Protestują w obronie klimatu, a kurator drwi. Więc zapraszają ją na lekcję

Protestują w obronie klimatu, a kurator drwi. Więc zapraszają ją na lekcję
Protestują w obronie klimatu, a kurator drwi. Więc zapraszają ją na lekcję
Arleta Zalewska | Fakty TVN
Protestują w obronie klimatu, a kurator drwi. Więc zapraszają ją na lekcjęArleta Zalewska | Fakty TVN

Wymyśl sobie problem. Wyjdź na ulicę i zacznij protestować - pisze Małopolska Kurator Oświaty, wyśmiewając zmianę klimatu i protestującą młodzież. Pani kurator, ziemia nie jest płaska - odpowiadają młodzi ludzie i zapraszają na lekcje.

Dla młodych ludzi strajk klimatyczny to nie jednodniowa ucieczka ze szkoły czy chwilowy kaprys.

- My działamy dlatego, żeby po prostu naciskać na polityków i żeby wzbudzać tę presję - mówi Helena Smoczyńska, uczestniczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Przez tydzień na ulicy organizują zajęcia lekcyjne i wspólnie nadrabiają zaległości ze szkoły. Chcą pokazać, że szkolna dotycząca zmian klimatu jest niewystarczająca. Wszystko w czasie, gdy za oceanem światowi przywódcy na szczycie klimatycznym ONZ podejmowali decyzje, które zaważą na życiu następnego pokolenia.

W Nowym Jorku w ich imieniu głos zabrała Greta Thunberg, o której wskazana przez PiS małopolska kurator napisała, że nastolatka wymyśliła sobie problem, wyszła na ulicę, a potem zafundowała sobie tournee po Europie. Były minister środowiska również wypowiedział się o młodej Szwedce i tych, którzy chociażby w Warszawie wyszli na ulice w obronie klimatu.

- Ta spontaniczność została pewnie zorganizowana i tą spontanicznością według mnie powinno się zająć zarówno Ministerstwo Edukacji, jak również chyba i organa ścigania - uważa Jan Szyszko, były minister środowiska i kandydat KW PiS do Sejmu.

Jan Szyszko chce ścigać młodych ludzi za to, że apelują do polityków każdej opcji o przedstawienie planu ograniczenia emisji dwutlenku węgla i odejścia od użycia węgla.

- Próbują szukać winnych w tych, którzy walczą o lepszą przyszłość. Swoją, ale też nas. Uważam, że to są słowa niedopuszczalne, skandaliczne - mówi Agnieszka Pomaska, kandydatka KKW Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

"Zmiany odcisną się na naszym życiu"

Ponad 100 światowych ekspertów po dwóch latach pracy opublikowało raport. Ostrzegają w nim o szybszym niż kiedykolwiek wcześniej wzroście temperatur i poziomu wód. Jeśli emisja dwutlenku węgla nie zmniejszy się tu i teraz, kolejne pokolenia będą żyły w świecie zagrożonym niespotykanymi dotąd powodziami, a ponad miliard osób będzie musiało wyemigrować, bo część świata stanie się niemożliwa do zamieszkania.

- Efekt cieplarniany ma wpływ na zjawiska pogodowe. Takie, jak cyklony czy burze tropikalne - tłumaczy Valerie Masson-Delmotte.

- Zmiany odcisną się na naszym życiu, na naszej codzienności, pogodzie, zapasach wody i pożywieniu - uważa Hans-Otto Portner.

O wynikające z raportu konsekwencje na przykład dla Trójmiasta ekipa "Faktów" TVN zapytała startujących z tamtego rejonu posłów PiS-u i Koalicji Obywatelskiej.

- Grozi nam między innymi przerwanie Półwyspu Helskiego i na końcu zalanie Półwyspu Helskiego. Tam mieszkają ludzie, tam rozwijają się dzisiaj interesy - mówi Agnieszka Pomaska.

- To myślę, że akurat no nie jest problem na teraz, na najbliższą kadencję i na najbliższe trzy kadencje. Problemy klimatyczne, chociażby wynikające z zanieczyszczenia powietrza, są znacznie bardziej pilne - jest zdania Marcin Horała z PiS.

W piątek do siedziby każdej partii młodzi przyjdą z postulatami i prośbą o ich podpisanie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - mówił w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooney'a znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS