Fakty - oglądaj online

Gra w klasy

"Miejsc w szkołach średnich nie zabraknie, tylko jest jedno 'ale'"

To będzie wielki egzamin dla samorządowców i dyrektorów szkół, ale jeśli oni go nie zdadzą, to konsekwencje poniosą uczniowie. Do szkół średnich pójdą w tym roku uczniowie trzecich klas likwidowanych gimnazjów i ósmych klas podstawówek - dwa razy tyle uczniów co zwykle. Ministerstwo Edukacji Narodowej problemu nie widzi.

Rząd dopłaci do stołówek. "Kto troszczy się o dzieci, ten troszczy się o Polskę"

Samorządy będą mogły otrzymać wsparcie finansowe na organizację stołówek - we wtorek rząd przyjął...

Już wkrótce na szkolnych korytarzach zrobi się tłoczniej. O przyjęcie do szkół średnich we wrześniu 2019 roku będą starali się jednocześnie absolwenci klas ósmych szkół podstawowych i klas trzecich gimnazjów. Jak ich pomieścić? To wyższa matematyka.

- Albo czas (trwania lekcji - przyp. red.) trzeba wydłużyć, albo przestrzeń powiększyć - mówi Michał Głowacki, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. - Wydłużenie czasu oznacza zajęcia do 7:25 do 17:30. Staramy się uniknąć pracy w sobotę - dodaje.

Stresu uniknąć się nie da, choć zgodnie z zapowiedzią minister edukacji samorządy postarały się, by miejsc w szkołach nie zabrakło. - Każdy absolwent szkoły podstawowej i każdy absolwent przekształcanego gimnazjum będzie miał miejsce w szkole - obiecała minister Anna Zalewska.

- Na pewno tych miejsc w szkołach średnich nie zabraknie, tylko jest jedno "ale": czy będą to miejsca takie, jakie dzieci będą chciały zdobyć - zastanawia się dyrektor Andrzej Słoka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 97 i Gimnazjum nr 5 we Wrocławiu.

Polskie szkoły, hejt i spory

"Wara od szkół i dzieci!", "Nie dla indoktrynacji w szkole!" - tak emocjonalnie na zapowiedź...

Armia chętnych

W zeszłym roku o miejsce w szkołach starało się 358 tysięcy kandydatów, w tym roku podanie do szkół średnich złoży około 727 tysięcy abiturientów podstawówek i gimnazjów. Licea szukają wolnych pomieszczeń, choćby poza szkołą. - Prosimy, by przez ten jeden krytyczny rok ktoś nas przygarnął - tłumaczy Michał Głowacki.

Dyrektorzy dwoją się i troją, by oddziały, czyli klasy, stworzyć osobne dla tych, co przyjdą z gimnazjów, i dla tych, co przyjdą z podstawówek.

- Utworzymy, podobnie jak w zeszłym roku, osiem klas dla uczniów, którzy ukończą gimnazjum, i osiem klas dla tych, którzy ukończą ostatnie klasy szkoły podstawowej - przedstawia Marcin Żurek, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie.

Zdublowanie klas pierwszych nie wszędzie jest możliwe. Często dobre licea nie mają już wolnego miejsca. Fizycznie.

- Na naszej liście podwojonych oddziałów są średnie albo z ostatnich miejsc licea, do których do tej pory było niewielu chętnych - mówi Joanna Gospodarczyk, dyrektor Biura Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Złośliwość rzeczy martwych czy niedopatrzenie? Usterka orła na konferencji prasowej

Nietypowa sytuacja na konferencji "Posiłek w szkole i w domu". Wzięli w niej udział premier...

Wielka konkurencja

Rodzice są przerażeni. - Jest strach, że zabraknie miejsc w wymarzonym liceum, czy w liceum trzeciego wyboru, czy w liceum w ogóle - mówi Marta Tatulińska, matka gimnazjalisty.

Trzeba będzie szukać miejsc na przykład w szkole branżowej. - Uczennice i uczniowie, którzy w innym roku dostaliby się bez problemu ze swoimi wynikami do wybranej szkoły, w tym roku się tam nie dostaną - twierdzi Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Edukacji w Radzie Warszawy. - Mam poczucie, jako mama szczególnie, że to jest gdzieś głęboko niesprawiedliwe - dodaje.

U progu szkół spotkają się we wrześniu trzy roczniki: nastolatkowie urodzeni w 2003 roku, którzy kończą gimnazjum, młodsi z podstawówek z 2004 roku i najmłodsi, którzy poszli do szkoły w wieku sześciu lat, urodzeni w 2005 roku.

- Czy my umiemy uczyć tak małe dzieci? Bo dawno nie uczyliśmy dzieci, które są tak młodziutkie? - zastanawia się Anna Koszycka, nauczycielka z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego w Warszawie.

Już dziś uczniowie uczą się ile sił, by jednak konkurencji sprostać. Liczyć się będą punkty z egzaminów i za świadectwa.

ZOBACZ TAKŻE RAPORT PORTALU KONKRET24

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zimnym okiem
Zimnym okiem

...za 3 lata uczeń klasy 7 bedzie wybierał na egz w 8 klasie jeden przedmiot z 4 czyli albo fizyka, albo chemia, biologia, geografia...i to drastycznie obnizy poziom pozostalych 3 przedmiotow...czyli co nie obowiazkowe....to jak matematyka była na maturze nieobowiązkowa

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zimnym okiem
   Zimnym okiem

   Hahah....wyszystko w rekach dyrektorów i samorządowców.....to nie dyrektorzy wymyślili przyszła traume dla uczniów...z średnia około 5.0 dostana sie do branżowek...MEN do tej pory nie dał kasy na pracownie...chemiczna, fizyczna itp.
   ...gdyby z 300+ na wyprawke dał szkołą 80 zł na ucznia...kazdy uczeń by miał szafke..

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     aaasz

     Samorządom może się uda. Ale co z dziećmi? Z młodzieżą? Czarno to widzę.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       5
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       marynarz47

       "Miejsc w szkołach średnich nie zabraknie, tylko jest jedno 'ale'", trzeba będzie przynosić swoje taboreciki.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         5
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 21 lutego

          Fakty z 21 lutego

          W Sejmie podczas debaty o wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobry na tapecie niespodziewanie znalazł się Roman Giertych. Minister sprawiedliwości zaatakował adwokata, który reprezentuje Geralda Birgfellnera. W programie powiemy również o obalonym pomniku ks. Henryka Jankowskiego a także o szczycie dotyczącym pedofilii w Kościele, który właśnie odbywa się w Watykanie, luce w zabezpieczeniach systemu "e-PIT", a także o byłej premier Beacie Szydło, która znów pojawiła się w mediach. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

          czytaj więcej »
         • Pomnik ks. Jankowskiego obalony w środku nocy. Sprawcy zatrzymani

          Pomnik ks. Jankowskiego obalony w środku nocy. Sprawcy zatrzymani

          Pomnik prałata Henryka Jankowskiego w Gdańsku został w nocy ze środy na czwartek obalony. Wiadomo, kto go powalił i wiadomo dlaczego. Trzech mężczyzn znalazło się w rękach policji, zaś pomnik w rękach służb władz miasta. Ratusz chciał wywieźć go do magazynu, ale ostatecznie wydały go Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika ks. Henryka Jankowskiego, który jest jego właścicielem. Komitet zatrzymał pomnik, bo uważa, że wciąż powinien stać na placu.

          czytaj więcej »
         • Zdaniem małopolskiej kurator LGBT to "propagowanie pedofilii"

          Zdaniem małopolskiej kurator LGBT to "propagowanie pedofilii"

          Po podpisaniu deklaracji, że Warszawa będzie walczyć o tolerancję dla osób o różnych orientacjach seksualnych, małopolska kurator oświaty nie klaskała. Barbara Nowak alarmowała. "Czy Rafał Trzaskowski poinformował, czym LGBT jest naprawdę? Czy wspominał, że to propagowanie między innymi pedofilii?" - napisała.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na piątek 22 lutego

          Prognoza pogody na piątek 22 lutego

          W piątek słaby przelotny śnieg, początkowo na południu kraju. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od -3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 4 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, północno-wschodni. Ciśnienie rośnie, w południe 1024 hPa.

          czytaj więcej »
         • Fakty z 20 lutego

          Fakty z 20 lutego

          Platforma Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. Politycy PiS zapewniają: obronimy ministra. W programie także o wyroku dla stalkerów pani Bożeny, o zaskakujących jedynkach na listach PiS-u, a także o zawiadomieniu, które do prokuratury złożył Jarosław Kaczyński. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

          czytaj więcej »
         tvnpix