Kolejka po życie
W Polsce spada liczba przeszczepów. "Nie stworzono nam warunków do wykonywania naszej pracy"
Czemu w Polsce gwałtownie spada liczba przeszczepów? Nie dlatego, że brakuje potrzebujących, ani dlatego, że brak dawców. Brakuje pieniędzy. Dla wielu szpitali przeszczep to nie medyczne wyzwanie. To finansowy problem.
Zaczęło się od poważnej choroby płuc, później był błąd lekarski i pan Marek Biskup znalazł się na...Przeszczep płuc niemal w ostatniej chwili. Sukces lekarzy z Zabrza i drugie życie pacjenta
Wiele placówek nie zgłasza w ogóle. Na przykład w województwie łódzkim do niedawna dawców zgłaszało dziesięć szpitali.
- Szpitale w tej chwili są tylko trzy, które współpracują, które ewentualnie zgłaszają dawców zmarłych - mówi profesor Ilona Kurnatowska, kierownik Oddziału Nefrologii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
Dlaczego z dziesięciu szpitali liczba spadła do trzech? Nikt przed kamerą nie chce powiedzieć jasno o co chodzi. A chodzi przede wszystkim o pieniądze.
- Często musimy zrobić tyle badań potencjalnego dawcy, że kwota na to przeznaczona nie jest w stanie pokryć wydatków, które ponosi szpital - tłumaczy jedna z koordynatorek przeszczepów, która chce pozostać anonimowa.
Dyrektorzy szpitali, którzy dostają za mało pieniędzy za zgłoszenie dawcy, po prostu pobranie narządów uważają za problem i jak się da, unikają go.
- Dyrektorzy szpitali i ordynatorzy mówią, że to dezorganizuje pracę szpitala, no bo zamiast normalnego planu operacyjnego, jest pobranie wielonarządowe - wyjaśnia doktor Wojciech Saucha, prezes Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transplantacyjnych.
"Zostawiło nas państwo tak na prawdę na lodzie"
- Bałem się, że skrócę sobie życie tą operacją. Jeśli ktoś jednak jest w takiej sytuacji jak ja,...Dawali mu 70 procent szans na przeżycie operacji. Bał się, miał być pierwszy w Polsce
- Koordynator zarabia tak niskie pieniądze, że nie mogłoby to być jego jedyne źródło utrzymania - wyjaśnia jedna z koordynatorek przeszczepów.
Pozycja koordynatora przeszczepów w większości szpitali jest po prostu słaba. Na jej wzmocnienie nie ma wystarczających pieniędzy i przepisów, które opisywałyby jego uprawnienia. Wielu koordynatorów w miejscu swojej pracy nie ma nic do powiedzenia.
- Nie posiadam komputera, nie mam swojego gabinetu. Korzystam ze stanowiska pracy lekarza anestezjologa - opowiada jedna z koordynatorek przeszczepów.
Gabinet koordynator powinien mieć, bo to jego obowiązkiem jest rozmawianie w dramatycznych okolicznościach z rodziną zmarłego dawcy o pobraniu narządów. Trudno, żeby odbywało się to na korytarzu.
- Zostawiło nas państwo tak naprawdę na lodzie trochę. Oczekuje się od nas, że będziemy pracować efektywnie, że będziemy zgłaszać potencjalnych dawców, rozmawiać z rodzinami, natomiast nie stworzono nam warunków do wykonywania naszej pracy - mówi Filip Szeremeta, koordynator transplantacyjny ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Ministerstwo Zdrowia zastanawia się, czy nie płacić szpitalom więcej. Na razie jednak nic z tego zastanawiania się nie wynika.
- To jest problem, który częściowo identyfikujemy. Minister zdrowia wystąpił do Agencji Oceny Technologii Medycznych ze zleceniem wyceny tych procedur - mówi Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.
W tej chwili w Polsce na przeszczep serca, nerki, płuc lub wątroby czeka niemal 2000 pacjentów. Liczba ta z każdym rokiem rośnie. Wielu na ratunek nie ma szans doczekać.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Lek z paragonu, który wzbudził kontrowersje, jest refundowany. Ale nie dla wszystkich
- "Konieczne były przeszczepy skóry". Ranni podczas tragicznej burzy wciąż są w szpitalach
- "To był ostatni moment". Lekarze z Gdańska dali pacjentowi nowe życie
- Zamiast przepuścić karetkę, wyprzedzali inne auta. Policja zapowiada kary
- Długo i uparcie blokował przejazd karetki na sygnale. "Tak jest cały czas"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (4)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
W 2008 roku zmarła najlepsza koordynator
do spraw transplantologii, Pani Ola...
Od tego się zaczęło...
Pozdrawiam.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Dziękować PiSowi
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Za to są pieniądze na nikomu niepotrzzebny przekop mierzei.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Chcieliście PISu ? I rozdawnictwa gdzie i jak popadnie? No to macie.....
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 29 stycznia
W niedzielę rozpoczął się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie powiemy również o ustawie zwanej "lex Kaczyński", a także sytuacji wojennej w Ukrainie. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Rozpoczął się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
To już 31. Finał WOŚP. Znowu w środku zimy zrobiło się gorąco. W tym roku Orkiestra gra, żeby wygrać z sepsą.
czytaj więcej »Prawo zostanie zmienione dla Kaczyńskiego? "To ma coraz mniej wspólnego z demokracją"
Prawo w Polsce zmieniane jest pod jednego obywatela. Lex Kaczyński - nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego - to kolejny przykład prywatyzacji prawa, jak tłumaczą politycy opozycji. Wszystko po to, żeby Jarosław Kaczyński nie poniósł wysokich konsekwencji finansowych nieopublikowania przeprosin dla Radosława Sikorskiego.
czytaj więcej »Fabryka dronów w Iranie miała być celem ataku. "Ukraina ostrzegała"
W Isfahanie w Iranie wybuchły pożary. Oficjalnie - w magazynach. Nieoficjalnie - w fabryce dronów wojskowych Szahed, które są używane przez Rosję do atakowania celów w Ukrainie. "Ukraina ostrzegała" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. Kijów apeluje do Zachodu o dostawę systemów rakietowych.
czytaj więcej »Douglas Emhoff odwiedził Polskę. Podziękował za wsparcie Ukrainy
Drugi dżentelmen Stanów Zjednoczonych Douglas Emhoff podziękował Polsce za wspieranie Ukrainy. - Stany Zjednoczone będą kontynuowały wsparcie dla Ukrainy i jej obywateli, ale także dla Polski i Polaków - powiedział mąż wiceprezydent Kamali Harris.
czytaj więcej »Tragiczny wypadek na trasie S8. Zginęli trzej mężczyźni
Na Podlasiu nad ranem w tył ciężarówki na litewskich numerach rejestracyjnych uderzyło osobowe porsche. Zginęli trzej jadący nim mężczyźni. Według ustaleń policji nie mieli zapiętych pasów. Kierowcy z pojazdu ciężarowego nic się nie stało.
czytaj więcej »Młody wilk wpadł we wnyki. Przypadków kłusownictwa jest coraz więcej
Wilk - dokładnie 9-miesięczny młodziak - wpadł we wnyki pod Mławą. Wilk jest w Polsce pod ścisłą ochroną, a kłusownictwo jest ścigane prawem. Co nie zmienia faktu, że proceder kwitnie, a polskie lasy pełne są pułapek. Wpadają w nie także zwierzęta chronione prawnie.
czytaj więcej »Skoki w Bad Mitterndorf. Polscy skoczkowie daleko w tyle
Austriacki mamut wyjątkowo nie podpadł polskim skoczkom. Najlepszy z Polaków - Piotr Żyła - był szósty. Dawid Kubacki - siedemnasty. Wygrał Halvor Egner Granerud i coraz trudniej będzie odebrać mu koszulkę lidera.
czytaj więcej »"Orkiestra kiedyś mi pomogła, to teraz ja jej pomagam"
Jest w Polsce cała armia tych, którzy dzięki sprzętowi z czerwonym serduszkiem wygrali życie. Wielu z nich mówi o symbolicznym długu wdzięczności, dlatego sami zaangażowali się z zbiórkę.
czytaj więcej »Fakty z 28 stycznia
Finał WOŚP już w niedzielę. W sztabach trwają ostatnie przygotowania, a wolontariusze odbierają puszki i identyfikatory. Orkiestra zagra nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Każda osoba, która chce wesprzeć WOŚP, może wziąć udział w wyjątkowych licytacjach.
czytaj więcej »Śledczy wyjaśniają przyczyny katastrofy w Katowicach. Rozpoczęli oględziny
Prokuratura wyjaśnia przyczynę eksplozji w Katowicach. Biegli rozpoczęli oględziny na miejscu katastrofy, ale na samo gruzowisko jeszcze wejść nie mogą. Rodzina - która przeżyła - już wie, że trzeba będzie wyburzyć budynek, ale teraz chce odnaleźć kotki rannych dziewczynek. W poszukiwaniu zwierzaków pomaga całe miasto.
czytaj więcej »Opozycja zjednoczona w sprawie Obywatelskiej Kontroli Wyborów. "Zrobimy wszystko, żeby wolne wybory obronić"
Nie tylko Platforma Obywatelska przekonuje, że konieczna jest Obywatelska Kontrola Wyborów. Cała opozycja jest w tym przypadku zjednoczona, bo cała Zjednoczona Prawica prze do zmian w Kodeksie wyborczym. Na czele inicjatywy Sławomir Nitras, który już doczekał się od władzy dość szczególnej "laurki".
czytaj więcej »Burza po słowach Orbana. "Najprawdopodobniej sądzi, że coś ugra"
Viktor Orban znowu szokuje. Tym razem serią wypowiedzi dyskredytujących Ukrainę. Bliski sojusznik Kremla porównał ją do Afganistanu i stwierdził, że to "ziemia niczyja", a angażowanie się w konflikt jest krótkowzroczne. MSZ Ukrainy wezwało ambasadora Węgier w Kijowie Istvana Ijdjarto w związku z wypowiedziami Orban.
czytaj więcej »Kolejny atak w Jerozolimie. Policja: napastnikiem był 13-letni Palestyńczyk
W Jerozolimie doszło do drugiego w ciągu dwóch dni zamachu. W strzelaninie dwie osoby zostały ciężko ranne. Napastnik to palestyński 13-latek. Po piątkowym ataku izraelska policja aresztowała 42 osoby. Palestyńczyk strzelał do wychodzących z synagogi. Zabił 7 osób.
czytaj więcej »Petr Pavel wygrał wybory prezydenckie w Czechach
Czesi wybrali prezydenta. Petr Pavel to emerytowany generał. W II turze pokonał Andreja Babisza, byłego premiera, który podczas debaty w kampanii stwierdził, że w razie ataku Rosji na Polskę i kraje bałtyckie - nie wysłałby czeskiego wojska na pomoc.
czytaj więcej »