Młodzi chcą zmian w polityce klimatycznej. "Chcielibyśmy konkretów"

27.09.2019 | Młodzi chcą zmian w polityce klimatycznej. "Chcielibyśmy konkretów"
27.09.2019 | Młodzi chcą zmian w polityce klimatycznej. "Chcielibyśmy konkretów"
Maciej Knapik | Fakty TVN
27.09.2019 | Młodzi chcą zmian w polityce klimatycznej. "Chcielibyśmy konkretów"Maciej Knapik | Fakty TVN

Jesteście głusi na nasze prośby, zaślepieni władzą i pazerni na pieniądze, już nie będziemy was prosić, będziemy żądać - mówią młodzi ludzie w Wielkim Marszu Klimatycznym. Jest kampania, więc pukają do drzwi wszystkich partii. To potężna grupa przyszłych wyborców.

W stolicy od rana młodzież ze strajku klimatycznego odwiedzała siedziby partii politycznych.

- Jesteśmy otwarci na dialog, jednak chcielibyśmy tak naprawdę konkretów - mówi Tytus Kiszka, uczestnik Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Jednak deklarowana przed kamerami dobra wola polityków brzmi dość sztucznie i nieszczerze. Zwłaszcza, jeśli zaraz po wyjściu delegata spisuje policja i dzieje się to po słowach polityka PiS-u i byłego ministra środowiska.

- Tą spontanicznością według mnie powinny się zająć zarówno Ministerstwo Edukacji, jak również chyba i organy ścigania - stwierdził Jan Szyszko, były minister środowiska w rządzie PiS.

W programie wyborczym PiS w kontekście energii ciągle na pierwszym miejscu stawia węgiel. Premier ostatnio prezentował co prawda spot reklamowy o dokonaniach PiS-u w ekologii, ale dokładnie tego samego dnia minister Tchórzewski oświadczył w Brukseli, że Polska nie zwiększy inwestycji w odnawialne źródła energii.

- Polska nie planuje zwiększenia swego wkładu w zakresie poprawy efektywności energetycznej - mówił 24 września Krzysztof Tchórzewski.

W tym samym czasie budowana jest nowa elektrownia węglowa. "Polska wszystko blokuje" - narzekał ostatnio prezydent Francji, pytany o ratowanie klimatu.

"Wszystkie te programy są nieadekwatne"

- My absolutnie zmienimy destrukcyjną rolę Polski w rozmowach wewnątrz Unii Europejskiej - zapewnia Marcin Bosacki, kandydat KKW Koalicji Obywatelskiej do Senatu.

Platforma w programie wyborczym deklaruje konkretne daty odejścia od węgla, ale górnikom obiecuje, że zmiany będą wprowadzane systematycznie i racjonalnie.

- Dla państwa to być może jest polityczna gra przed wyborami, ale dla nas to jest nasza przyszłość - tłumaczy Nawojka Ciborska, uczestniczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Młodzi chcą polityki klimatycznej opartej o aktualne stanowisko nauki, uznanie, że mamy do czynienia z katastrofą klimatyczną, edukacji, powołania rady klimatycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

- Wszystkie te programy są nieadekwatne. Wszystkie mają za niskie ambicje - uważa Zofia Krajewska, uczestniczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Od lewicy młodzi usłyszeli, że ich postulaty są słuszne, ale nie wolno zapominać o Śląsku.

- Musimy bardzo uważać, co jest w waszych postulatach, żeby odchodząc od węgla jednocześnie nie spowodować strat społecznych - tłumaczy Magdalena Biejat, kandydatka KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Sejmu.

Takie stanowisko jest mało obiecujące, ale przynajmniej szczere.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS