Rzeczniczka Orlenu tłumaczy "cudowny" spadek cen. "Proza życia"

05.07.2021 | Rzeczniczka Orlenu tłumaczy "cudowny" spadek cen. "Proza życia"
05.07.2021 | Rzeczniczka Orlenu tłumaczy "cudowny" spadek cen. "Proza życia"
Paweł Płuska | Fakty TVN
05.07.2021 | Rzeczniczka Orlenu tłumaczy "cudowny" spadek cen. "Proza życia"Paweł Płuska | Fakty TVN

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w niedzielę zorganizował konferencję prasową przed jedną ze stacji Orlenu w Warszawie. Mówił na niej między innymi o wysokich cenach paliw. W czasie gdy przemawiał, ceny na stacji spadły o 15 groszy. Rzeczniczka PKN Orlen w poniedziałek wyjaśniła, że wynikało to z awarii na stacji.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zorganizował w niedzielę konferencję przy jednej z warszawskich stacji Orlenu. Domagał się między innymi obniżenia cen paliw nawet o połowę. Po kilku minutach jego przemówienia cena paliwa na stacji, przed którą zorganizowano konferencję, spadła o 15 groszy.

- Naprawdę ja nie zdawałem sobie sprawy, że my mamy taką sprawczość. W ciągu pięciu, siedmiu minut ceny benzyny o 15 groszy poleciały w dół - skomentował sytuację lider PSL.

Na stacji, przed którą odbyła się konferencja szefa ludowców, niższe ceny paliwa utrzymały się aż do poniedziałku.

Tymczasem na dwóch innych stacjach Orlenu w Warszawie, oddalonych od tamtej dosłownie o parę ulic, różnica w cenie wynosiła nawet 18 groszy na litrze.

- Ruszajmy na stacje Orlenu, róbmy konferencje prasowe, to może w poniedziałek cena spadnie o kolejne 15 groszy - skomentował sytuację Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Doszło do awarii

W trakcie niedzielnej konferencji szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego na stacji pojawiła się rzeczniczka PKN Orlen Joanna Zakrzewska, która nie polemizowała z argumentami o wysokich cenach, za to przeprowadziła wywód godny polityka - mówiła między innymi o czasach, gdy rządziła koalicja PO-PSL.

W 2011 roku, gdy rządziła koalicja PO-PSL, za litr benzyny trzeba było zapłacić około 5 złotych i 26 gorszy. Dziś za litr benzyny trzeba zapłać około 5 złotych i 69 groszy.

- Ten obecny poziom 75 dolarów za ropę brent doprowadził do wzrostu cen tym bardziej, że w ostatnim czasie złotówka nieco się osłabiła - wyjaśnia Urszula Cieślak, ekspertka rynku paliw BM Reflex.

Wtedy - w 2011 roku - baryłka ropy kosztowała ponad 108 dolarów, dziś kosztuje około 75 dolarów. Dziesięć lat temu sporo tańszy był dolar, ale gdy przeliczymy cenę baryłki na złotówki, wychodzi, że paliwo na rynkach światowych jest dziś tańsze niż w 2011 roku. Na rynkach, ale nie na polskich stacjach.

Dziesięć lat temu, gdy cena paliwa wynosiła 5,26 złotych za litr, a baryłka ropy kosztowała ponad 108 dolarów, politycy PiS-u krytykowali rządzących za to, co się dzieje na stacjach i postulowali obniżenie akcyzy.

Teraz podatki w cenie paliwa nawet wzrosły, a w odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie spadają, słyszymy od polityków PiS-u, że "mamy do czynienia z regulacyjną presją Unii Europejskiej".

Jednak Unia Europejska ustala jedynie minima, które są niższe niż stawki obowiązujące w Polsce.

Rzeczniczka Orlenu wyjaśniła w poniedziałek, że w niedzielę na stacji za plecami prezesa Kosiniaka-Kamysza doszło do awarii. - Na pewno nie było cudu. Proza życia - dodała Zakrzewska.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS