Protestują w obronie klimatu, a kurator drwi. Więc zapraszają ją na lekcję

Protestują w obronie klimatu, a kurator drwi. Więc zapraszają ją na lekcję
Protestują w obronie klimatu, a kurator drwi. Więc zapraszają ją na lekcję
Arleta Zalewska | Fakty TVN
Protestują w obronie klimatu, a kurator drwi. Więc zapraszają ją na lekcjęArleta Zalewska | Fakty TVN

Wymyśl sobie problem. Wyjdź na ulicę i zacznij protestować - pisze Małopolska Kurator Oświaty, wyśmiewając zmianę klimatu i protestującą młodzież. Pani kurator, ziemia nie jest płaska - odpowiadają młodzi ludzie i zapraszają na lekcje.

Dla młodych ludzi strajk klimatyczny to nie jednodniowa ucieczka ze szkoły czy chwilowy kaprys.

- My działamy dlatego, żeby po prostu naciskać na polityków i żeby wzbudzać tę presję - mówi Helena Smoczyńska, uczestniczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Przez tydzień na ulicy organizują zajęcia lekcyjne i wspólnie nadrabiają zaległości ze szkoły. Chcą pokazać, że szkolna dotycząca zmian klimatu jest niewystarczająca. Wszystko w czasie, gdy za oceanem światowi przywódcy na szczycie klimatycznym ONZ podejmowali decyzje, które zaważą na życiu następnego pokolenia.

W Nowym Jorku w ich imieniu głos zabrała Greta Thunberg, o której wskazana przez PiS małopolska kurator napisała, że nastolatka wymyśliła sobie problem, wyszła na ulicę, a potem zafundowała sobie tournee po Europie. Były minister środowiska również wypowiedział się o młodej Szwedce i tych, którzy chociażby w Warszawie wyszli na ulice w obronie klimatu.

- Ta spontaniczność została pewnie zorganizowana i tą spontanicznością według mnie powinno się zająć zarówno Ministerstwo Edukacji, jak również chyba i organa ścigania - uważa Jan Szyszko, były minister środowiska i kandydat KW PiS do Sejmu.

Jan Szyszko chce ścigać młodych ludzi za to, że apelują do polityków każdej opcji o przedstawienie planu ograniczenia emisji dwutlenku węgla i odejścia od użycia węgla.

- Próbują szukać winnych w tych, którzy walczą o lepszą przyszłość. Swoją, ale też nas. Uważam, że to są słowa niedopuszczalne, skandaliczne - mówi Agnieszka Pomaska, kandydatka KKW Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

"Zmiany odcisną się na naszym życiu"

Ponad 100 światowych ekspertów po dwóch latach pracy opublikowało raport. Ostrzegają w nim o szybszym niż kiedykolwiek wcześniej wzroście temperatur i poziomu wód. Jeśli emisja dwutlenku węgla nie zmniejszy się tu i teraz, kolejne pokolenia będą żyły w świecie zagrożonym niespotykanymi dotąd powodziami, a ponad miliard osób będzie musiało wyemigrować, bo część świata stanie się niemożliwa do zamieszkania.

- Efekt cieplarniany ma wpływ na zjawiska pogodowe. Takie, jak cyklony czy burze tropikalne - tłumaczy Valerie Masson-Delmotte.

- Zmiany odcisną się na naszym życiu, na naszej codzienności, pogodzie, zapasach wody i pożywieniu - uważa Hans-Otto Portner.

O wynikające z raportu konsekwencje na przykład dla Trójmiasta ekipa "Faktów" TVN zapytała startujących z tamtego rejonu posłów PiS-u i Koalicji Obywatelskiej.

- Grozi nam między innymi przerwanie Półwyspu Helskiego i na końcu zalanie Półwyspu Helskiego. Tam mieszkają ludzie, tam rozwijają się dzisiaj interesy - mówi Agnieszka Pomaska.

- To myślę, że akurat no nie jest problem na teraz, na najbliższą kadencję i na najbliższe trzy kadencje. Problemy klimatyczne, chociażby wynikające z zanieczyszczenia powietrza, są znacznie bardziej pilne - jest zdania Marcin Horała z PiS.

W piątek do siedziby każdej partii młodzi przyjdą z postulatami i prośbą o ich podpisanie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS