Fakty - oglądaj online

Gra w klasy

"Miejsc w szkołach średnich nie zabraknie, tylko jest jedno 'ale'"

To będzie wielki egzamin dla samorządowców i dyrektorów szkół, ale jeśli oni go nie zdadzą, to konsekwencje poniosą uczniowie. Do szkół średnich pójdą w tym roku uczniowie trzecich klas likwidowanych gimnazjów i ósmych klas podstawówek - dwa razy tyle uczniów co zwykle. Ministerstwo Edukacji Narodowej problemu nie widzi.

Rząd dopłaci do stołówek. "Kto troszczy się o dzieci, ten troszczy się o Polskę"

Samorządy będą mogły otrzymać wsparcie finansowe na organizację stołówek - we wtorek rząd przyjął...

Już wkrótce na szkolnych korytarzach zrobi się tłoczniej. O przyjęcie do szkół średnich we wrześniu 2019 roku będą starali się jednocześnie absolwenci klas ósmych szkół podstawowych i klas trzecich gimnazjów. Jak ich pomieścić? To wyższa matematyka.

- Albo czas (trwania lekcji - przyp. red.) trzeba wydłużyć, albo przestrzeń powiększyć - mówi Michał Głowacki, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. - Wydłużenie czasu oznacza zajęcia do 7:25 do 17:30. Staramy się uniknąć pracy w sobotę - dodaje.

Stresu uniknąć się nie da, choć zgodnie z zapowiedzią minister edukacji samorządy postarały się, by miejsc w szkołach nie zabrakło. - Każdy absolwent szkoły podstawowej i każdy absolwent przekształcanego gimnazjum będzie miał miejsce w szkole - obiecała minister Anna Zalewska.

- Na pewno tych miejsc w szkołach średnich nie zabraknie, tylko jest jedno "ale": czy będą to miejsca takie, jakie dzieci będą chciały zdobyć - zastanawia się dyrektor Andrzej Słoka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 97 i Gimnazjum nr 5 we Wrocławiu.

Polskie szkoły, hejt i spory

"Wara od szkół i dzieci!", "Nie dla indoktrynacji w szkole!" - tak emocjonalnie na zapowiedź...

Armia chętnych

W zeszłym roku o miejsce w szkołach starało się 358 tysięcy kandydatów, w tym roku podanie do szkół średnich złoży około 727 tysięcy abiturientów podstawówek i gimnazjów. Licea szukają wolnych pomieszczeń, choćby poza szkołą. - Prosimy, by przez ten jeden krytyczny rok ktoś nas przygarnął - tłumaczy Michał Głowacki.

Dyrektorzy dwoją się i troją, by oddziały, czyli klasy, stworzyć osobne dla tych, co przyjdą z gimnazjów, i dla tych, co przyjdą z podstawówek.

- Utworzymy, podobnie jak w zeszłym roku, osiem klas dla uczniów, którzy ukończą gimnazjum, i osiem klas dla tych, którzy ukończą ostatnie klasy szkoły podstawowej - przedstawia Marcin Żurek, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie.

Zdublowanie klas pierwszych nie wszędzie jest możliwe. Często dobre licea nie mają już wolnego miejsca. Fizycznie.

- Na naszej liście podwojonych oddziałów są średnie albo z ostatnich miejsc licea, do których do tej pory było niewielu chętnych - mówi Joanna Gospodarczyk, dyrektor Biura Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Złośliwość rzeczy martwych czy niedopatrzenie? Usterka orła na konferencji prasowej

Nietypowa sytuacja na konferencji "Posiłek w szkole i w domu". Wzięli w niej udział premier...

Wielka konkurencja

Rodzice są przerażeni. - Jest strach, że zabraknie miejsc w wymarzonym liceum, czy w liceum trzeciego wyboru, czy w liceum w ogóle - mówi Marta Tatulińska, matka gimnazjalisty.

Trzeba będzie szukać miejsc na przykład w szkole branżowej. - Uczennice i uczniowie, którzy w innym roku dostaliby się bez problemu ze swoimi wynikami do wybranej szkoły, w tym roku się tam nie dostaną - twierdzi Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Edukacji w Radzie Warszawy. - Mam poczucie, jako mama szczególnie, że to jest gdzieś głęboko niesprawiedliwe - dodaje.

U progu szkół spotkają się we wrześniu trzy roczniki: nastolatkowie urodzeni w 2003 roku, którzy kończą gimnazjum, młodsi z podstawówek z 2004 roku i najmłodsi, którzy poszli do szkoły w wieku sześciu lat, urodzeni w 2005 roku.

- Czy my umiemy uczyć tak małe dzieci? Bo dawno nie uczyliśmy dzieci, które są tak młodziutkie? - zastanawia się Anna Koszycka, nauczycielka z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego w Warszawie.

Już dziś uczniowie uczą się ile sił, by jednak konkurencji sprostać. Liczyć się będą punkty z egzaminów i za świadectwa.

ZOBACZ TAKŻE RAPORT PORTALU KONKRET24

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zimnym okiem
Zimnym okiem

...za 3 lata uczeń klasy 7 bedzie wybierał na egz w 8 klasie jeden przedmiot z 4 czyli albo fizyka, albo chemia, biologia, geografia...i to drastycznie obnizy poziom pozostalych 3 przedmiotow...czyli co nie obowiazkowe....to jak matematyka była na maturze nieobowiązkowa

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zimnym okiem
   Zimnym okiem

   Hahah....wyszystko w rekach dyrektorów i samorządowców.....to nie dyrektorzy wymyślili przyszła traume dla uczniów...z średnia około 5.0 dostana sie do branżowek...MEN do tej pory nie dał kasy na pracownie...chemiczna, fizyczna itp.
   ...gdyby z 300+ na wyprawke dał szkołą 80 zł na ucznia...kazdy uczeń by miał szafke..

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     aaasz

     Samorządom może się uda. Ale co z dziećmi? Z młodzieżą? Czarno to widzę.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       5
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       marynarz47
       marynarz47

       "Miejsc w szkołach średnich nie zabraknie, tylko jest jedno 'ale'", trzeba będzie przynosić swoje taboreciki.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         5
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 24 października

          Fakty z 24 października

          U prezydenta Andrzeja Dudy potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, przybywa obostrzeń. W programie także o protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a także o nadchodzącej zmianie czasu. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

          czytaj więcej »
         • Andrzej Duda zakażony, Iga Świątek w kwarantannie

          Andrzej Duda zakażony, Iga Świątek w kwarantannie

          Prezydent Andrzej Duda poinformował w sobotę, że jest zakażony koronawirusem. Teraz na baczności muszą się mieć osoby, które w ciągu ostatnich kilku dni miały z nim kontakt, w tym Iga Świątek, która została odznaczona przez prezydenta. Polska tenisistka poinformowała, że regularnie się bada, nie ma żadnych objawów, ale udaje się na kwarantannę i czeka na wynik testu.

          czytaj więcej »
         • W Europie przybywa obostrzeń. "Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii"

          W Europie przybywa obostrzeń. "Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii"

          Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że świat znalazł się w krytycznym momencie pandemii COVID-19. - Następne miesiące będą bardzo trudne, a niektóre kraje znalazły się na niebezpiecznej ścieżce - oświadczył Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Słowacja zaczęła testować wszystkich swoich obywateli, a premier Czech Andrej Babisz żałuje, że wcześniej nie wprowadził lockdownu.

          czytaj więcej »
         • Seniorzy w trudnej sytuacji. Ruszyły akcje pomocy

          Seniorzy w trudnej sytuacji. Ruszyły akcje pomocy

          Inicjatywa "Senior w koronie" powstała w marcu - w odpowiedzi na problemy spowodowane przez pandemię COVID-19. Wolontariusze pomagają seniorom, którzy nie chodzą, mają problemy ze słuchem, ze wzrokiem i nie są w stanie ugotować sobie obiadu. Wparcie dla seniorów obiecuje także rząd.

          czytaj więcej »
         • W nocy zmiana czasu na zimowy. Być może po raz ostatni

          W nocy zmiana czasu na zimowy. Być może po raz ostatni

          W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu na zimowy: o godzinie 3 w nocy zegarki przesuną się o godzinę do tyłu. Przynajmniej te, które są sterowane komputerowo. W przyszłym roku ma być gotowa unijna dyrektywa znosząca zmianę czasu. Prawdopodobnie zostaniemy przy tym letnim.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na niedzielę 25 października

          Prognoza pogody na niedzielę 25 października

          W niedzielę pogodnie, tylko na Pomorzu oraz południowym-wschodzie kraju więcej chmur, a na Podkarpaciu pod wieczór słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i 17 stopni Celsjusza w centrum kraju do 19 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, a wysoko w Karkonoszach do 10 stopni Celsjusza. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, w Sudetach osiągający w porywach prędkość do 60-80 km/h,

          czytaj więcej »
         • Fakty z 23 października

          Fakty z 23 października

          Rząd ogłosił nowe obostrzenia, które będą obowiązywać od soboty. To między innymi zmiany w szkołach podstawowych oraz w działalności lokali gastronomicznych. W programie powiemy również o protestach po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a także o niezwykłej sile internautów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

          czytaj więcej »
         • Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Zmiany od soboty

          Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Zmiany od soboty

          Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 13 632 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły 153 osoby, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Rozpoczynamy dramatyczny wyścig z epidemią. Stawką jest wyhamowanie stale rosnącej liczby zakażeń i ciężko chorych wymagających pomocy w szpitalu. Od soboty czerwona strefa zostanie rozciągnięta na całą Polskę. Rząd wprowadza nowe ograniczenia dotyczące seniorów, uczniów podstawówek i branży gastronomicznej.

          czytaj więcej »
         • Protesty i starcia z policją po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

          Protesty i starcia z policją po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

          Wystarczyło kilka godzin, by na ulice wyszły tysiące osób - nie tylko kobiety. To reakcja na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Największy i najostrzejszy miał miejsce w Warszawie. Przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego policja użyła gazu i siły wobec demonstrujących. Były mandaty i zatrzymania.

          czytaj więcej »
         tvnpix