"Przepraszamy za utrudnienia, mamy ministra do obalenia". Siostrzeniec premiera przykuł się do bramy MEiN

26.07.2021 | "Przepraszamy za utrudnienia, mamy ministra do obalenia". Siostrzeniec premiera przykuł się do bramy MEiN
26.07.2021 | "Przepraszamy za utrudnienia, mamy ministra do obalenia". Siostrzeniec premiera przykuł się do bramy MEiN
Paweł Płuska | Fakty TVN
26.07.2021 | "Przepraszamy za utrudnienia, mamy ministra do obalenia". Siostrzeniec premiera przykuł się do bramy MEiNPaweł Płuska | Fakty TVN

Troje aktywistów Młodzieżowego Forum LGBT+, w tym siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego Franek Broda, w poniedziałek przypięło się do bramy Ministerstwa Edukacji i Nauki. Protestowali w ten sposób przeciwko temu, jak o mniejszościach seksualnych wypowiada się minister Przemysław Czarnek. Po południu wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski zaprosił ich na rozmowę - ale z tej rozmowy nie wynikły żadne konkretne decyzje, jak przekazali potem aktywiści.

Poniedziałkowy protest troje przedstawicieli Młodzieżowego Forum LGBT+ rozpoczęło od przykucia się do bramy Ministerstwa Edukacji i Nauki i hasła: "przepraszamy za utrudnienia, mamy ministra do obalenia za to, co robił i mówił w ostatnich miesiącach".

- Wyszliśmy z trzema kluczowymi postulatami. Pierwsze to były słowa, czyny i działalność ministra Przemysława Czarnka, a także kwestia tych kontrowersyjnych wypowiedzi, tudzież wzięcia odpowiedzialności za swoje słowa - wyjaśniła Laura Kwoczała, uczestniczka protestu z Młodzieżowego Forum LGBT+.

Po sześciu godzinach protestujących na rozmowy do budynku ministerstwa zaprosił wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski. Aktywiści - jak powiedzieli po wyjściu z rozmów - mają nadzieję, że to początek. Proszą o okrągły stół w sprawach zmian w systemie edukacji i dają rządowi czas do końca września.

- Nie padły żadne decyzje ze strony pana wiceministra, nie dostaliśmy też nic na piśmie, ani żadnej 100-procentowej gwarancji, dlatego kontynuujemy protest - powiedział po rozmowach w resorcie Franek Broda, uczestnik protestu z Młodzieżowego Forum LGBT+ i siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego.

- Nie miałem z nim okazji na ten temat porozmawiać i nie wiem, czy będę miał. Nie ze względu na to, że politycznie się różnimy, ale ze względu na to, że on ma swoje życie, ja mam swoje życie - powiedział Franek Broda.

Aktywiści liczą na to, że minister zmieni swój stosunek do osób LGBT+ i sposób, w jaki o tych osobach się wypowiada.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS