Wspólnota mieszkaniowa to jedno gospodarstwo? Tani węgiel nie dla wszystkich

15.06.2022 | Wspólnota mieszkaniowa to jedno gospodarstwo? Tani węgiel nie dla wszystkich
15.06.2022 | Wspólnota mieszkaniowa to jedno gospodarstwo? Tani węgiel nie dla wszystkich
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
15.06.2022 | Wspólnota mieszkaniowa to jedno gospodarstwo? Tani węgiel nie dla wszystkichMarzanna Zielińska | Fakty TVN

O ponad 100 procent poszły w górę w ciągu roku ceny opału. Nie ma żadnego innego tak szybko drożejącego towaru w Polsce. Dla Polaków to może być ciężka zima, dlatego rząd chce pomóc, ale ustawa jest pełna dziur. Stracić mogą spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, sprzedawcy węgla - a nie wiadomo, czy dotowanego surowca wystarczy. Eksperci wskazują, że gdy skończy się kryzys, zwycięzcami mogą być państwowe spółki, które zdominują rynek.

Rachunki mrożą krew w żyłach. - Jeden na kwotę 9 tysięcy 448 złotych i drugi na 24 tysiące 478 złotych, po podwyżce - informuje Andrzej Haraj, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Kołobrzegu.

W maju inflacja wyniosła 13,9 procenta rok do roku, opał w ciągu roku zdrożał o 101,5 procenta. W porównaniu z nim podwyżki cen gazu i paliw nie wydają się aż tak straszne.

Im bliżej będziemy okresu jesienno-zimowego, tym te ceny mogą być wyższe i mogą być braki, które będą zmuszały do ograniczeń dostaw ciepła - uważa Andrzej Olichwiruk, prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej w Kołobrzegu.

- Tu jest ogromna rola rządu, aby wesprzeć systemem dopłat również energetyki cieplne, czyli zakłady, które produkują ciepło dla indywidualnych odbiorców - uważa prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Zapowiadany przez rząd projekt ustawy ma dać klientom indywidualnym prawo do zakupu trzech ton węgla za 996 zł za tonę. A co ze spółdzielniami i wspólnotami?

- Jeśli taka spółdzielnia lub wspólnota otrzyma pełnomocnictwo od osób mieszkających w tych mieszkaniach, to wtedy będzie mogła skorzystać z tych cen gwarantowanych na jedno gospodarstwo. Zgodnie z ustawą jest maksymalna ilość węgla na poziomie trzech ton - odpowiada Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Co niepokoi ekspertów?

Ekspertów niepokoi to, że ustawa nie jest wprost adresowana tylko do tych, którym z powodu tzw. "ubóstwa energetycznego" zimy bez wsparcia nie uda się przetrwać.

- Mamy dzisiaj obniżanie do absurdalnie wręcz niskiego poziomu ceny węgla dla tych osób, które ustawią się w kolejce, albo które kupią przez internet - wskazuje Bartłomiej Derski, ekonomista z portalu Wysokienapiecie.pl

- Będzie pojawiała się pokusa, żeby ten węgiel kupiony taniej później odsprzedać po prostu po wyższej cenie, więc pytanie, jakie rozwiązania zostały zastosowane w ustawie, by do takiej sytuacji nie dopuścić - zwraca uwagę Robert Tomaszewski, analityk ds. energetycznych "Polityka Insight".

Pytanie też, kto chce zarabiać mniej, gdy może więcej? Firmy, które będą sprzedawać węgiel po 996 złotych za tonę, czyli trzy razy taniej niż po cenie rynkowej, mają dostać 750 złotych dopłaty za każdą sprzedaną tonę.

- Największy wysiłek prawdopodobnie spadnie na spółki Skarbu Państwa, które w zamian dostaną coraz większą połać tego rynku. Gdy skończy się kryzys, może się okazać, że zostanie dominacja spółek Skarbu Państwa na tym rynku - wskazuje Wojciech Jakóbki, ekspert ds. energetyki, redaktor naczelny portalu Biznesalert.pl.

Może nie zimne kaloryfery, ale oszczędzanie czeka wszystkich. - Jeden stopień mniej, jeśli ktoś ma 22 stopnie, a obniży do 21, no to jest zdrowiej, ale też o 7 procent mniej energii elektrycznej, którą trzeba zużyć - zwraca uwagę Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Może tych pytań byłoby mniej, gdyby było w Polsce więcej odnawialnych źródeł energii, więcej w przeszłości troski o przyszłość.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS