Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Maciej Knapik / Fakty TVN
  • Druga tarcza antyinflacyjna. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły
  • Tłumy w urzędach skarbowych. Interesanci pytają o Polski Ład

Bez wniosku o odwołanie kurator Nowak. "Natomiast będziemy bardzo piętnować tę wypowiedź"

Nie tylko opozycja, ale też lekarze, członkowie Rady Medycznej przy premierze czy minister zdrowia chcą dymisji małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która nazwała szczepienia "eksperymentem". Jeśli zostanie na stanowisku, to będzie to jasny sygnał dla antyszczepionkowców, że mogą iść na całość - uważają politycy opozycji.

Małopolska kurator oświaty o szczepieniach na COVID-19: eksperyment. Zareagowali członkowie rządu

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak powiedziała, że szczepienia na COVID-19 to eksperyment....

Rady Medycznej przy premierze nikt nie słucha - alarmują naukowcy i lekarze.

- To, że to (Rada - przyp. red.) nie funkcjonuje od kilku miesięcy, to jest tajemnicą poliszynela - mówi dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, członek Rady Medycznej przy premierze. - Ja bym się raczej zastanawiał nad tym, czy ten format współpracy po prostu się nie wyczerpał - dodaje.

Co na to premier? Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej bardzo chwali współpracę z Radą.

- Przez ostatni ponad rok usłyszałem bardzo wiele rad, wiele z nich zostało zastosowanych, zwłaszcza te wszystkie, które mogą być zastosowane ze względu na dynamikę polityczną, na dynamikę procesu politycznego - powiedział Morawiecki.

- Jeśli gdzieś w Sejmie jest klincz, to ja się nie dziwię, że jest głośny sprzeciw ze strony Rady Medycznej i ja się dołączam do tego sprzeciwu. (...) Też uważam, że powinna być ustawa, która w bardziej rygorystyczny sposób będzie pozwalała na egzekwowanie certyfikatów covidowych - do tego potrzebujemy większości w parlamencie. Będziemy o taką większość zabiegać, jestem przekonany, że szanse na to jeszcze są - kontynuował szef rządu.

W ten sposób Mateusz Morawiecki w zasadzie przyznał się do bezsilności, bo w czwartej fali, przy rekordach umieralności, nie może przeforsować planu bardziej zdecydowanej walki z epidemią.

Wypowiedź małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która w wywiadzie dla Radia ZET powiedziała o szczepionkach na COVID-19, że to eksperyment, przelała czarę goryczy w Radzie Medycznej.

"Negowanie wartości szczepień (...) jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych" - można przeczytać w oświadczeniu Rady.

Dymisji Barbary Nowak jednak nie będzie. - Wojewoda, uznając że pani kurator wycofała się z tej swojej wypowiedzi, wniosku o odwołanie nie złoży. Natomiast będziemy bardzo piętnować tę wypowiedź - przekazała Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego.

W sukurs kurator Nowak spieszy posłanka Anna Maria Siarkowska z Prawa i Sprawiedliwości, która udzieliła wypowiedzi dla Radia Maryja. Parlamentarzystka również mówiła o "eksperymencie medycznym".

"Poglądy szkodliwe"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wielokrotnie mówił, że ma bardzo dobre zdanie o kurator Nowak, a jej dymisję już w poniedziałek wykluczał wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, co może oznaczać, że słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zwolnieniu kurator zupełnie zignorowano.

- Te poglądy szkodliwe, głupie i niebezpieczne kosztują życie Polaków. PiS zostawi za sobą pełne cmentarze - komentuje  Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050.

- Ja się dowiaduję jako lekarz i dyrektor szpitala, że mam ileś łóżek przygotować, a jednocześnie się toleruje takie wypowiedzi. To jest schizofrenia - mówi Wojciech Konieczny, senator Lewicy.

- Pandemią najwyraźniej zarządza małe, ale hałaśliwe grono antyszczepionkowców - dodaje Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Co dalej z małopolską kurator oświaty? Terlecki: nie będzie jej dymisji

Nie milkną komentarze po wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty Barbara Nowak, która w ubiegłym...

Głos lekarzy i nauki przegrywa z głosem skrajnej antyszczepionkowej prawicy - alarmuje opozycja, czego kolejnym przykładem może być projekt ustawy o szerszym stosowaniu certyfikatów covidowych i skrajnie prawicowa aktywistka Kaja Godek, która w Sejmie krytykowała projekt.

Szef sejmowej komisji zdrowia, członek PiS-u i lekarz, rozkłada ręce. - To, co do mnie należy, robię w sposób zdecydowany. Była ustawa, natychmiast się nią zajmowałem - podkreśla Tomasz Latos.

Jednak ustawa od tygodni nie może wyjść z Sejmu. - Według mojej wiedzy nawet ten nieśmiały projekt posła Hoca nie będzie przyjęty na tym posiedzeniu - mówi Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

Sceptyczny wobec certyfikatów jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a przeciwna Konfederacja, z którą część obozu władzy ściga się na radykalizm.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix