Fakty - oglądaj online

  • Zagraniczne wakacje w dobie pandemii. Jakie są wymagania dla turystów?
    Foto: tvn24
  • "Pojechaliśmy na wesele i wróciliśmy do tego". Mieszkańcy Nowej Białej zdruzgotani

Zagraniczne wakacje w dobie pandemii. Jakie są wymagania dla turystów?

Coraz więcej europejskich krajów luzuje pandemiczne obostrzenia, dlatego coraz więcej turystów z Polski przygotowuje się do zagranicznych wakacji. Redakcja "Faktów" TVN sprawdziła, o czym należy pamiętać podczas przygotowań do zagranicznej podróży.

"Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"

Ponad 10 milionów Polaków przyjęło już dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 lub zostało...

Turyści z Polski ruszyli na lotnisko, aby wreszcie rozpocząć swoje wakacje. Wprawdzie z dala od Polski, ale nadal w pandemicznym klimacie. - Testy są wymagane. 48-godzinne. My lecimy akurat do kraju, który wymaga - wyjaśnia jeden z podróżujących.

Gdzie i kiedy obowiązuje nas kwarantanna? W jakich wakacyjnych krajach trzeba zrobić test antygenowy lub PCR i gdzie działa tak zwany paszport covidowy? Redakcja "Faktów" TVN sprawdziła, jak obecnie wygląda sytuacja z obostrzeniami w krajach, które najczęściej na wakacyjne wyjazdy wybierają Polacy.

- Dzisiaj musimy sprawdzać wszystkie obostrzenia najdalej na dzień przed wylotem, żebyśmy mieli wszystkie aktualne warunki. Dlatego, że państwa poszczególne zmniejszają obostrzenia - wyjaśnia Marek Kamieński, ekspert do spraw turystyki.

W ostatni weekend obostrzenia poluzowały Grecja i Portugalia. Osoby niezaszczepione i te, które nie są ozdrowieńcami, nie muszą na granicy pokazywać negatywnego wyniku testu PCR. Wystarczy tańszy test antygenowy. Dodatkowo  dzieci do 12. roku życia są zwolnione z testów i kwarantanny. Osoby zaszczepione mające "paszport covidowy" wjeżdżają bez problemu.

Do Włoch tyko z testem

- Mamy już listę krajów, które nie wymagają testu. Ani antygenowego, ani PCR. Jest to na przykład Albania, Cypr, Czarnogóra, Dominikana - wylicza Krzysztof Brożyna z Biura Podróży EuroTravel.

Lecąc na przykład do Turcji, Hiszpanii czy Egiptu trzeba pamiętać o zrobieniu testu najlepiej przed wylotem. Te kraje wymagają negatywnego wyniku testu od osób, które nie są w pełni zaszczepione. Warto też pamiętać, że wynik badania musi być przetłumaczony na język angielski.

Niektóre kraje - jak chociażby Włochy - wymagają też zarejestrowania przyjazdu na specjalnej stronie. Musimy podać, dokąd lecimy i gdzie się zatrzymujemy. Co ważne - ani pełne szczepienie, ani przebycie choroby nie zwalnia nas z obowiązku posiadania testu.

- Wszystkie te dokumenty, dotyczące certyfikatu zielonego lub certyfikatu ozdrowieńca lub wyniku testu możemy pobrać na pacjent.gov.pl, więc trzeba się tam zalogować - zapewnia Agnieszka Kulbida z Biura Podróży "Camino Travel".

Zmieniające się formy obostrzeń warto śledzić nie tylko planując zagraniczne wakacje. Zmiany dotyczą też tych, którzy zostają w Polsce.

Od najbliższej soboty, korzystając z niektórych pociągów PKP Intercity, będzie można podróżować bez rezerwacji miejsca siedzącego. To kolejny etap luzowania obostrzeń.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix