Bez wniosku o odwołanie kurator Nowak. "Natomiast będziemy bardzo piętnować tę wypowiedź"

11.01.2022 | Rząd podzielony w sprawie małopolskiej kurator oświaty
11.01.2022 | Rząd podzielony w sprawie małopolskiej kurator oświaty
Maciej Knapik | Fakty TVN
11.01.2022 | Rząd podzielony w sprawie małopolskiej kurator oświatyMaciej Knapik | Fakty TVN

Nie tylko opozycja, ale też lekarze, członkowie Rady Medycznej przy premierze czy minister zdrowia chcą dymisji małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która nazwała szczepienia "eksperymentem". Jeśli zostanie na stanowisku, to będzie to jasny sygnał dla antyszczepionkowców, że mogą iść na całość - uważają politycy opozycji.

Rady Medycznej przy premierze nikt nie słucha - alarmują naukowcy i lekarze.

- To, że to (Rada - przyp. red.) nie funkcjonuje od kilku miesięcy, to jest tajemnicą poliszynela - mówi dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, członek Rady Medycznej przy premierze. - Ja bym się raczej zastanawiał nad tym, czy ten format współpracy po prostu się nie wyczerpał - dodaje.

Co na to premier? Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej bardzo chwali współpracę z Radą.

- Przez ostatni ponad rok usłyszałem bardzo wiele rad, wiele z nich zostało zastosowanych, zwłaszcza te wszystkie, które mogą być zastosowane ze względu na dynamikę polityczną, na dynamikę procesu politycznego - powiedział Morawiecki.

- Jeśli gdzieś w Sejmie jest klincz, to ja się nie dziwię, że jest głośny sprzeciw ze strony Rady Medycznej i ja się dołączam do tego sprzeciwu. (...) Też uważam, że powinna być ustawa, która w bardziej rygorystyczny sposób będzie pozwalała na egzekwowanie certyfikatów covidowych - do tego potrzebujemy większości w parlamencie. Będziemy o taką większość zabiegać, jestem przekonany, że szanse na to jeszcze są - kontynuował szef rządu.

W ten sposób Mateusz Morawiecki w zasadzie przyznał się do bezsilności, bo w czwartej fali, przy rekordach umieralności, nie może przeforsować planu bardziej zdecydowanej walki z epidemią.

Wypowiedź małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która w wywiadzie dla Radia ZET powiedziała o szczepionkach na COVID-19, że to eksperyment, przelała czarę goryczy w Radzie Medycznej.

"Negowanie wartości szczepień (...) jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych" - można przeczytać w oświadczeniu Rady.

Dymisji Barbary Nowak jednak nie będzie. - Wojewoda, uznając że pani kurator wycofała się z tej swojej wypowiedzi, wniosku o odwołanie nie złoży. Natomiast będziemy bardzo piętnować tę wypowiedź - przekazała Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego.

W sukurs kurator Nowak spieszy posłanka Anna Maria Siarkowska z Prawa i Sprawiedliwości, która udzieliła wypowiedzi dla Radia Maryja. Parlamentarzystka również mówiła o "eksperymencie medycznym".

"Poglądy szkodliwe"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wielokrotnie mówił, że ma bardzo dobre zdanie o kurator Nowak, a jej dymisję już w poniedziałek wykluczał wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, co może oznaczać, że słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zwolnieniu kurator zupełnie zignorowano.

- Te poglądy szkodliwe, głupie i niebezpieczne kosztują życie Polaków. PiS zostawi za sobą pełne cmentarze - komentuje Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050.

- Ja się dowiaduję jako lekarz i dyrektor szpitala, że mam ileś łóżek przygotować, a jednocześnie się toleruje takie wypowiedzi. To jest schizofrenia - mówi Wojciech Konieczny, senator Lewicy.

- Pandemią najwyraźniej zarządza małe, ale hałaśliwe grono antyszczepionkowców - dodaje Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Głos lekarzy i nauki przegrywa z głosem skrajnej antyszczepionkowej prawicy - alarmuje opozycja, czego kolejnym przykładem może być projekt ustawy o szerszym stosowaniu certyfikatów covidowych i skrajnie prawicowa aktywistka Kaja Godek, która w Sejmie krytykowała projekt.

Szef sejmowej komisji zdrowia, członek PiS-u i lekarz, rozkłada ręce. - To, co do mnie należy, robię w sposób zdecydowany. Była ustawa, natychmiast się nią zajmowałem - podkreśla Tomasz Latos.

Jednak ustawa od tygodni nie może wyjść z Sejmu. - Według mojej wiedzy nawet ten nieśmiały projekt posła Hoca nie będzie przyjęty na tym posiedzeniu - mówi Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

Sceptyczny wobec certyfikatów jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a przeciwna Konfederacja, z którą część obozu władzy ściga się na radykalizm.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje wycofuje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS