Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Maria Mikołajewska / Fakty TVN
 • Prognoza pogody na niedzielę 23 sierpnia
 • Ponad 900 potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2

Niezwykłe narodziny Emilki. "Pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją"

Niesamowite narodziny w szpitalu we Wrocławiu. Emilka jest cała i zdrowa i jest już na świecie, ale jej mama nawet o tym nie wie. Ponad 5 miesięcy temu kobieta miała zawał serca i od tamtej pory ma trwale uszkodzony mózg. Lekarze zrobili wszystko, żeby Emilka żyła, a teraz jej tata robi wszystko, żeby dać radę z piątką dzieci.

Po sześciu dniach od narodzin Emilka wreszcie może spokojnie spać. Jest bezpieczna.

Mateusz dostał nowe serce. To drugi przeszczep u dziecka w tym roku w Polsce

Mateusz miesiącami przykuty był do szpitalnego łóżka. Chore serce musiała mu zastąpić maszyna....

Mama Emilki jest w stanie wegetatywnym od 11. tygodnia ciąży. Dziewczynka miała niewielkie szanse na przeżycie, ale udało się jej.

- Jesteśmy dumni z tego. Bardzo dumni jesteśmy, jako cały zespół pielęgniarski, lekarski również - twierdzi Mirosława Malika, pielęgniarka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu walkę o życie Emilki i jej mamy zaczęli 13 marca. Kobieta w dziesiątym tygodniu ciąży dostała zawału serca. Dzięki szybkiej reakcji jej kilkuletnich synów, którzy wezwali karetkę, natychmiast trafiła do szpitala.

- Kluczowe było szybkie otwarcie zamkniętej tętnicy, która spowodowała zawał - informuje dr hab. Tomasz Roleder, ordynator Oddziału Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.

Szybka decyzja lekarzy

Życie kobiety trzeba było ratować szybko, ale i bardzo ostrożnie. Do takich operacji potrzebna jest duża dawka promieniowania.

- Ja w zasadzie w swojej karierze się pierwszy raz spotkałem z taką sytuacją. Zminimalizowaliśmy dawkę promieniowania, okryliśmy ciężarną macicę tak, żeby tego promieniowania jak najmniej pochłaniało dziecko - tłumaczy Robert Świątko, starszy asystent Oddziału Kardiologii.

Dwie dziewczynki i "ciągłe ściganie się z chorobą". Pomóc mógłby "najdroższy lek świata"

Wielka nadzieja na powrót do zdrowia i jeszcze większe pieniądze, które trzeba zdobyć samemu....

Kolejne 22 tygodnie to była stała opieka pielęgniarek i lekarzy wielu specjalizacji.

Okazało się, że w wyniku zawału kobieta doznała głębokiego uszkodzenia mózgu. Żyje, ale nie ma kontaktu z otoczeniem.

- Po 24. tygodniu wzmogliśmy znacząco monitorowanie pacjentki, aż w pewnym momencie krytycznym, w ostatni poniedziałek, serce pacjentki zaczęło zwalniać. W tej sytuacji podjęliśmy decyzję, że nie będziemy czekać do czwartku, kiedy to planowaliśmy pierwotnie dokonać rozwiązania, a zrobimy to natychmiast - mówi Bernard Zając, lekarz kierujący Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Emilka urodziła się w 33. tygodniu ciąży. Jest zdrowa, ale jako późny wcześniak musi spędzić jakiś czas w inkubatorze.

Na kangurowanie do córeczki przyjeżdża tata, który pod opieką ma jeszcze czwórkę dzieci.

- Udało się osiągnąć takie okienko, bardzo wąską przestrzeń, w której matka nie była wystarczająco dotleniona, a płód miał jeszcze tyle dobrych warunków, żeby przetrwać tę kryzysową sytuację. Cudów w medycynie nie ma, jest to ciężka praca lekarzy - objaśnia ginekolog dr Grzegorz Południewski.

Mama Emilki trafi do hospicjum, a jej tata, który w opiece nad dziećmi został sam, prosi w internecie o wsparcie i dziękuje lekarzom za swój "mały wielki cud".

Zbiórka na rzecz rodziny Emilki prowadzona jest na platformie Pomagam.pl

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 8 maja

  Fakty z 8 maja

  8 maja otwarte zostały hotele, pensjonaty i kempingi. Wprawdzie nadal nie można jeść w restauracji i korzystać z basenu, ale dla wielu osób złagodzenie restrykcji to i tak szansa na wyrwanie się z domu i wypoczynek. W programie powiemy również o kryzysie na opozycji, reakcji prezydenta na słowa RPO i kolejnej edycji biegu Wings for Life. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 4765 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło 421 zakażonych osób. Wirus wciąż jest śmiertelnie groźny, a my nadal jesteśmy daleko od zaszczepienia większości populacji. W pełni zaszczepionych jest blisko 11 procent dorosłych. Akcja szczepień szybko idzie w Wałbrzychu, ale prezydent tego miasta dostaje pogróżki od antyszczepionkowców.

  czytaj więcej »
 • List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  Po tym, jak opozycja spektakularnie podzieliła się w Sejmie, coraz większe podziały widać też w poszczególnych partiach. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej napisała list otwarty, który otwiera się zdaniem - dotarliśmy do punktu krytycznego.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

  czytaj więcej »
 • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  Już w niedzielę Wings for Life - doroczny bieg, który pomaga stanąć na nogi tym, którzy nie mogą biegać, chodzić, a nawet stać, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy. To głośna na świecie akcja, w której meta podąża za zawodnikiem.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  W Polsce 9 maja zachmurzenie małe, a miejscami umiarkowane.Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  W sobotę otwierają się hotele i przyjadą do nich pierwsi goście. Na wielkie zarobki hotelarze nie liczą, bo od soboty hotele mogą udostępniać w reżimie sanitarnym tylko połowę swoich pokoi. 15 maja w całym kraju ruszą ogródki restauracyjne. Wtedy też będzie można ściągnąć maseczkę, będąc na zewnątrz, pod warunkiem zachowywania dystansu społecznego.

  czytaj więcej »
tvnpix