Priorytet ministra Czarnka. "To jest policzek w twarz dla wszystkich polskich rodziców, nauczycieli i dzieci"

20.04.2021 | Priorytet ministra Czarnka. "To jest policzek w twarz dla wszystkich polskich rodziców, nauczycieli i dzieci"
20.04.2021 | Priorytet ministra Czarnka. "To jest policzek w twarz dla wszystkich polskich rodziców, nauczycieli i dzieci"
Renata Kijowska | Fakty TVN
20.04.2021 | Priorytet ministra Czarnka. "To jest policzek w twarz dla wszystkich polskich rodziców, nauczycieli i dzieci"Renata Kijowska | Fakty TVN

Zgodnie z zapowiedzią ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka "wychowanie do życia w rodzinie" ma być priorytetem w następnym roku szkolnym. Nauczyciele zwracają jednak uwagę, że po powrocie uczniów do placówek priorytety powinny być zupełnie inne.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyznacza popandemiczne kierunki w polityce oświatowej państwa.

- Wychowanie do życia w rodzinie będzie kierunkiem priorytetowym w roku szkolnym 2021/2022 - zapowiedział Czarnek.

Szef MEiN ogłosił to na XI Ogólnopolskim Kongresie Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie zorganizowanym w Częstochowie. Wyjaśnił także skąd takie cele.

"Dzisiaj w dobie kryzysu rodziny pogłębionego rozmaitymi postulatami rewolucji kulturalnej, seksualnej, rewolucji można powiedzieć wprost komunistycznej, którą widzimy niekiedy na polskich ulicach, kształcenie dzieci (...) na temat tego, czym jest rodzina (...) jest po prostu przejawem naszej solidarności z przyszłymi pokoleniami" - powiedział na kongresie Czarnek.

- Nie wiem, gdzie pan minister spaceruje, bo my jako nauczyciele i uczniowie jesteśmy przed komputerami i zmagamy się ze zdalnym kształceniem - odpowiada Magdalena Kaszulanis ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. To komentarz do "komunistycznej rewolucji na ulicach", ale minister zaskoczył nie tylko językiem. Kaszulanis podkreśla, że nie spodziewała się, że priorytetem nowego roku szkolnego będzie wychowanie do życia w rodzinie.

- To jest policzek w twarz dla wszystkich polskich rodziców, nauczycieli i dzieci, które zmagają się z tym, co od roku się dzieje - komentuje Marcin Zaród, nauczyciel roku 2013, prowadzący podcast "Edugadki".

Nauczyciele, z którymi rozmawialiśmy mieli nadzieję, że gdy pandemia minie, to szkoła skupi się na poprawie zdrowia uczniów i nauczycieli, na zachęceniu młodzieży, by chciała się uczyć lub postawi na zajęcia praktyczne, eksperymenty, których podczas zdalnej nauki zabrakło.

- W Wielkiej Brytanii jako priorytet przyszłego roku wybrano zdrowie psychiczne uczniów, ustalono wyraźnie, że słowo "nadrabianie" nie powinno się nawet pojawiać. W Polsce wymyślamy sobie jakiś zupełnie inny temat - zaznacza Zaród.

Rodzice rezygnują z WDŻ

Minister Przemysław Czarnek zapowiada powstanie 10 ośrodków do kształcenia nauczycieli WDŻ. Od zwiększenia rangi tych nauczycieli ma zależeć przyszłość państwa.

- Ja bym się ucieszyła, gdybym nie wiedziała jak wygląda wychowanie do życia w rodzinie w polskich szkołach. Ma niestety określony, ideologiczny charakter, a poza tym bardzo dużo rodziców z wychowania do życia w rodzinie rezygnuje - mówi Aleksandra Dulas z Fundacji Nowoczesnej Nauki.

Dzieje się tak zwykle po rozmowach z dziećmi.

- W WDŻ-ecie jest dużo tematów o przyjaźni, rodzinie o relacjach i tak dalej, ale dzieciaki w którymś momencie zaczynają być zainteresowane seksem i zadają o to pytania - zwraca uwagę Tosia z grupy "WdŻ dla zaawansowanych"

Pani Tosia nauczycielka wychowania do życia w rodzinie w liceum i w internecie na te pytania odpowiada. Psycholożka wychowuje młodzież do życia w rodzinach takich, jakimi one są, a są różne. - Brakuje w polskiej edukacji kogoś, kto byłby wizjonerem, ale nie wizjonerem na miarę pana Czarnka, który teraz będzie cofał nas do XIX wieku - ocenia Aleksandra Dulas.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS