwierdził, że nie przeczyta książek Olgi Tokarczuk, bo woli innych polskich noblistów: "Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa". Ten drugi akurat Nobla nie dostał.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na piątek 13 grudnia

      Prognoza pogody na piątek 13 grudnia

      W piątek zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Na zachodzie Polski na ogół bez opadów, na pozostałym obszarze kraju miejscami przelotne opady deszczu ze śniegiem do 1-3 mm, w górach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na północy i 5 stopni Celsjusza w centrum kraju do 6 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-60 km/h, w górach do 80-110 km/h.

      czytaj więcej »
     • Fakty z 11 grudnia

      Fakty z 11 grudnia

      Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie przychyla się do apelu Małgorzaty Gersdorf. Tomasz Przesławski mówi otwarcie, że Izba będzie dalej orzekać. W programie też o odwiedzinach Olgi Tokarczuk w szkole w dzielnicy imigrantów, o awarii sieci ciepłowniczej w Warszawie oraz o kolizji rządowej limuzyny. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

      czytaj więcej »
     tvnpix