Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Renata Kijowska / Fakty TVN
 • W Singapurze stworzono autonomiczne lodówki
 • Prognoza pogody na środę 21 kwietnia
Są priorytety

Priorytet ministra Czarnka. "To jest policzek w twarz dla wszystkich polskich rodziców, nauczycieli i dzieci"

Zgodnie z zapowiedzią ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka "wychowanie do życia w rodzinie" ma być priorytetem w następnym roku szkolnym. Nauczyciele zwracają jednak uwagę, że po powrocie uczniów do placówek priorytety powinny być zupełnie inne.

Uczniowie wrócą do szkół przed wakacjami? Niedzielski: mamy taki plan

Rząd ostrożnie mówi o powrocie dzieci do szkół i podkreśla, że odmrażanie edukacji to dla nich...

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyznacza popandemiczne kierunki w polityce oświatowej państwa.

- Wychowanie do życia w rodzinie będzie kierunkiem priorytetowym w roku szkolnym 2021/2022 - zapowiedział Czarnek.

Szef MEiN ogłosił to na XI Ogólnopolskim Kongresie Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie zorganizowanym w Częstochowie. Wyjaśnił także skąd takie cele.

"Dzisiaj w dobie kryzysu rodziny pogłębionego rozmaitymi postulatami rewolucji kulturalnej, seksualnej, rewolucji można powiedzieć wprost komunistycznej, którą widzimy niekiedy na polskich ulicach, kształcenie dzieci (...) na temat tego, czym jest rodzina (...) jest po prostu przejawem naszej solidarności z przyszłymi pokoleniami" - powiedział na kongresie Czarnek.

- Nie wiem, gdzie pan minister spaceruje, bo my jako nauczyciele i uczniowie jesteśmy przed komputerami i zmagamy się ze zdalnym kształceniem - odpowiada Magdalena Kaszulanis ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. To komentarz do "komunistycznej rewolucji na ulicach", ale minister zaskoczył nie tylko językiem. Kaszulanis podkreśla, że nie spodziewała się, że priorytetem nowego roku szkolnego będzie wychowanie do życia w rodzinie.

- To jest policzek w twarz dla wszystkich polskich rodziców, nauczycieli i dzieci, które zmagają się z tym, co od roku się dzieje - komentuje Marcin Zaród, nauczyciel roku 2013, prowadzący podcast "Edugadki".

Nauczyciele, z którymi rozmawialiśmy mieli nadzieję, że gdy pandemia minie, to szkoła skupi się na poprawie zdrowia uczniów i nauczycieli, na zachęceniu młodzieży, by chciała się uczyć lub postawi na zajęcia praktyczne, eksperymenty, których podczas zdalnej nauki zabrakło.

- W Wielkiej Brytanii jako priorytet przyszłego roku wybrano zdrowie psychiczne uczniów, ustalono wyraźnie, że słowo "nadrabianie" nie powinno się nawet pojawiać. W Polsce wymyślamy sobie jakiś zupełnie inny temat - zaznacza Zaród.

Rodzice rezygnują z WDŻ

Najmłodsi wracają do żłobków i przedszkoli. "Rozstania z rodzicami są ciężkie"

Po kilku tygodniach przerwy najmłodsze dzieci wracają do żłobków i przedszkoli. Jedne z radością,...

Minister Przemysław Czarnek zapowiada powstanie 10 ośrodków do kształcenia nauczycieli WDŻ. Od zwiększenia rangi tych nauczycieli ma zależeć przyszłość państwa.

- Ja bym się ucieszyła, gdybym nie wiedziała jak wygląda wychowanie do życia w rodzinie w polskich szkołach. Ma niestety określony, ideologiczny charakter, a poza tym bardzo dużo rodziców z wychowania do życia w rodzinie rezygnuje - mówi Aleksandra Dulas z Fundacji Nowoczesnej Nauki.

Dzieje się tak zwykle po rozmowach z dziećmi.

- W WDŻ-ecie jest dużo tematów o przyjaźni, rodzinie o relacjach i tak dalej, ale dzieciaki w którymś momencie zaczynają być zainteresowane seksem i zadają o to pytania - zwraca uwagę Tosia z grupy "WdŻ dla zaawansowanych"

Pani Tosia nauczycielka wychowania do życia w rodzinie w liceum i w internecie na te pytania odpowiada. Psycholożka wychowuje młodzież do życia w rodzinach takich, jakimi one są, a są różne.

- Brakuje w polskiej edukacji kogoś, kto byłby wizjonerem, ale nie wizjonerem na miarę pana Czarnka, który teraz będzie cofał nas do XIX wieku - ocenia Aleksandra Dulas.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 8 maja

  Fakty z 8 maja

  8 maja otwarte zostały hotele, pensjonaty i kempingi. Wprawdzie nadal nie można jeść w restauracji i korzystać z basenu, ale dla wielu osób złagodzenie restrykcji to i tak szansa na wyrwanie się z domu i wypoczynek. W programie powiemy również o kryzysie na opozycji, reakcji prezydenta na słowa RPO i kolejnej edycji biegu Wings for Life. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 4765 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło 421 zakażonych osób. Wirus wciąż jest śmiertelnie groźny, a my nadal jesteśmy daleko od zaszczepienia większości populacji. W pełni zaszczepionych jest blisko 11 procent dorosłych. Akcja szczepień szybko idzie w Wałbrzychu, ale prezydent tego miasta dostaje pogróżki od antyszczepionkowców.

  czytaj więcej »
 • List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  Po tym, jak opozycja spektakularnie podzieliła się w Sejmie, coraz większe podziały widać też w poszczególnych partiach. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej napisała list otwarty, który otwiera się zdaniem - dotarliśmy do punktu krytycznego.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

  czytaj więcej »
 • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  Już w niedzielę Wings for Life - doroczny bieg, który pomaga stanąć na nogi tym, którzy nie mogą biegać, chodzić, a nawet stać, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy. To głośna na świecie akcja, w której meta podąża za zawodnikiem.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  W Polsce 9 maja zachmurzenie małe, a miejscami umiarkowane.Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  W sobotę otwierają się hotele i przyjadą do nich pierwsi goście. Na wielkie zarobki hotelarze nie liczą, bo od soboty hotele mogą udostępniać w reżimie sanitarnym tylko połowę swoich pokoi. 15 maja w całym kraju ruszą ogródki restauracyjne. Wtedy też będzie można ściągnąć maseczkę, będąc na zewnątrz, pod warunkiem zachowywania dystansu społecznego.

  czytaj więcej »
tvnpix