Ścigani
14-latka szła z babcią, jej sprawa trafi przed sąd
Prokuratura Krajowa zapowiada, że wszyscy organizatorzy nielegalnych zgromadzeń będą traktowani jak przestępcy i pierwszych kandydatów na przestępców już ma. 14-latka stanie przed sądem rodzinnym po tym, jak szła podczas protestu ze swoją babcią. Za to stadionowy chuligan przed sądem aresztowym nie stanie, choć podczas protestu napadł na dziennikarkę.
Muzeum Gdańska prosi mieszkańców miasta o przekazywanie transparentów, filmów lub zdjęć z...Muzeum Gdańska apeluje o przekazywanie transparentów z protestów
- Idzie do nas pani konduktor stanowczym krokiem i mówi, że z transparentami nie można wejść - opowiada Karolina Kozakiewicz.
Z powodu transparentu - w środę, gdy wracała z protestu, została wyproszona z pociągu POLREGIO.
- Nie wdawała się w żadną dyskusję z nami, po prostu kazała nam wyjść, no i pociąg bez nas odjechał - mówi Karolina.
Dlaczego? Konduktorka tłumaczyła to podróżnym, że otrzymali odgórny przekaz i że nie chodzi o same kobiety, ale tylko o transparent. Przekaz o tym, jak traktować protestujących, istotnie idzie z góry. Takie wytyczne dostali od rządu prokuratorzy, którzy mają traktować organizatorów demonstracji jak przestępców.
Będą stawiane zarzuty, a ich konsekwencją może być nawet osiem lat pozbawienia wolności. Przed sąd trafi na przykład czternastolatka z Olsztyna. Policja uznała ją za współorganizatorkę protestu, na który przyszła pod opieką swojej babci.
- Notatka z tej interwencji zgodnie z przepisami trafi teraz do sądu rodzinnego - mówi podkom. Rafał Prokopczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.
Równi i równiejsi?
Przed sąd aresztowy nie trafi za to Robert G., pseudonim Galon. Karany za udział w strzelaninie i w grupie przestępczej pseudokibic zaatakował podczas wrocławskich protestów dziennikarkę "Gazety Wyborczej". Wkrótce po tym zatrzymała go policja.
- W mieszkaniu 32-latka funkcjonariusze ujawnili środki odurzające, pałkę teleskopową, młynki do mielenia marihuany, liczne urządzenia elektroniczne a także kilkanaście tysięcy złotych - wylicza st. sierż. Paweł Noga z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
Prokuratura skierowała do sądu wniosek o jego areszt, ale tego samego dnia, faksem wysłanym przed północą, z własnego wniosku się wycofała.
- Z moich rozmów z samymi śledczymi wynika, że była to interwencja z Prokuratury Krajowej - mówi Jacek Harłukowicz z "Gazety Wyborczej".
Prokuratura Krajowa, która Robertowi G. miała pozwolić być na wolności, wydała instrukcje, by niezwłocznie ścigać protestujących. Ci w ostatnich dniach protestowali nie tylko w dużych miastach, ale i tych małych, uważanych za bastiony PiS-u. W tradycyjnie bardziej religijnych i konserwatywnych społecznościach trudniej wyjść na ulice. Zwłaszcza, że do protestujących płyną groźby kar nie tylko doczesnych.
- Uczestnictwo w takiej manifestacji człowieka wierzącego oznacza, że popełnia grzech. Nie powinien tego robić - alarmował ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.
Z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nie zgadza się 73 procent ankietowanych Polaków. Także ludzi wierzących, którzy w niedzielę "grzeszyli" we Wrocławiu, Łodzi, czy Krakowie.
Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Wielki "Marsz na Warszawę". Protest spokojny, niemal wszyscy zatrzymani to pseudokibice
- Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?
- "Chcemy z całą mocą zaprotestować". Europosłowie zabrali głos w sprawie praw Polek
- Z trzech miejsc ruszyli na Żoliborz. Tak wyglądał marsz "Wszyscy na Warszawę"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 7 lutego
Ponad sześć tysięcy osób zginęło w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. W programie powiemy również o głosowaniu nad ustawą sądową po jej powrocie z Senatu, a także o protestach pielęgniarek. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Nie wszędzie jeszcze dotarli ratownicy
Ponad 6000 ofiar, ponad kilkanaście tysięcy rannych - tak na tę chwilę wygląda bilans po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Zdaniem ekspertów nawet 7 dni jest w stanie przetrwać pod gruzami. W akcji ratunkowej biorą udział strażacy i zwykli mieszkańcy, ale nie wszędzie pomoc jeszcze dotarła.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi. Prezydent Turcji ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy
Prezydent Turcji ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy w 10 najbardziej zniszczonych regionach kraju. Na miejsce przylatują ratownicy z całego świata - także z Polski. Każdy może pomóc ofiarom - potrzebne są pieniądze na wsparcie humanitarne.
czytaj więcej »Afera "Willa plus". Przemysław Czarnek bronił swoich decyzji z mównicy sejmowej
Nie da się zakrzyczeć afery "Willa plus" nawet z mównicy sejmowej, a to próbuje robić minister Przemysław Czarnek - przy głośnym aplauzie partyjnych koleżanek i kolegów. Oklaskiwali go, gdy w ostrych i niewybrednych słowach atakował opozycję i dziennikarzy, którzy o aferze piszą.
czytaj więcej »Co z ustawą o Sądzie Najwyższym? Solidarna Polska ma zagłosować przeciwko poprawkom Senatu
Głosowali przeciwko ustawie koalicjanta - w środę zagłosują przeciwko opozycyjnym poprawkom do tej ustawy. Trudno znaleźć logikę w Solidarnej Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Na biurko prezydenta trafi ustawa w wersji PiS. Otwarta jest sprawa jego podpisu i akceptacji Brukseli.
czytaj więcej »PSL i Polska 2050 stworzą wspólną listę spraw do załatwienia
PSL i Polska 2050 stworzą wspólną listę spraw do załatwienia po odsunięciu PiS-u od władzy - spraw najważniejszych dla Polaków. Nie szukajmy wroga na opozycji - podkreślają liderzy wszystkich partii demokratycznych.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski jednak nie odwiedzi Brukseli? Trudna sytuacja na froncie
Pod znakiem zapytania stoi planowana na czwartek wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli. Teraz nawet krótki wyjazd z kraju w trudnej sytuacji na froncie byłby ryzykowny. Rosjanie dostali rozkaz, by zdobyć obwód doniecki do końca marca.
czytaj więcej »Polscy żołnierze ćwiczą obsługę systemów Patriot
Na warszawskim lotnisku rozpoczęły się szkolenia żołnierzy z jednostki, która jako pierwsza w Polsce dostała systemy Patriot.
czytaj więcej »PKP Intercity wycofuje się z podwyżek cen biletów
1 marca bilety PKP wrócą do poziomu sprzed kilkunastoprocentowej podwyżki, którą przewoźnik bez uprzedzenia wprowadził 11 stycznia. Podwyżka była przed feriami, obniżka będzie po feriach.
czytaj więcej »Pielęgniarki walczą o należne im podwyżki. "Po co żeśmy się uczyły?"
Zaczęło się od protestu w szpitalu w Tarnowie, dziś podobne są w kilkudziesięciu innych. Pielęgniarki walczą o należne im - zgodnie z ustawą - podwyżki. Dyrektorzy szpitali wymyślają sposoby, jak pielęgniarkom nie płacić, a pielęgniarki zastanawiają się, po co mają podnosić swoje kwalifikacje.
czytaj więcej »Co z ustawą wiatrakową? Posłowie nie mogą się dogadać co do odległości od zabudowań
Te 200 metrów robi fundamentalną różnicę. Sejm pracuje nad ustawą wiatrakową, a kluczowy jest zapis o minimalnej odległości wiatraków od budynków mieszkalnych. Było 500 metrów, po poprawce Suskiego jest 700 metrów, a Solidarna Polska chce 1000 metrów. Każda tego typu zmiana diametralnie zmniejsza rozmiar obszaru, na którym można budować wiatraki.
czytaj więcej »Fakty z 6 lutego
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski. W programie także o sprawie przekazania zamku w Wojnowicach, której politycy PiS starają się używać do obrony ministra Przemysława Czarnka oraz o możliwych zmianach w ukraińskim rządzie. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie - to już ponad 2400 osób. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski.
czytaj więcej »Opinie negatywne, dotacje przyznane. Tak minister wsparł fundacje z Lubelszczyzny
Dziewięć fundacji z Lubelszczyzny, mimo negatywnych opinii ekspertów, dostało dotacje od ministra Przemysława Czarnka. Jeśli wierzyć wicemarszałkowi Sejmu i szefowi klubu PiS Ryszardowi Terleckiemu, to prezes Jarosław Kaczyński zna sprawę "willi plus", a partia będzie szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki bronić, gdy pojawi się wniosek opozycji o odwołanie.
czytaj więcej »Przekazanie zamku w Wojnowicach a "willa plus". Na czym polega różnica?
Rządowe media i politycy PiS próbują bronić działań ministra Przemysława Czarnka określanych jako program "willa plus" powołując się na przykład przekazania zamku w Wojnowicach fundacji Kolegium Europy Wschodniej. To nietrafiony przykład, bo - jak przypominają politycy opozycji - obiekt jest nie do sprywatyzowania, nie do sprzedania, a nawet nie do oddania jakiemukolwiek innemu podmiotowi w czasowe użytkowanie.
czytaj więcej »