Naukowcy ostrzegają przed wariantem Delta. "Mówi się nawet o kilkudziesięciu sekundach kontaktu"

22.06.2021 | Naukowcy ostrzegają przed wariantem Delta. "Mówi się już nawet o kilkudziesięciu sekundach kontaktu"
22.06.2021 | Naukowcy ostrzegają przed wariantem Delta. "Mówi się już nawet o kilkudziesięciu sekundach kontaktu"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
22.06.2021 | Naukowcy ostrzegają przed wariantem Delta. "Mówi się już nawet o kilkudziesięciu sekundach kontaktu"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Patrząc na ulice, można odnieść wrażenie, że pandemia odeszła, ale naukowcy i lekarze apelują o powstrzymanie się z ogłoszeniem jej końca. Delta, czyli najgroźniejsza do tej pory mutacja koronawirusa, jest o wiele bardziej zakaźna od tych znanych poprzednio.

Już w czterech próbkach w laboratorium w Sosnowcu wykryto najgorszy obecnie znany wariant koronawirusa SARS-CoV-2 - wariant Delta. Jedna z fiolek pochodzi z Oświęcimia, trzy z Pszczyny.

- Łatwiej jest tym wariantem się zakazić w momencie, kiedy dochodzi nawet do krótkiego kontaktu z osobą, która jest nosicielem - wyjaśnia Emilia Morawiec z Laboratorium Genetycznego "Gyncentrum" w Sosnowcu. - Mówi się nawet, że wystarczy kilkadziesiąt sekund kontaktu - dodaje Matylda Kłudkowska, wiceprezeska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Naukowcy, którzy badali wariant Delta, uważają, że i kilka sekund kontaktu wystarczy, by się zakazić.

Potwierdzają to statystyki. Na samym początku pandemii jedna osoba zakażała mniej więcej dwie osoby, z którymi miała kontakt. Wariant Alfa (odnotowany najpierw w Wielkiej Brytanii) był znacznie gorszy, bo jeden chory zakażał nawet pięć osób. Wariantem Delta jedna osoba zakaża nawet osiem osób. Znacznie łatwiej i znacznie szybciej.

- Dzięki sekwencjonowaniu i szybkiemu wyłapywaniu osób zakażonych wariantem Delta mamy ten wariant obecnie pod kontrolą, ale to nie oznacza, że on się nie może rozwinąć - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Najważniejsze są szczepienia

W Australii zanotowano już przypadek mężczyzny, który tylko przeszedł i otarł się o chorego, i w ten sposób sam się zakaził.

W Wielkiej Brytanii szacuje się, że już 90 procent nowych zakażeń to wariant Delta. Na Wyspach sytuacja jest jednak o wiele lepsza niż w szczycie poprzedniej fali zakażeń, ponieważ zaszczepiono tam ponad 75 milionów osób. Dwiema dawkami zaszczepionych jest prawie 60 procent populacji.

Potencjalny scenariusz dla ludzi niezaszczepionych, w przypadku wariantu Delta jest gorszy od tego, który realizował się w Polsce jeszcze wiosną.

- Osoby, które się teraz nie zaszczepiły bądź nie są odporne, będą się coraz częściej zakażały tymi nowymi wariantami, co jest niebezpieczne - ostrzega profesor Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jest też dobra informacja. Polski przedstawiciel w Europejskiej Agencji Leków potwierdził, że szczepionki AstraZeneki i Pfizera świetnie działają na wariant Delta. Tylko trzeba je przyjąć.

- Dopiero 14 dni po drugiej dawce jesteśmy w pełni zabezpieczeni - przypomina Mariusz Gujski, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tweet Grzegorza Cessakatwitter.com/GCessak

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS