Ścigani
14-latka szła z babcią, jej sprawa trafi przed sąd
Prokuratura Krajowa zapowiada, że wszyscy organizatorzy nielegalnych zgromadzeń będą traktowani jak przestępcy i pierwszych kandydatów na przestępców już ma. 14-latka stanie przed sądem rodzinnym po tym, jak szła podczas protestu ze swoją babcią. Za to stadionowy chuligan przed sądem aresztowym nie stanie, choć podczas protestu napadł na dziennikarkę.
Muzeum Gdańska prosi mieszkańców miasta o przekazywanie transparentów, filmów lub zdjęć z...Muzeum Gdańska apeluje o przekazywanie transparentów z protestów
- Idzie do nas pani konduktor stanowczym krokiem i mówi, że z transparentami nie można wejść - opowiada Karolina Kozakiewicz.
Z powodu transparentu - w środę, gdy wracała z protestu, została wyproszona z pociągu POLREGIO.
- Nie wdawała się w żadną dyskusję z nami, po prostu kazała nam wyjść, no i pociąg bez nas odjechał - mówi Karolina.
Dlaczego? Konduktorka tłumaczyła to podróżnym, że otrzymali odgórny przekaz i że nie chodzi o same kobiety, ale tylko o transparent. Przekaz o tym, jak traktować protestujących, istotnie idzie z góry. Takie wytyczne dostali od rządu prokuratorzy, którzy mają traktować organizatorów demonstracji jak przestępców.
Będą stawiane zarzuty, a ich konsekwencją może być nawet osiem lat pozbawienia wolności. Przed sąd trafi na przykład czternastolatka z Olsztyna. Policja uznała ją za współorganizatorkę protestu, na który przyszła pod opieką swojej babci.
- Notatka z tej interwencji zgodnie z przepisami trafi teraz do sądu rodzinnego - mówi podkom. Rafał Prokopczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.
Równi i równiejsi?
Przed sąd aresztowy nie trafi za to Robert G., pseudonim Galon. Karany za udział w strzelaninie i w grupie przestępczej pseudokibic zaatakował podczas wrocławskich protestów dziennikarkę "Gazety Wyborczej". Wkrótce po tym zatrzymała go policja.
- W mieszkaniu 32-latka funkcjonariusze ujawnili środki odurzające, pałkę teleskopową, młynki do mielenia marihuany, liczne urządzenia elektroniczne a także kilkanaście tysięcy złotych - wylicza st. sierż. Paweł Noga z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
Prokuratura skierowała do sądu wniosek o jego areszt, ale tego samego dnia, faksem wysłanym przed północą, z własnego wniosku się wycofała.
- Z moich rozmów z samymi śledczymi wynika, że była to interwencja z Prokuratury Krajowej - mówi Jacek Harłukowicz z "Gazety Wyborczej".
Prokuratura Krajowa, która Robertowi G. miała pozwolić być na wolności, wydała instrukcje, by niezwłocznie ścigać protestujących. Ci w ostatnich dniach protestowali nie tylko w dużych miastach, ale i tych małych, uważanych za bastiony PiS-u. W tradycyjnie bardziej religijnych i konserwatywnych społecznościach trudniej wyjść na ulice. Zwłaszcza, że do protestujących płyną groźby kar nie tylko doczesnych.
- Uczestnictwo w takiej manifestacji człowieka wierzącego oznacza, że popełnia grzech. Nie powinien tego robić - alarmował ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.
Z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nie zgadza się 73 procent ankietowanych Polaków. Także ludzi wierzących, którzy w niedzielę "grzeszyli" we Wrocławiu, Łodzi, czy Krakowie.
Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Wielki "Marsz na Warszawę". Protest spokojny, niemal wszyscy zatrzymani to pseudokibice
- Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?
- "Chcemy z całą mocą zaprotestować". Europosłowie zabrali głos w sprawie praw Polek
- Z trzech miejsc ruszyli na Żoliborz. Tak wyglądał marsz "Wszyscy na Warszawę"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 19 sierpnia
Słonowodne glony, tzw. złote algi, to kolejna z hipotez w sprawie przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze. W programie również o tym, jak drożyzna wpłynęła na finanse Polaków, a także o bojkocie podręcznika do HiT-u. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Co zatruło Odrę? Złote algi, czyli słonowodne glony, to wciąż tylko hipoteza
Słonowodne glony, tzw. złote algi, mogą odpowiadać za zatrucie Odry. Eksperci próbują ustalić, jak słonowodne organizmy mogły zakwitnąć w Odrze. To jednak wciąż tylko jedna z hipotez.
czytaj więcej »Skażona Odra. Opozycja ruszyła z kontrolami w państwowych instytucjach
Im bardziej rządzący chcą kryzys związany z sytuacją na Odrze wyciszyć, tym bardziej opozycja drąży. Dlatego politycy Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli serię kontroli w instytucjach, które powinny były reagować.
czytaj więcej »RCB miało kilkukrotnie pytać, czy wysłać alerty w związku z sytuacją na Odrze
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 10 sierpnia pytało oddziały wojewódzkie, czemu nie wysłały alertów w związku z zatruciem Odry. Nie zostały odesłane żadne konstruktywne odpowiedzi. Zanim zadziałały służby, to wędkarze usuwali martwe ryby.
czytaj więcej »Wojna w Ukrainie: kolejne eksplozje na Krymie, obawy o katastrofę nuklearną
Kolejne eksplozje wstrząsnęły Krymem. W pobliżu mostu w Kerczu, który łączy półwysep w Rosją, ale też w okolicy rosyjskiego lotniska wojskowego Belbek. Prezydent Zełenski alarmuje: uzbrojeni żołnierze w zaporoskiej elektrowni jądrowej to groźba katastrofy nuklearnej na globalną skalę.
czytaj więcej »Polacy zdecydowanie odczuwają drożyznę i krytykują za to rząd. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Z drożyzną boryka się coraz więcej Polaków. Aż 74 procent respondentów deklaruje, że w związku z rosnącymi cenami w ostatnim czasie ograniczyło swoje wydatki - wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Zaledwie 25 procent Polaków przyznało, że nie ograniczyło swoich wydatków w związku z rosnącymi cenami. Ponadto 75 procent badanych negatywnie oceniło działania rządu w walce z drożyzną.
czytaj więcej »Stadion Narodowy zmieni zarządcę. Przejdzie w ręce nowej agencji rządowej
Stadion Narodowy przejdzie w ręce nowej agencji rządowej. Polska Agencja Obiektów Sportowych ma mieć 50-milionowy budżet roczny, a prezes agencji miesięczną pensję w wysokości niemal 40 tysięcy złotych. Chociaż w nazwie jest liczba mnoga, to nowa jednostka będzie miała pieczę na razie tylko właśnie nad Stadionem Narodowym. Obecnie obiektem zarządza PL.2012+, spółka Skarbu Państwa.
czytaj więcej »Jak Polacy oceniają pracę ministra Przemysława Czarnka? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Kolejne miasta i organizacje przyłączają się do bojkotu podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość. Jednocześnie narasta też krytyka wobec Przemysława Czarnka. Jego działania jako ministra edukacji i nauki negatywnie ocenia 56 procent Polaków, a pozytywnie - 27 procent. Tak wynika z najnowszego sondażu Kantar przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24.
czytaj więcej »Robert Karaś wyjaśnił, dlaczego musiał wycofać się z 10-krotnego Ironmena
Robert Karaś nie wróci na trasę 10-krotnego Ironmena. Walkę o mistrzostwo świata przerwał na ostatnim etapie wyścigu, w którym był faworytem. Polski triatlonista w specjalnym nagraniu wyjaśnił kibicom powody swojej decyzji.
czytaj więcej »Muzyczna odsłona Top of the Top Sopot Festival dobiegła końca
W czwartek wieczorem w Operze Leśnej zakończył się Top of the Top Sopot Festival. Podczas imprezy odbył się koncert dla widzów TVN z okazji 25 lat istnienia stacji.
czytaj więcej »Prognoza pogody na sobotę 20 sierpnia
W piątek w zachodniej części Polski zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotny deszcz i burze (10-30 mm opadu i porywy wiatru o prędkości 60-90 km/h), miejscami grad - zwłaszcza na Śląsku, Ziemi Łódzkiej, Kujawach i w Wielkopolsce. Na wschodzie kraju przeważnie słonecznie. Temperatura maksymalna od 29 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 34 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół południowo-wschodni.
czytaj więcej »Fakty z 18 sierpnia
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała w czwartek, że wyniki badań wykazały obecność w wodzie z Odry tzw. złotych alg. W programie powiemy również o tym, jak Polacy oceniają działania rządu w sprawie Odry, o rosyjskich atakach na Charków, a także o finansowych sukcesach ludzi związanych z PiS. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »"Złote algi" w Odrze. Minister klimatu: badania potwierdziły ich obecność
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała w czwartek, że wyniki badań wykazały obecność w wodzie z Odry tzw. złotych alg, które są toksyczne dla organizmów słodkowodnych. Ekolodzy wskazują, że złote algi występują tylko w wodach słonych. Dlatego trop może prowadzić do wniosku, że za zatrucie rzeki odpowiadają zrzuty kopalniane.
czytaj więcej »Katastrofa na Odrze. Kto powinien ponieść odpowiedzialność? Sondaż dla "Faktów" TVN
Sprawa zatrucia Odry od trzech tygodni bulwersuje Polaków. Z rzeki wyławiane są tony martwych ryb, a służby starają się ustalić przyczynę katastrofy. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, większość Polaków negatywnie ocenia działania rządu w sprawie zatrucia rzeki. Ankietowani stwierdzili też, że największą odpowiedzialność za kryzys ponoszą ministrowie, a w drugiej kolejności - wojewodowie.
czytaj więcej »Katastrofa ekologiczna na Odrze. Podsumowanie wydarzeń dzień po dniu
Pierwsze sygnały o zatruciu Odry pojawiły się już pod koniec lipca, ale służby zbagatelizowały zawiadomienia wędkarzy. Podsumowaliśmy katastrofę ekologiczną dzień po dniu.
czytaj więcej »