Przymus czy przemoc?
RPO żąda wyjaśnień w sprawie 19-letniej Moli. "Jakiej siły trzeba użyć, żeby złamać w trzech miejscach rękę?"
Ręka złamana w trzech miejscach i pytanie do policji - jakiej siły trzeba użyć, żeby to zrobić? Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich żąda od policji wyjaśnień w sprawie 19-letniej dziewczyny, która po środowym proteście będzie miała operację.
Policjant w Warszawie miał 19-letniej protestującej wykręcić rękę tak mocno, że ją złamał - z...19-latka trafiła na SOR ze złamaną ręką po zatrzymaniu przez policję
- Została mi wykręcona ręka tak brutalnie w drodze do radiowozu, że została złamana. Przez pół godziny czekałam w radiowozie, aż znajdzie się policjant, który to zrobił. Niestety, nie zgłosił się, więc jakiś inny policjant mnie legitymował - powiedziała dziennikarzom po zdarzeniu.
- Siedzi dziewczyna z ręką obwisłą, "martwą". Siedzą z nią policjanci, którzy nie pomagają - tak sytuację opisała Klementyna Suchanow z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Podczas obdukcji lekarz określił to jako złamanie spiralne z odłamem pośrednim trzonu kości ramiennej lewej.
- Jakiej siły trzeba użyć, żeby złamać w trzech miejscach rękę? To jest w ogóle niewyobrażalne. My w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich podjęliśmy, oczywiście z urzędu, tę sprawę (...) - powiedziała doktor Hanna Machińska, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, która przyjechała na miejsce pół godziny po rozpoczęciu interwencji policji. Domaga się od policji wyjaśnień.
- Widzimy funkcjonariusza i boimy się nieprzewidywalności jego zachowania. Wiemy, że on jest albo źle wyszkolony i nie wie, jakie procedury go obowiązują, i nie zna prawa - dodała Hanna Machińska.
"To był wstrząsający obraz"
O naruszeniu standardów antytorturowych i ewentualnej odpowiedzialności karnej funkcjonariusza napisał w oświadczeniu podległy RPO zespół Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur.
- Zachęcam do tego, żeby nie bawić się w tej chwili w sędziów, bo już widzę w kontekście wypowiedzi poszczególnych osób, że w tym przypadku mamy do czynienia z winnym policjantem - powiedział nadkomisarz Sylwester Marczak, rzecznik prasowy komendanta stołecznego policji.
Rzecznik policji wytłumaczył, że do urazu by nie doszło, gdyby licealistka stosowała się do poleceń i nie próbowała się wyrwać. Dlatego policjanci użyli "chwytów transportowych". - Policjanci, podejmując interwencję, używając środków przymusu bezpośredniego, nie robią tego po to, żeby komuś coś złamać, tylko robią po to, żeby ta osoba zachowywała się zgodnie z prawem - stwierdził.
Doktor Machińska nie widziała, by był powód do użycia siły. Udzielała wsparcia dwóm zakutym w kajdanki kobietom. Jedna z nich miała w ogóle nie uczestniczyć w proteście. Zatrzymano ją na ulicy. - Została doprowadzona do toalety w kajdankach. Muszę powiedzieć, że to był wstrząsający obraz - opisała zastępczyni rzecznika praw obywatelskich.
19-letnia Aleksandra twierdzi, że policjanci odmówili udzielenia pomocy. Policja zapewnia, że zaproponowała jej podwiezienie do szpitala, ale zatrzymana nie chciała skorzystać. Aleksandrę czeka operacja ręki.
Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- "O 11:59 został odłączony prąd". Nie zabrzmiał hejnał, nie zabrzmiała "Oda do radości"
- "Siadaj, pajacu". Terlecki tłumaczy: trochę mnie poniosły nerwy
- "My się już przestaliśmy bawić dawno temu". Policja kontra młodzież przed kancelarią premiera
- Nowe nagranie w sprawie użycia gazu wobec Barbary Nowackiej. "Może wreszcie policja przeprosi"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 25 stycznia
Rozpoczęły się szczepienia seniorów powyżej siedemdziesiątego roku życia. Do końca marca dwie dawki mają dostać trzy miliony osób. W programie powiemy również o ataku zimy, słowach prezydenta Rosji i nadchodzącym Finale WOŚP. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Ruszyły szczepienia seniorów. "Każda szczepionka ratuje życie"
Rozpoczęły się szczepienia seniorów w wieku powyżej siedemdziesięciu lat. Na szczepienia udali się ci, którym udało się zapisać, zanim zabrakło szczepionek. Do końca marca dwie dawki mają dostać trzy miliony osób. Samych seniorów w wieku 70 plus jest ponad cztery i pół miliona.
czytaj więcej »Wypadki na drogach i przerwy w dostawach prądu. Zima sparaliżowała część Polski
Zima postanowiła o sobie przypomnieć. Szczególnie na południowym wschodzie, Polski. 40 tysięcy rodzin nie miało w poniedziałek prądu.
czytaj więcej »Lokale wznawiają działalność. "Wybór był prosty: albo się otworzymy, albo zamkniemy"
Bunt przedsiębiorców narasta. Otwarte są już nie tylko niektóre restauracje i kawiarnie, ale też niektóre kluby. Eksperci ostrzegają: w takich miejscach nie ma mowy o zachowaniu dystansu.
czytaj więcej »"Pełna obsada" w Jarosławiu, jeden wakat w Śremie. Tam delegowano prokuratorów
Zdaniem Prokuratury Krajowej delegowanie prokuratorów ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia" "ma usprawnić prowadzenie postępowań w najmniejszych i najbardziej obciążonych pracą jednostkach prokuratury w Polsce". Okazuje się jednak, że w prokuraturze w Jarosławiu jest "pełna obada", a w prokuraturze w Śremie – jeden wakat. - To obnaża motywację prokuratora krajowego – komentuje prokurator Ewa Wrzosek.
czytaj więcej »Kolejni członkowie międzynarodowej grupy przestępczej zatrzymani
Akcja CBŚ i kolejni członkowie gangu w rękach policji. Chodzi o międzynarodową grupę, dla której pracowało siedmiu Polaków. Narkotykami handlowali w całej Europie, samej marihuany mogli sprzedać kilkanaście ton.
czytaj więcej »Władimir Putin zabrał głos w sprawie protestów w Rosji
Władimir Putin zabrał głos w sprawie ostatnich wydarzeń w Rosji. W masowych protestach widzi terrorystyczne metody, a w łamaniu prawa - niebezpieczeństwo. Prawo - według Putina - złamali protestujący, bo demonstracje były nielegalne.
czytaj więcej »Cztery niepokojące warianty koronawirusa. "Mają pewną wspólną cechę"
Naukowcy z całego świata badają sekwencje genetyczne wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. Na razie zaniepokoiły ich cztery mutacje wirusa: brytyjska, brazylijska, południowoafrykańska i kalifornijska. Warianty różnią się od siebie miejscem pochodzenia i zapisem genetycznym, ale mają także cechę wspólną – stały się zdolne do szybszej transmisji.
czytaj więcej »W Polsce ma powstać największy na świecie dom aukcyjny zwierzęcych futer
Największy na świecie dom aukcyjny zwierzęcych futer to ma powstać w Radomiu. Po piątce dla zwierząt to ciekawy zwrot akcji. Ustawa miała zlikwidować w Polsce hodowle zwierząt futerkowych i mieli ją poprzeć "dobrzy ludzie".
czytaj więcej »Ostatnia prosta przed 29. Finałem WOŚP
Coraz bliżej do 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest już piramida światła, jest wielki namiot z telewizyjnym studiem, jest też już prawie cała scenografia. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy tym razem gra dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. To ma być najdłuższe granie w historii.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 26 stycznia
W poniedziałek w kraju będzie pochmurno, ale wystąpią przejaśniania. Na Podlasiu pojawią się opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju słaby i przelotny śnieg do 2 centymetrów. Będzie ślisko. Temperatura wyniesie od 0 stopni Celsjusza na Podlasiu do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie rośnie.
czytaj więcej »Fakty z 24 stycznia
W poniedziałek mają ruszyć szczepienia osób powyżej 70. roku życia, dlatego eksperci przygotowali garść wskazówek dla seniorów. W programie powiemy również o restrykcjach w Europie, o niesamowitym nagraniu Nepalczyków z momentu wejścia na K2, a także o szkoleniu owczarków podhalańskich. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?
Rząd ustami szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka apeluje do seniorów, żeby nie przychodzili do przychodni zapisać się na szczepienia, lecz skorzystali w tym celu ze specjalnej infolinii lub SMS-a. Jednocześnie okazuje się, że skończyły się wolne terminy, bo producent szczepionek opóźnia się z dostawami. Ci, którzy mają już termin, muszą przyjść do punktu szczepień przygotowani. O czym należy pamiętać?
czytaj więcej »Prezydent radzi prokuratorom zmienić zawód. "Bardzo uproszczona formuła rozumienia funkcjonowania państwa"
Braki kadrowe, czy zsyłka za karę? Prokuratorzy zmuszeni do natychmiastowej przeprowadzki do jednostek oddalonych często o kilkaset kilometrów tłumaczą: nie trzeba stosować środków przymusu, wystarczy normalna rozmowa. Reagują także na słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w wywiadzie dla TVN24 powiedział, że zawód prawniczy można zmienić.
czytaj więcej »Bunt przedsiębiorców narasta. Kolejne branże wznawiają działalność
Niektórzy przedsiębiorcy już otwierają swoje kawiarnie i restauracje, nawet jeżeli razem z klientami wchodzi policja i sanepid. W weekend swoją działalność wznowiły także kluby nocne. Stoki narciarskie w Wiśle mają zostać otwarte 1 lutego - za zgodą rządu, lub bez.
czytaj więcej »